Strajk nauczycieli wciąż realny. MEN poszuka zastępców

128

Kolejne tury rozmów pomiędzy związkowcami a stroną rządową zostały przerwane. Zostały wznowione dziś o godz. 13, jednak niewiele wskazuje na to, żeby mogło dojść do porozumienia w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Wicepremier Beata Szydło zaapelowała wczoraj o zawieszenie protestu w szkołach na czas egzaminów. Taką ewentualność wykluczył jednak szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Zaplanowany na najbliższy poniedziałek strajk w oświacie staje się coraz bardziej realny. Propozycje przedstawione przez obie strony są na tyle rozbieżne, że mało prawdopodobne wydaje się, aby doszło do kompromisu. Po porannej turze rozmów Beata Szydło zaznaczyła, że zauważa wolę i oczekiwanie, żeby podpisać porozumienia ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Wicepremier przedstawiła kolejną propozycję rządu, zgodnie z którą nauczyciele od września mieliby dostać 9 procent podwyżki. – Na zasadzie zmiany w rozdysponowaniu dodatków. Czyli ten wzrost wynagrodzeń w tej samej puli, która jest przeznaczona w tej chwili, mógłby kształtować się na wyższym poziomie. Czyli we wrześniu mielibyśmy nie 5, a 9 proc. wzrostu wynagrodzenia – mówiła Beata Szydło.

Sławomir Broniarz twierdzi: – Pani premier środki, które teoretycznie były zagwarantowane na dodatki dla wyróżniających się nauczycieli, przeniosła do wynagrodzenia. Czyli przesunęła pieniądze z lewej do prawej kieszeni. Z tego jest uzysk czterech procent. To absolutnie nas nie zadowala, bo to niczego nie rozwiązuje – podkreśla prezes ZNP.

Najbliżej porozumienia z rządem jest oświatowa „Solidarność”. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa powiedział, że minimum negocjacyjne zostało zrealizowane. – Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania wyraża taki powiedzmy sobie umiarkowany optymizm. Na tę chwilę wszystkie nasze postulaty zostały zrealizowane. Oczywiście czekamy też na to, co dzieje się jeśli chodzi o zmianę propozycji pozostałych dwóch centrali. Jeżeli cokolwiek się zmieni, to będziemy to akceptować – oznajmił Proksa.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych wycofały się z żądania tysiąca złotych podwyżki od wynagrodzenia zasadniczego i proponują podwyżkę w wysokości 30 procent. – Zeszliśmy z żądania 1000 złotych (podwyżki – przyp. red.) wynagrodzeń zasadniczych. Proponujemy podwyżkę w wysokości 30 procent od 1 stycznia 2019 roku. Proponujemy również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20 procent – poinformował Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Branży Nauki i Oświaty Forum Związków Zawodowych. – Te 30 procent to jest kwota dla nauczyciela stażysty na poziomie zwiększenia wynagrodzenia o jakieś 720-730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego 990 złotych. Różnica między oczekiwaniami środowiska a propozycjami rządu jest rzędu 700, 800 złotych. To bardzo duża różnica. Pole kompromisu jest stosunkowo niewielkie – dodał Wittkowicz.

Przypomnijmy, że w poniedziałek rząd przedstawił związkom zawodowym pięć propozycji: podwyżka od września tego roku (początkowo była ona planowana na 2020 rok), dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo i zmiany w systemie oceniania nauczycieli. Cztery z nich zostały zaakceptowane przez stronę związkową. Nie osiągnięto jednak porozumienia w kwestii podwyżki płac o tysiąc złotych, a więc najważniejszego postulatu ZNP. – Większość z tych propozycji to oddanie tego, co już kiedyś było, a co nam obecna władza kilka lat temu zabrała – uważa Beata Goldszajdt, prezes lubińskiego oddziału ZNP.

Beata Goldszajdt, prezes lubińskiego oddziału ZNP

Rozmowy zostały wznowione dziś o 13. – Gotowa do podpisu porozumienia z rządem jest Solidarność, natomiast tak, jak wcześniej deklarowałam, chcemy podpisać porozumienie ze wszystkimi centralami związkowymi. W związku z tym rząd jest otwarty na to, by rozmowy kontynuować – powiedziała wczoraj dziennikarzom wicepremier. – Ponieważ nie ustaliliśmy dzisiaj stanowiska, poprosiłam stronę związkową, aby rozważyła możliwość zawieszenia strajku na czas egzaminów – dodała. 

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego nie wyraził zgody na proponowane zawieszenie strajku. – Strona związkowa przedstawiła swoją propozycję. Ona jest wyjściem naprzeciw propozycjom strony rządowej, jest w dużej mierze rezygnacją z dotychczasowego kluczowego postulatu – stwierdził Sławomir Broniarz. – Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką wzięliśmy na siebie w kontekście tej decyzji, ale jesteśmy także przekonani, że ta propozycja 30-procentowego wzrostu wynagrodzenia obudowana o uruchomienie wzrostu dodatku stażowego będzie także z satysfakcją przyjęta przez nauczycieli. Natomiast nie mogliśmy pozytywnie odpowiedzieć na propozycję rządu zawieszenia protestu na czas egzaminów w zamian za obietnicę rozmów. To byłoby za daleko idące z naszej strony i nadmierne zaufanie do strony rządowej – wyjaśnił Broniarz.

 

Trudno przypuszczać, żeby dzisiejsze rozmowy spowodowały zawieszenie strajku, który ma się rozpocząć od poniedziałku 8 kwietnia. Istnieje spore ryzyko, że zakłóci on przebieg egzaminów gimnazjalnych (od 10 kwietnia), ósmoklasistów (od 15 kwietnia), a nawet matur (od 6 maja). Przypomnijmy, że w samym Lubinie chęć przyłączenia się do protestu wyraziło 38 placówek, w co wchodzą zarówno szkoły jak i przedszkola.

– W sensie logistycznym jesteśmy przygotowani do egzaminów na sto procent. Sale będą gotowe już w piątek. O ewentualnych trudnościach związanych ze strajkiem zostali już poinformowali rodzice i sami uczniowie – mówi Iwona Kędzierska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Lubinie. W kierowanej przez nią placówce za strajkiem w referendum opowiedziało się 95 proc. nauczycieli oraz wszyscy pracownicy administracji. – Oczywiście nie jest to równoznaczne, że wszystkie te osoby przystąpią do protestu. Jeśli sześciu spośród 69 nauczycieli nie weźmie udziału w proteście, wtedy egzaminy powinny odbyć się bez przeszkód. Potrzebujemy jeszcze sześciu pedagogów z innych placówek. My akurat w tym zakresie współpracujemy z „Salezjanem” (ta szkoła nie przystąpi do strajku – przyp. red.) i Szkołą Podstawową nr 8. Wszystko dokładnie będziemy wiedzieć w poniedziałek rano, kiedy ruszy strajk – tłumaczy dyrektor.

Podobnie sytuacja wygląda w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, gdzie za strajkiem opowiedziało się aż 98 proc. nauczycieli. – Co do egzaminów to myślę, że wszystkie szkoły są na to dobrze przygotowane. Problem może być z najmłodszymi uczniami. Jako dyrektor nie mam prawa zamknąć szkoły. Jeśli będą miała do dyspozycji na przykład jednego czy dwóch nauczycieli, a do szkoły przyjdzie stu uczniów, to będzie kłopot – uważa Bożena Małek, dyrektor SP nr 8 w Lubinie.

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej

Tymczasem minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała wczoraj rozporządzenie, na mocy którego każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Inną zmianą wprowadzaną w przepisach jest zwiększenie z 20 do 25 liczby uczniów przypadających na kolejnego nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego, jeżeli liczba zdających w sali egzaminacyjnej przekracza 25 osób w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty i 30 osób w przypadku egzaminu maturalnego. Jak głosi komunikat MEN, nowe regulacje mają pozwolić na sprawne przeprowadzenie tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego, gdyby pojawiły się trudności z powołaniem zespołów spośród nauczycieli uczących w danej szkole.


POWIĄZANE ARTYKUŁY