Spotkanie z człowiekiem gór w „Muzie”

8

Każdy kto chciałby się spotkać z człowiekiem z gór, ma ku temu okazję już 17 lutego w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Małą salę kameralną odwiedzi Krzysztof Stasiak, od 20 lat członek Polskiego Związku Alpinizmu. Spotkanie odbędzie się 17 lutego w niedzielę o godzinie 12.00. Wstęp bezpłatny.

Krzysztof Stasiak od 1999 r. jest członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, a od 2014 r. kadry Polskiego Himalaizmu Zimowego. Na swoim koncie ma osiągnięcia we wspinaczce w górach wysokich (wejścia na wszystkie najwyższe szczyty Europy: Mont Blanc 4 810 m n.p.m.- 3 wejścia, Grossglockner3798 m n.p.m.– 3 wejścia zimą i 2 latem, Eiger 3970 m n.p.m.– zimą, Matterhorn 4478 m n.p.m. – wejście solowe zimą, Elbrus 5642 m n.p.m. – latem). W 2011 r. otrzymał nagrodę „Górskiego Orła” za samotne wejście na szczyt Matterhorn). Sam – korzystając wyłącznie z własnych środków – w każdej wolnej chwili wspina się w Karkonoszach, Tatrach i Alpach.

W 2013 r., dzięki wsparciu KGHM Polska Miedź S.A., uczestniczył w wyprawie na Manaslu (8156 m n.p.m.) – 8. Górę Świata.

– Z uwagi na nagłe całkowite załamanie pogody, góra nie została zdobyta, dla mnie jednak stanowiła osobisty sukces, ponieważ wszedłem najwyżej spośród wszystkich uczestników (7100 m n.p.m.) – mówi pan Krzysztof.

Od 18 lat odbywa również służbę w Ratownictwie Górniczym (sekcja wysokościowa). Posiada kwalifikacje Ratownika WOPR, Ratownika Medycznego oraz Ratownika GOPR.

– Moją wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas wypraw górskich czy akcji ratowniczych w górach często dzielę się z uczestnikami organizowanych spotkań, prelekcji czy wykładów. Uczestnikami tych spotkań są zarówno ludzie związani ze środowiskiem górskim (np. Lubiński Klub Wysokogórski „Problem”, Dni Gór w Świdnicy, Festiwal Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju), jak i młodzież szkolna (zajęcia dotyczące zachowania bezpieczeństwa w górach, pierwsza pomoc przedlekarska itp.) – opowiada Krzysztof Stasiak.

Organizatorzy: Klub Górski „Problem” i CK „Muza”. Spotkanie odbędzie się 17 lutego w niedzielę o godzinie 12.00, na małej sali kameralnej w „Muzie”. Wstęp bezpłatny.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość