Skalpelem leczą otyłość

1313

Blisko 250 osób zoperowano w lubińskim szpitalu, lecząc w ten sposób otyłość. Takie zabiegi w Regionalnym Centrum Zdrowia wykonywane są od pięciu lat. Otyłość nie jest problemem estetycznym. To choroba mająca bardzo poważne skutki dla całego organizmu.

Fot. Archiwum RCZ w Lubinie

Gdy wszystkie metody zawodzą, jedynym sposobem na to, by zgubić nadmiar kilogramów, może okazać się skalpel. To ostateczność, za to gwarancja utrzymania wymarzonej wagi jest znacznie większa.

Jest kilka metod chirurgicznego leczenia otyłości. Najczęściej stosowaną na świecie jest nazywana „złotym standardem” rękawowa resekcja żołądka.

– Ścinamy boczną część żołądka, wycinamy również dno żołądka, tak po prostu dla pacjenta zostawiamy rurę o wewnętrznej średnicy około 11 milimetrów – mówi Tomasz Szewczyk, chirurg bariatra z RCZ w Lubinie.

Zabieg ten ma dwa działania. Jakie?

– Zmniejsza ilość jednorazowo przyjmowanego pokarmu. Ponadto wycinając dno żołądka wycinamy miejsca, gdzie w organizmie człowieka wydzielany jest hormon zwany greliną – dodaje doktor Szewczyk.

Fot. Archiwum RCZ w Lubinie

Otyłość to nie problem estetyczny, to przede wszystkim bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, czasem tez życia. Doskonale o tym wiedzą członkowie stowarzyszenia pacjentów bariatrycznych, którzy ostatnio spotkali się w Lubinie.

– Sześć lat temu nie było takiej wiedzy, nie było takiej możliwości. Szukałam sama w internecie wiadomości, też to było ograniczone. Próbowałam metodą prób i błędów. Na swojej drodze spotkałam lekarza, który przeszedł taką operację. On w skrócie mi opowiedział, a resztę zaufałam lekarzom ze swojego ośrodka – mówi Katarzyna Partyka, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO.

– Otyłość jest chorobą cywilizacyjną. W Polsce jest około 300 tysięcy osób, które mają BMI powyżej 40. To jest tak jak nasz region razy trzy. To bardzo dużo. Ośrodków bariatrycznych wciąż w naszym kraju jest za mało, by pomóc takiej liczbie osób – mówi Maciej Plesiak, chirurg bariatra z RCZ w Lubinie.

Operacje przeprowadza się u osób od 18. do nawet 65. roku życia.

AUTOR: KSZ/TV Regionalna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY