Suchy lód i sublimacja, czyli siła wody w Muzie

1029

Na czym polega zjawisko sublimacji? Czym jest suchy lód? Dlaczego powinniśmy myć ręce mydłem, a nie samą wodą? Między innymi na te pytania będą potrafili odpowiedzieć uczestnicy warsztatu naukowego „Siła wody”, jednego z wielu, jakie dziś rozpoczęły się w Centrum Kultury Muza w Lubinie. W ciągu dwóch dni placówkę odwiedzi 5 tys. uczniów. Wszystko to w ramach 22. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który w naszym mieście odbywa się już po raz siódmy.

Lubin jest jednym z 11 miast – współorganizatorów DFN-u na terenie naszego województwa. Jest to największa impreza poświęcona nauce w Polsce, po warszawskim Festiwalu Nauki.

– Jesteśmy dumni, że od siedmiu lat możemy współtworzyć i popularyzować naukę wśród lubinian. W ramach tegorocznej edycji przewidzieliśmy 25 wydarzeń popularyzujących naukę, kulturę i sztukę – mówi Krystyna Huzarewicz, specjalista ds. promocji w Muzie.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest maksyma wybitnego matematyka i humanisty Hugona Steinhausa „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. W ten sposób DFN wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Matematyki.

– DFN to impreza organizowana przez wrocławskie uczelnie i Polską Akademię Nauk. W Lubinie gości po raz siódmy. W ciągu dwóch dni odwiedzi nas ok. 5 tys. dzieci i młodzieży. W tym czasie odbędzie wiele ciekawych warsztatów i wykładów. Największym zainteresowaniem cieszy się wykład Zbigniewa Grochowskiego, najmłodszego fotoreportera powstania warszawskiego, który pokazuje zdjęcia, będące stałą ekspozycją Muzeum Powstania Warszawskiego – uważa Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Muzy.

Sporo emocji, zwłaszcza wśród najmłodszych, wzbudziły też warsztaty „Siła wody”, prowadzone przez naukowców z Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Dzięki nim dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat wody. Na przykład w przystępny i interesujący sposób zostało wyjaśnione zjawisko sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego z stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego, a także dlaczego do mycia potrzebne jest nam mydło. Tu nie było miejsca na nudę. Tu każdy był wręcz zafascynowany tym, jak w różnych okolicznościach zachowuje się woda.

– Nasze pokazy uzależnione są od programu nauczania w szkołach. Poruszamy w nich m.in. aspekty ekologiczne czy fizyczno-chemiczne. Dzieci bardzo angażują się w zajęcia. To dużo ciekawsze niż sama teoria – uważa Emilia Tokarewicz z CEE Hydropolis, która wspólnie z Kamilem Chmielem poprowadziła zajęcia.

W programie festiwalowym znalazły się też m.in. wykład o wszechobecnej matematyce, o tym, czym są geny i jak działają, wystąpienie przybliżające zagadnienia nieśmiertelności oraz rozprawa na temat genetycznego portretu przestępcy. Młodzież spotka się z Tomaszem Forysiem – lubińskim twórcą aplikacji do nauki matematyki MatSnap, Julianem Obrockim – pierwszym Polakiem na mecie Rajdu Dakar i ze Zbigniewem Grochowskim – fotoreporterem powstania warszawskiego.

Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty i pokazy z różnych dziedzin, począwszy od wspomnianej „Siły wody”, przez warsztaty o Hiszpanii czy Grecji prowadzonych przez podróżników Annę i Roberta Maciągów, zajęcia muzyczne, warsztaty kreatywne i pokazy owadów dla odważnych.

Szczegółowy program 22. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki dostępny jest na stronie internetowej Muzy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY