Śnieg, ślisko – policjanci uczulają kierowców i pieszych

48

Wczorajsze intensywne opady śniegu sprawiły, że warunki na drogach powiatu lubińskiego, ale nie tylko tu, były bardzo trudne. Nagła zamieć śnieżna mocno dała się we znaki wszystkim mieszkańcom. Większość akurat wracała z pracy lub z popołudniowych zakupów. – Ludzie sami widząc to co się dzieje za oknami, zdjęli nogę z gazu i jeździli ostrożnie. Nie obyło się bez kilku kolizji, ale na szczęście nikt w nich nie ucierpiał – mówi aspirant sztabowy Andrzej Kuśmierczyk z wydziału ruchu drogowego KPP w Lubinie. Policja przypomina również o obowiązku starannego odśnieżania aut i dachów budynków.

Wczorajszy nagły atak śniegu, na kilkadziesiąt minut sparaliżował ruch w całym mieście.

– Ze względu na wczorajsze, zaskakujące anomalia pogodowe doszło do ośmiu kolizji i trzech szkód komunikacyjnych. Na szczęście nie były to groźne zdarzenia – obyło się bez ofiar – tłumaczy aspirant sztabowy Andrzej Kuśmierczyk z wydział ruchu drogowego komendy powiatowej policji w Lubinie.

Lubińska policja apeluje do wszystkich mieszkańców – zarówno kierowców jak i pieszych.

Przed rozpoczęciem jazdy, przede wszystkim trzeba odśnieżyć pojazd i upewnić się co do warunków na drodze. Policjant przypomina, że za nieodśnieżenie auta grozi nam do 500 zł kary.

Odśnieżenie samochodu to jedno, ale podczas jazdy samochodem, kierowcy nie mogą dać się zwieźć wrażeniu, że droga jest czarna. Miejscami mogą występować oblodzenia – uczula aspirant sztabowy Andrzej Kuśmierczyk.

Przypomina również, że koniecznie musimy zachować odległości między pojazdami. – Na drodze może zdarzyć się wszystko, np. samochód przed nami wpadnie w poślizg czy zacznie nagle hamować. Możemy w porę nie zareagować, a poza tym – nasza droga hamowania jest znacznie dłuższa niż latem czy wiosną – mówi policjant.

Uważać powinni również piesi. W taką pogodę kulą się głęboko w kurtki, głowy chowają pod czapkami, kapturami czy parasolami. Dodając do tego samochody ślizgające się po nawierzchni – o tragedię nie trudno.

– Istotne jest to w każdych warunkach, ale teraz szczególnie, więc uczulamy – przechodźmy w miejscach do tego wyznaczonych. Obserwujmy to co się dzieje dookoła nas – tłumaczy mundurowy.

Dodaje także, że z pewną dozą ostrożności powinniśmy traktować zielone światło. – Przechodzić przez przejście możemy dopiero gdy zatrzymają się samochody. Pamiętajmy, na drogach jest ślisko – dopowiada.

W dodatku mundurowi przypominają właścicielom i administratorom budynków o obowiązku odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku starannego odśnieżenia dachu, może być ukarany – grozi mu do 1500 zł. Odśnieżać należy również chodniki w rejonie nieruchomości.

Na zlecenie wojewody dolnośląskiego na terenie Dolnego Śląska skontrolowano niemal 70 obiektów, pod kątem odśnieżenia dachów i elewacji budynków. Pod lupę wzięto m.in. hale produkcyjne, budynki przemysłowe, sklepy, galerie, obiekty sportowe, urzędy oraz budynki zamieszkania zbiorowego.

W 4 miastach z naszego regionu, w tym u nas – w Lubinie, Głogowie, Wołowie i Wrocławiu, stwierdzono nieprawidłowości dotyczące przede wszystkim braku odpowiedniej dokumentacji z kontroli okresowych obiektów. Nie stwierdzono natomiast nieprawidłowości w zakresie zalegającego śniegu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY