Rozdają po 300 zł na każdego ucznia

300 zł na każde dziecko już wkrótce będą mogli otrzymać wszyscy rodzice. Warunek jest jeden – dziecko musi się uczyć. Od 1 lipca startuje bowiem kolejny rządowy program „Dobry start”, który oznacza dodatkowe pieniądze na wyprawkę szkolną.

Fot. Pixabay

Rząd już od dawna zapowiadał uruchomienie kolejnego programu, będącego pomocą finansową dla rodziców. Po funkcjonującym już programie „ Rodzina 500 plus”, przyszedł czas na „Dobry start”.

– Inwestycja w edukację polskich dzieci jest niezwykle ważna – mówiła podczas briefingu prasowego w kancelarii premiera minister Elżbieta Rafalska.

300 zł to jednorazowa wypłata dla każdego ucznia, który nie ukończył 20. roku życia, lub 24. w przypadku osób niepełnosprawnych. Poprzez to świadczenie rząd chce ulżyć rodzicom, dla których wyprawka szkolna jest dużym obciążeniem. W przypadku tego programu nie ma żadnych progów finansowych – rodzice otrzymają pieniądze na każde dziecko uczące się w podstawówce lub szkole średniej.

Trzeba jednak złożyć wniosek. Od 1 lipca będzie to można zrobić on-line, poprzez strony empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Natomiast od 1 sierpnia będzie też można złożyć wniosek w formie papierowej. Wnioski będą przyjmować te same urzędy i instytucje, które przyjmują wnioski na „Rodzina 500 plus”.

W przypadku naszego miasta papierowy druk będzie można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie. Jak nam mówi dyrektor placówki Stanisława Lewandowska, lubinianie już teraz pytają o dodatkowe pieniądze dla uczniów.

– Mieszkańcy wiedzą o programie, ponieważ informacja bardzo często pojawia się w mediach – zaznacza dyrektor MOPS. – Nasi pracownicy już od jakiegoś czasu przygotowują się do tego programu. Zresztą to właśnie na nasz wniosek rząd umożliwił też mieszkańcom składanie wniosku poprzez bankowość elektroniczną, ponieważ z naszych obserwacji wynika, że z tej formy on-line najchętniej korzystają mieszkańcy – dodaje.

Pracownicy MOPS zachęcają lubinian, by skorzystać właśnie z możliwości złożenia wniosku przez internet, co pozwoli znacznie rozładować kolejki w urzędzie, w ten sposób szybciej otrzymamy wspomniane 300 zł. Z drugiej strony placówka przygotowuje się do przyjęcia wniosków od mieszkańców.

– Na naszej stronie zamieścimy broszurę z Ministerstwa Rodziny, w której znajdują się ważne informacje na temat programu, dodatkowo oddelegowujemy pracowników z innych działów, by od sierpnia mieszkańcy mogli składać wnioski w dogodnych warunkach i nie musieli stać w kolejkach – podkreśla dyrektor Lewandowska.

Pieniądze mają być wypłacane maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy, dlatego im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy świadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczny termin mija 30 listopada.

A jak „Dobry start” oceniają lubinianie? Zdania są podzielone. Ci, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, są jak najbardziej zadowoleni. – Te 300 zł na pewno się przydadzą. Nie będzie już tych stresów skąd wziąć pieniądze na nowe buty czy plecak – zauważa jedna z mam.

Ale mieszkańcy, którzy dzieci nie mają, albo ich pociechy są już pełnoletnie, nie są już tak entuzjastyczni. – Dają już po 500 zł na dzieci, teraz kolejne 300 zł. Skąd rząd weźmie na to pieniądze? Oczywiście z kieszeni nas, podatników. Ale cóż, wybory się zbliżają – dodaje jeden z przechodniów.

Według szacunków rządu, z programu skorzysta około 4,6 mln polskich dzieci, w tym dzieci przebywające w pieczy zastępczej.

Więcej o programie, w tym wzór wniosku, można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Brajan
Brajan
7 miesięcy 3 dni temu

Dobrze, że Państwo coś robi. W innych miastach w szkole podstawowej dzieci uczą się dwóch języków obcych, w Lubinie jednego, bo nasz prezydent i radni na naukę drugiego języka obcego w szkole podstawowej nie dają kasy, tak samo jest z basenem.

Brajan
Brajan
7 miesięcy 3 dni temu

Dobrze ,że Państwo coś robi dla dzieci. Bo nasze miasto i radni nic. W innych miastach w szkole podstawowej są dwa języki obce, u nas dzieci uczą się jednego, na basen dla dzieci nie ma kasy.

Diabelski Młyn
Diabelski Młyn
7 miesięcy 3 dni temu

chyba od 1 klasy tylko dają przeczkole sie nie liczy

cwdd
cwdd
7 miesięcy 3 dni temu

6 latek chodzi do zerówki, jak to się kwaliwikuje, ?

Diabelski Młyn
Diabelski Młyn
7 miesięcy 3 dni temu

Ludzie w Niemczech czy innym Państwie Unii Dają po 2 tyś Euro na głowę a wy zazdrośćicie tych 300 stów róbcie dzieci a też dostaniecie po to to jest…..

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 3 dni temu

nie oglądaj tvn-u Piti , wszystkie dzieci dostaną te z domów dziecka też

Rocky
Rocky
7 miesięcy 3 dni temu

To inwestycja w przyszłość – tak mówią.500 + 300 dla bogatych nie ma nic wspólnego z:biedą ekonomią inwestycją w przyszłość – jest to zwykłe rozdawnictwo pod publikę a[ekonomia] inwestycje b.ważne czekają na żywą gotówkę.Panie Pośle z dobrej zmiany dlaczego karmicie żywą gotówka swoich wrogów przecież oni już wybrali papkę z TVE-nu i węże Rostka i apsik od gotówki PiSu ale mają tupet,,

Piti
Piti
7 miesięcy 4 dni temu

Warunek jest jeden – muszą mieć rodziców bo dzieci z domów dziecka nie otrzymają tych pieniędzy bo są gorszego sortu.
P. S 500+ też każde dziecko miało dostać a wiemy jak jest.

Bezsens
Bezsens
7 miesięcy 4 dni temu

Fajnie, a ja mam 22 lata i się uczę.

Autsajder
Autsajder
7 miesięcy 4 dni temu

To już po i 3 setki poszły się bujać!

WSZ
WSZ
7 miesięcy 4 dni temu

Brawo, tytuł artykułu oraz jego treść tak sformułowana, że podświadomie ma wyjść że to miasto rozdaje, kRRólowi to zawdzięczamy….Techniki godne Geobelsa

Łukasz
Łukasz
7 miesięcy 4 dni temu

kRról to niech lepiej zabiera tony gnijącego syfu z Parku Leśnego ktore smrodza przy placu zabaw, na ktorym bawia sie dzieci. Bo jego kolega z zawodu dyrektor od wszystkiego i od niczego dal slowo do konca maja a mamy polowe czerwca. Tacy ludzie rzadza Lubinem. Powstydzic sie mozna

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 4 dni temu

Przecież każdy Polak to taki pies ogrodnika , sam nie weźmie a drugiemu nie da , zazdrość o 300 zł ? co się dzieje z tym narodem, aż tak jesteśmy biedni że drugiemu 300 zł żałują czy to taka mentalność?

abcdefg
abcdefg
7 miesięcy 4 dni temu

Ależ ja jestem naiwny, myślałem że to nasz „kochany” RR coś dzieciom rozdaje. Że szkoły w Lubinie są niedoinwestowane, to już wiemy, że kasa należna nauczycielom zabrana przez miasto, też wiemy.

wpDiscuz