Srebrne wilki z Lubina

143

Tegoroczna edycja Zwolnionych z Teorii dobiegła końca. Trzy zespoły lubińskich licealistów za najlepsze w województwie projekty społeczne otrzymały nagrodę Srebrnego Wilka. Co więcej, wyróżniona została także szkoła, w której się uczą – I Liceum Ogólnokształcące.

Fot. Facebook I LO w Lubinie

Zwolnieni z Teorii to ponad tysiąc projektów społecznych w 300 polskich miastach i miejscowościach w ciągu ostatnich trzech lat. Co roku setki licealistów podejmują się próby rozwiązania wybranych problemów społecznych.

– Dziś to praktyczne doświadczenie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Sztuczna inteligencja i automatyzacja coraz szybciej wypierają powtarzalne zawody. Dla nas zostaną wyzwania, których nie tylko nie możemy, ale po prostu nie chcemy maszynom oddać: przedsiębiorczość, przywództwo, współpraca, podejmowanie decyzji. Dokładnie tego uczą Zwolnieni z Teorii – powiedziała podczas Wielkiego Finału Paula Bruszewska, prezes Social Wolves, organizatora olimpiady.

Podczas finału wicepremier Jarosław Gowin wręczył Złote Wilki – nagrody za najlepsze uczniowskie projekty społeczne w Polsce. Najlepsze projekty w województwach zostały natomiast wyróżnione Srebrnymi Wilkami. Wśród nich są pomysły lubińskich licealistów, którzy zrealizowali projekty Bez Granic, VOTE4HEALTH oraz Zapunktuj w Środowisku.

– Cieszymy się zwłaszcza, że doceniona została nasza szkoła, dyrektor i pozostałe zespoły z naszej szkoły – mówi Maciej Poznański z zespołu Zapunktuj w Środowisku. – My sami dużo się nauczyliśmy: pozyskiwania sponsorów, rozmawiania z partnerami, załatwiania formalności, zgód, planowania kosztów. Jeśli chodzi o nagrodę, to niedosyt pozostał, bo walczyliśmy o złoto – dodaje.

I LO w Lubinie zostało uznane za najlepszą w Polsce szkołę kompetencji przyszłości: 300 zdobytych certyfikatów, 200 społecznych wilków, 40 projektów, 3 brązowe wilki, 3 srebrne wilki, 3 nominacje do złotych – oto Wielki Finał Zwolnionych z Teorii w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. I co warto podkreślić, nie zrobili tego sami. Udało im się przekonać do swoich pomysłów 150 partnerów i 80 sponsorów: najważniejsze instytucje, firmy oraz szkoły w mieście oraz powiecie.

Projekty konkursowe były oceniane pod kątem pomysłowości i rzeczywistego wpływu społecznego w 11 kategoriach. Najlepszą zbiórką charytatywną okazał się Bieg Bohaterów z Katowic, w ramach którego kilkuset biegaczy przebranych za superbohaterów zebrało ponad 25 tys. zł na rzecz lokalnego hospicjum, a najlepsze projekty w temacie „społeczeństwo obywatelskie” to ex aequo cykl warsztatów Niewidzialni Niewidomi z Warszawy oraz Skreśl Bierność z Bartoszyc, organizujący powiatowy turniej ze znajomości konstytucji dla licealistów.

W tym roku, po raz pierwszy, studenci i licealiści będą mogli zorganizować swoje projekty w ramach Zwolnionych z Teorii także podczas wakacji. Podczas jednego z paneli Wielkiego Finału, przedstawiciele Greenpeace, Stowarzyszenie SIEMACHA, Fundacja Dzień dla Życia, Grupa edukatorów seksualnych Ponton oraz Wolontariatu studenckiego PROJEKTOR podzielili się swoją wiedzą na temat problemów społecznych nasilających się szczególnie w okresie letnim i w ten sposób zachęcali do działalności społecznej właśnie w wakacje.

Każdy, kto w wakacje chciałby zorganizować swój własny społeczny projekt, zdobyć cenne doświadczenie menedżerskie i zrobić coś dobrego dla innych powinien skorzystać z platformy www.zwolnienizteorii.pl. Więcej informacji udziela Anna Kowalska: anna.kowalska@socialwolves.com, tel. 506 294 364.

Fot. Facebook I LO w Lubinie

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY