Sejm już w środę zajmie się obniżeniem podatku miedziowego

58

Już w najbliższą środę, 3 kwietnia, w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy obniżającej o 15 procent podatek miedziowy. Przypomnijmy, zmniejszenie tej daniny było jednym z warunków stawianych przez Bezpartyjnych Samorządowców i zostało wpisane do umowy koalicyjnej z Prawem i Sprawiedliwością.

Fot. KGHM

Projekt wpłynął do Sejmu 19 marca, o czym pisaliśmy TUTAJ, a 26 marca został skierowany do pierwszego czytania.

– Rząd wywiązał się ze swoich zobowiązań. Tak jak ustaliliśmy trzy miesiące temu z rządem i premierem Morawieckim, projekt nowelizacji ustawy o podatku od niektórych kopalin wpłynął w trybie przyśpieszonym, jako tzw. projekt poselski – mówił naszej redakcji 19 marca prezydent Lubina Robert Raczyński i jednocześnie lider Bezpartyjnych Samorządowców, dodając, że podatek miedziowy powinien być obniżony o 15 procent z dniem 1 kwietnia, choć może być tygodniowy lub dwutygodniowy poślizg. – Przy czym zaznaczam, że jest to tak naprawdę pierwszy krok do całkowitego zniesienia tego podatku – podkreślał wówczas Robert Raczyński.

W uzasadnieniu do projektu o zmianie ustawy czytamy:

Obniżenie wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15% udostępni dodatkowe fundusze KGHM Polska Miedź S.A., które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój Spółki. Znacznemu zwolnieniu ulegnie trend wzrostowy zadłużenia KGHM, które mogłoby w długiej perspektywie zagrozić istnieniu wielu tysięcy miejsc dobrze opłacanej pracy. Jednocześnie możliwe będzie spokojne planowanie wydobycia i przerobu rud na kolejne dziesięciolecia. KGHM pozostanie głównym silnikiem gospodarczym regionu Dolnego Śląska i Zagłębia Miedziowego. Co więcej, uwolnione fundusze umożliwią zwiększone inwestycje w eksplorację i eksploatację złóż rud miedzi, co przełoży się na lepszą sytuację ekonomiczną regionu, pracowników Spółki i ich rodzin oraz samorządów terytorialnych. Zwiększą się wpływy z pozostałych podatków oraz wydatki na cele społeczne – zarówno ze strony Grupy Kapitałowej KGHM, Fundacji KGHM jak i samorządów, które utrzymywane są z danin publicznych Spółki.

Jak szacuje rząd, obniżenie miedziowego podatku oznacza dla budżetu państwa w 2019 roku wpływy mniejsze o 180 mln zł, a w kolejnych latach o 240 mln zł. Tyle zostanie w kasie KGHM.

Prezydent Lubina na swoim Facebooku pisze, że 3 kwietnia nie tylko odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, ale zostanie ona już podjęta i komentuje nieco z przymrużeniem oka:

– Wszyscy pytają, czy zarząd KGHM szykuje dla mnie jakieś podziękowanie w formie prezentu dla miasta za odzyskanie ponad 200 milionów złotych rocznie, czyli ponad 1 miliarda złotych w ciągu pięciu lat? Powiem szczerze, że nie wiem, ale akurat 3 kwietnia mam urodziny.


POWIĄZANE ARTYKUŁY