Sprzątali polskie groby na Ukrainie

Już po raz czwarty grupa wolontariuszy z Rudnej wyruszyła na Kresy w ramach akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Sprzątnęli groby na polskich cmentarzach, a także zwiedzili miejsca związane z polską historią.

Na organizowaną przez TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wyjechali Jolanta Książek, Maria Czajkowska, Leszek Kazimierów, Paweł Cebulski, Wiktoria Mazurek, Katarzyna Czajkowska i Kacper Książek. W tym roku dotarli do miejscowości Panasówka, Skałat i Ostapie.

Pobyt na Ukrainie to duży wysiłek przy oczyszczaniu mogił z drzew i krzewów na zapomnianych polskich cmentarzach, ale też jest to czas poznawania miejsc związanych z polską historią. Wolontariusze odwiedzili Kamieniec Podolski, w nim katedrę p.w. św. Piotra i Pawła i starą fortecę znaną z powieści i filmu ,,Pan Wołodyjowski” (Sienkiewicz/Hoffman), Zbaraż z pięknym zamkiem, należącym najpierw do książąt Zbaraskich, później Wiśniowieckich i Potockich.

We Lwowie zapalili znicze na grobach znanych Polaków: Władysława Bełzy, Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej, Franciszka Stefczyka i grobach Orląt Lwowskich. Wyjazd na Kresy był możliwy dzięki pomocy i życzliwość wielu osób: wójta gminy Rudna, Władysława Bigusa, dyrektora Centrum Kultury w Rudnej, Bernarda Langnera, Kamili Mazurek, kierownik Referatu Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki oraz gminnej radnej Jarosławie Bunkiewicz, którym Wolontariusze pragną serdecznie podziękować.

Inf./fot. Rudna.pl

 

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz