Rząd znów sięgnie do kieszeni KGHM i jego pracowników

350 tys. Polaków odda ZUS-owi więcej pieniędzy. Wśród nich będą też mieszkańcy Zagłębia Miedziowego. Rząd przygotował nowelizację przepisów dotyczących systemu ubezpieczeń społecznych. Jeśli Sejm je przyjmie, od 1 stycznia zniknie górna granica przychodów, powyżej której nie są już opłacane składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne.

W tym roku roczny pułap to 127 890 zł brutto – po przekroczeniu tej kwoty (licząc narastająco od początku roku) pracodawca nie pobiera i nie odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek emerytalno-rentowych. Kwota ta stanowi 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Taka konstrukcja oznacza, że do kieszeni pracownika trafia więcej pieniędzy. Mniej też wydaje na składki ZUS firma. Wyższy dochód pracownika i mniejsze koszty firmy to z kolei wyższe podatki PIT i CIT, zasilające budżet państwa i kasy samorządów. Rozwiązanie to jest korzystne dla osób, które miesięcznie zarabiają 10 657,5 zł brutto, czyli około 7,5 tys. zł netto. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej takich osób jest w kraju około 350 tysięcy. Część z nich, choć nie posiadamy informacji jak dużą, stanowią pracownicy grupy KGHM. A ponieważ wspomniany limit nie dotyczy tylko pensji zasadniczej, lecz sumy zarobków, grupa ta może być wbrew pozorom liczna.

Jeśli Sejm zaakceptuje projekt zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, od Nowego Roku tzw. próg 30-krotności zniknie i składki emerytalno-rentowe będziemy płacić od każdej zarobionej złotówki.

W analizie MRPiPS dotyczącej skutków tych zmian czytamy, że spowodują one wzrost wpływów ze składek i wzrost kosztów po stronie pracodawców. W ciągu dziesięciu lat do budżetu państwa wpłynie w sumie o 9,8 mld zł mniej. O 5,6 mld zł uboższe staną się w tym okresie budżety lokalnych samorządów, a o 2,7 mld – Narodowego Funduszu Zdrowia, dziś już i tak narzekającego na to, że brakuje mu pieniędzy na leczenie Polaków. O 98,5 mld zł wzrosną za to dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są wszystkie świadczenia ZUS, w tym emerytury.

I to emerytury są drugą stroną tego medalu. Dziś próg 30-krotności oznacza, że w pewnym momencie zamożniejsi obywatele przestają odprowadzać składki, ale też ich emerytury są odpowiednio ograniczone. Zniesienie progu spowoduje naliczenie składki od każdej zarobionej złotówki, ale za kilka dekad ZUS będzie musiał wypłacać emerytury, które w niektórych przypadkach będą liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Wśród ekspertów ekonomicznych pojawiają się jednak wątpliwości, czy politycy tej części umowy dotrzymają.

– Po zmianach przepisów o ubezpieczeniach społecznych obciążenia spadają na pojedyncze osoby i ich pracodawców. Dlatego uważam, że ta zmiana to de facto parapodatek. I pewnie możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości będzie wprowadzony limit na świadczenia wypłacane przez ZUS, tak by osoby, które teraz zapłacą wysokie składki, nie mogły liczyć w przyszłości na wyższe emerytury – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Andrzej Marczak, doradca podatkowy z firmy doradczej KPMG.

Nie da się ukryć, że wprowadzana zmiana ma na celu pokrycie coraz wyższych wydatków ZUS, których Zakład nie jest w stanie sam utrzymać w ryzach. Nie pomaga mu w tym m.in. październikowe przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego.

Poprosiliśmy KGHM jako największego pracodawcę w naszym regionie o informację, czy spółka wyliczyła już, o ile – jeśli posłowie przyjmą rządowy projekt – wzrosną w jej przypadku koszty składek ZUS. W zeszłym roku koszty pracownicze spółki wyniosły nieco ponad 3 mld zł, z czego 774 mln stanowiły „koszty ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń”.

A jak MRPiPS argumentuje potrzebę wprowadzenia tej zmiany. W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy: „W procesie redystrybucji dochodów osoby silniejsze, o wyższych dochodach, który powiodło się w życiu wspierają osoby słabsze, narażone na wykluczenie społeczne, samotne, dotknięte przez los. Pozwala to zachować spójność społeczną, wyrównać szanse i rozładować napięcia jakie tworzy gospodarka rynkowa” (pisownia oryginalna – przyp. red.). W wyliczeniach towarzyszących projektowi nie pada jednak ani jedna cyfra mówiąca o tym, jaka część redystrybuowanych w ten sposób kwot zostanie przekazana np. emerytom i rencistom z najniższymi uposażeniami. Pojawia się za to informacja, że „zmiana może mieć wpływ na rynek pracy”.

źródło: Regionfan.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Infiniti
Infiniti
11 miesięcy 17 dni temu
Kolejny raz w tym kraju zostałem oszukany…dlaczego muszę dokładać się do wszystkiego w zamian nie dostajac nic…ukonczylem dobre techniczne studia, zrobiłem bardzo dużo roznych uprawnień podjąłem pracę zaczynając od praktykanta przez pracownika fizycznego następnie będąc kierownikiem, a kończąc obecnie na stanowisku…skoro uważacie, ze powinienem płacić dużo wszedzie i za wszystko mieć zabierane jak najwięcej to dlaczego idąc do lekarza nie jestem pierwszy w kolejce skoro np. w tym miesiacu zabrano mi z wyplaty 1100 zł składki zdrowotnej…nie mozna tak pisać, że ja mam 100 tys. Rocznie to mogą zabierać bo dla ktos kto zarabia 60 tys. Rocznie napisze, że zabrac… Czytaj więcej »
hehehe
hehehe
11 miesięcy 17 dni temu

No nie płacz, może po prostu powinieneś mniej zarabiać i bólu by nie było 🙂

Jaro
Jaro
11 miesięcy 17 dni temu

Misiewicze kosztem nas wszystkich wprowadzają dla siebie i wielu swoich pociotków wysokie emerytury/ nieograniczone/ w przyszłości, które obniżą i tak niskie emerytury zwykłych obywateli. W spółkach skarbu Państwa misiewicze zajmują najwyższe stanowiska. Dzisiejsze emerytury kobiet i tak są skandalicznie niskie a będą jeszcze niższe. Oto prawdziwa twarz PISu

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy 17 dni temu

Co za bzdety

Piotr
Piotr
11 miesięcy 17 dni temu

jaka jest różnica między balkonem a górnikiem? – balkon utrzymać rodzinę 5 osobową 🙂

Imię
Imię
11 miesięcy 17 dni temu

Dojna zmiana:) A jeżeli myślicie,że to koniec to jesteście w błędzie. Po podatku od kopalin, wydojeniu pieniędzy na Fundację i jej bilbordy, przyjdzie czas na repolonizację mediów. Oczywiście nastąpi to z pieniędzy spółek skarbu państwa.

Rocky
Rocky
11 miesięcy 17 dni temu

A czego się spodziewać po kimś kto pół życia spędza pod ziemią

hehehe
hehehe
11 miesięcy 17 dni temu

A czego się spodziewać po kimś kto ma nierówno pod sufitem.

S.
S.
11 miesięcy 17 dni temu

Bardzo dobrze.

Filut
Filut
11 miesięcy 17 dni temu
biedni naiwni głupi i prości górnicy , jeszcze niedawno usta pełne frazesów , ”Jarosław Polskę zbaw”….zniesiemy podatek od kopalin , itp. itd. , banda prostaków i dyletantów na kierowniczych stanowiskach od Rydzyka , bo trza się odwdzięczyć nie ważne że nie za swoje , zero inwestycji bo trza pokazać że mamy wyniki no i trzeba tą dziurę czymś wypełnić , później znowu będzie źle bo trzeba będzie inwestować w ten pozostawiony w ruinie biznes ……ale będą już inni przy władzy i będą znowu źli bo inwestują i muszą gdzieś zabrać i znowu zjawią się dyletanci i prości populiści z PIS… Czytaj więcej »
Nolan
Nolan
11 miesięcy 17 dni temu

I bardzo dobrze. Od dawna domagano się likwidacji tego przywileju lepiej zarabiających. Bo zwykli pracownicy nic nie stracą albo stracą niewiele. Mniej zarobią netto prezesi, dyrektorzy, ale i samorządowcy z RR na czele.

Lubinianin
Lubinianin
11 miesięcy 17 dni temu

Żenada, o ile dobrze mnie uczono to, prawo ubezpieczeń społecznych obowiązuje wszystkich obywateli tego kraju, a nie tylko pracowników kghm. A co z prezesikami i całą świtą rr spółek komunalnych i miesjcowych urzędów, czyżby zarabiali tam najniższą krajową, że ich te przepisy nie obejmą?

do ygt
do ygt
11 miesięcy 17 dni temu

czemuś biedny? boś głupi, czemuś głupi ? boś biedny

VIP
VIP
11 miesięcy 17 dni temu

Miniek!Nie czepiaj się Gierka bo za niego dług wynosił 10 % PKB a obecny to 40 % PKB!Gierek tą kasę zainwestował w przemysł a PISiory przeżerają!!!

VIP
VIP
11 miesięcy 17 dni temu

Piotrek!Nie myl przodka z rząpiem!!!

Piotr
Piotr
11 miesięcy 17 dni temu

to chyba tylko dotknie osoby wyższego dozoru – bo ja po 24 latach pracy na przodku się nie łapię 🙂 bardzo dobrze – popieram w 100 %

ruda
ruda
11 miesięcy 17 dni temu

To dotyczy 10% mieszkańców regionu. Ile zarabia się w spółkach kombinackich każdy wie. Mercus czy Lubinpex samo dno, Energetyka niewiele więcej. A prywatne szmateksy-nędza z bryndzą. Pracy jest opór w regionie to fakt, ale za najniższą krajową lub niewiele więcej.

Qq
Qq
11 miesięcy 18 dni temu

Nic nie przekroczą! Sam mam pita 100 tysięcy na 10 grupie. Więc co przekroczą? Kłamcy.

Lubin
Lubin
11 miesięcy 18 dni temu

Ilu jest takich na 10 gr? To teraz ogarnij,że taki np. Strzalowy przekracza te 128tys. I oni będą płacili. Do tego operatorzy od 12gr. I wszyscy biali. Jest tego trochę.

luzi
luzi
11 miesięcy 18 dni temu

A jednak będę musiała iść na kasę do biedry, pensja męża nie starczy na kredyty, jeszcze ten wibor w 2018 🙁

Żenador
Żenador
11 miesięcy 18 dni temu

Obrzydliwy zaczyna być ten portal. Widzę, ze niektórzy zrobią wszystko, żeby Lubinianom obrzydzić PiS i wejść bez mydła po same migdałki Partii Bezpartyjnych.

do rocky
do rocky
11 miesięcy 18 dni temu

czy Twojego ulubionego prezesa też?
znów na oglądałeś się Tvpis, tu nie chodzi o prezesów oni dadzą sobie radę, tu chodzi o zwykłych pracowników m.in górników, którzy po zaliczeniu wszystkich zysków, nagród i innych składowych przekroczą próg.Nie każdy to ciemny lud jak ty.

aaa
aaa
11 miesięcy 18 dni temu

teraz kazdy zaplaci od 1 zl nie bedzie pulapu, czyli beda mniejsze wyplaty od stycznia 2018

Krzysztof
Krzysztof
11 miesięcy 18 dni temu

RR wam kazał uprawiać taką obrzydliwą propagandę ? Wstydźcie się ! Żenujący artykuł. Poziom korei północnej, czyli bez zmian

Miniek
Miniek
11 miesięcy 18 dni temu

500+ dziś a jutro druga Grecja. Krótkowzroczne myślenie narodu. Ciekawe za co będą żyły nasze dzieci i wnuki. No, ale cóż ciemny lud myśli tylko o „dziś i teraz”, a później „po nas choćby i potop”. Kraj idzie na dno ale najważniejsze, że jest 500+. Wracamy do czasów Bieruta i spółki oraz Gierka. Śrubę dokręcają, kredyty przejadamy. A naród ślepy, głuchy i niestety głupi.

moon
moon
11 miesięcy 18 dni temu

„A naród ślepy, głuchy i niestety głupi ” – tak, to prawda, wystarczy przeczytać to co napisałeś.

Rocky
Rocky
11 miesięcy 18 dni temu

Rząd sięgnie do kieszeni bogatych – Prezesów,,mówiąc krótko yes yes yes,,,,jeszcze zabrać 500+ bogatym,,

Jarosław
Jarosław
11 miesięcy 18 dni temu

doić ciemny lud, na drugi raz zastanowią się na kogo głosować. A gdzie jest wyznawca sekty srocky?

ygt
ygt
11 miesięcy 18 dni temu

no za PO nie doili tylko raj byl na ziemi pieniądze z nieba spadały i tak wygra PIS juz nikt nie dopuści do władzy grzecha czy rycha

Lubin
Lubin
11 miesięcy 18 dni temu

Uwielbiam takich ludzi. Przy kazdej kompromitacji posu będą mówili…. A za PO to dopiero kradli.

poland
poland
11 miesięcy 18 dni temu

Wyborcy pisu płaćcie i płaczcie 🙂 Podatek od kopali – jest! Kasa na bilbordy – jest! większe podatki – są! Brawo wy !!!

Gienekopatius
Gienekopatius
11 miesięcy 18 dni temu

Wszyscy moi koledzy na stanowiskach fizycznych mają od 90 tysięcy do 125 tysięcy. Nikt się na załapie. Dozór napewno przekroczy. Ale co w tym złego? Chyba nic.

wer
wer
11 miesięcy 18 dni temu

Co za DURNY TYTUŁ ARTYKUŁU !!!! To innych pracowników naszego regionu to nie dotyczy ? Tylko pracowników HGHM ?

dron
dron
11 miesięcy 18 dni temu

Proponuje w takim razie zniesienie diet poselskich !!! – wszystkim bez wyjątku !!! Macie swój PiS drodzy Lubinianie !!! Czekam na reakcje Związków Zawodowych – ciekaw jestem czy mają w tej sprawie coś do powiedzenia. Podejrzewam nic mądrego.

cezix
cezix
11 miesięcy 18 dni temu
Yetick… czego nie zrozumiałeś? Jak podliczy się 13, 14 i inne świadczenia wiele osób z KGHM załapie się na ten dodatkowy podatek, pod koniec roku wiele osób będzie przynosiło zdecydowanie mniej pieniędzy niż dotychczas. Czyli będzie mieć mniej pieniędzy do wydania, więc zarobią mniej inni, np. usługodawcy i sklepy, którzy będą znwou oszczędzać na swoich pracownikach by na swoje wyjść. Poza tym samorządy gminne dostają swój udział z podatków PIT, więc w tym wypadku mniej dostaną, bo więcej pójdzie na ZUS, a mniej na PIT…. Za kilka lat i tak pewnie ZUS padnie lub wprowadzą niskie świadczenie socjalne, więc ta… Czytaj więcej »
yetick
yetick
11 miesięcy 18 dni temu

Czy gdzieś pisałem że czegoś nie rozumiem ? Bez urazy Kolego ale w tym temacie mógłbym Ci korepetycji udzielić 😀

yetick
yetick
11 miesięcy 18 dni temu

Ależ wy tendencyjni jesteście.. walicie w ten Rząd przy każdej nadarzającej się sposobności.. Czy wszędzie musicie doszukiwać się złych intencji ? Nie jestem tzw ” Pisiorem ” ale lubię gdy podana informacja jest rzeczowa i zgodna z faktami. Tutaj tego mi brakuje. Mniej bicia piany a więcej dziennikarskiej wiedzy i rzetelności polecam.

djjd
djjd
11 miesięcy 18 dni temu

wez sie nie kompromituj o jakiej ty dziennikarskiej wiedzy i rzetelności mówisz ??????????? artykuł był pisany za $$$$$$$$$$ na zlecenie co ty życia nie znasz

yetick
yetick
11 miesięcy 18 dni temu

Do djjd.. Gdybyś miał odrobinę wiedzy prawnej to wiedziałbyś że takie zarzuty na forum publicznym postawione piszącemu ten artykuł red.I.D. mogą być podstawą do podjęcia czynności prawnych o naruszenie dóbr osobistych i zniesławienie.. radziłbym profilaktycznie przeprosić 🙂

wpDiscuz