„Samarytanie z Markowej” w Lubinie

4

Wspólnota „Wiara i Rozum” we współpracy z parafią pw. św. Jana Bosko oraz Muzeum Historycznym w Lubinie zapraszają na wystawę „Samarytanie z Markowej”. Ekspozycja poświęcona jest rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów, która została zamordowana przez Niemców 24 marca 1944 roku za przechowywanie Żydów.

Wystawa została zaprezentowana dotąd w kilkudziesięciu krajach na sześciu kontynentach, m.in. w Moskwie, Rzymie, Monachium, Sztokholmie, Tel Awiwie, Lizbonie, Kalkucie, Melbourne, Nowym Yorku, Sofii.

Ulmowie byli prostymi rolnikami z Podkarpacia. Józef skończył cztery klasy szkoły powszechnej i kurs z przygotowania rolniczego, a mimo to był człowiekiem o wielkiej kulturze. Interesował się pszczelarstwem, sadownictwem, ogrodnictwem i fotografią. Sam skonstruował aparat fotograficzny, który potem wykonał tysiące zdjęć. Prowadził szkółkę sadowniczą i uczył mieszkańców Markowej nowych metod uprawy roślin. Hodował jedwabniki, otrzymywał wiele nagród w konkursach rolniczych. Prenumerował prasę, czytał dużo książek i prowadził bibliotekę wiejską. Zachował się egzemplarz Nowego Testamentu, w którym na czerwono został zakreślony fragment przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Wiktoria zajmowała się szóstką dzieci: najstarsza Stasia miała osiem lat, najmłodsza Marysia półtora roku. W chwili śmierci była w dziewiątym miesiącu ciąży z siódmym dzieckiem. Mimo skromnych warunków lokalowych i finansowych, przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów, wiedząc o tym, że za taki czyn Niemcy karali śmiercią.

Ulmowie zostali pośmiertnie odznaczeni w roku 1995 orderem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Aktualnie toczy się ich proces beatyfikacyjny. Papież Franciszek w listopadzie 2018 roku, podczas audiencji generalnej w Watykanie powiedział: „Niech ta wielodzietna rodzina Sług Bożych, oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu i jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności”.

Instytut Yad Vashem w 2013 roku na swoich stronach zamieścił wpis: „Zbrodnia na Ulmach – gdy cała rodzina została zamordowana razem z ukrywanymi Żydami – stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji”.

Wystawa w Lubinie najpierw pokazana zostanie w sali teatralnej pod kościołem św. Jana Bosko. Oficjalne otwarcie zaplanowano na niedzielę, 3 marca na godzinę 14. Otwarciu towarzyszyć będzie projekcja filmu zrealizowanego przez TV Łańcut pt.: „Chleba naszego powszedniego”.

Wystawę w tym miejscu będzie można oglądać do 15 marca. Później, od 19 do 31 marca będzie ona gościć w Muzeum Historycznym w Lubinie.

Film będzie można jeszcze obejrzeć: 4 marca o godz.16.30, 11 marca o godz.18.45, 16 marca o godz.16.30 i 20 marca o godz.16.30.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość