Rozdają po 300 zł na każdego ucznia

2

300 zł na każde dziecko już wkrótce będą mogli otrzymać wszyscy rodzice. Warunek jest jeden – dziecko musi się uczyć. Od 1 lipca startuje bowiem kolejny rządowy program „Dobry start”, który oznacza dodatkowe pieniądze na wyprawkę szkolną.

Fot. Pixabay

Rząd już od dawna zapowiadał uruchomienie kolejnego programu, będącego pomocą finansową dla rodziców. Po funkcjonującym już programie „ Rodzina 500 plus”, przyszedł czas na „Dobry start”.

– Inwestycja w edukację polskich dzieci jest niezwykle ważna – mówiła podczas briefingu prasowego w kancelarii premiera minister Elżbieta Rafalska.

300 zł to jednorazowa wypłata dla każdego ucznia, który nie ukończył 20. roku życia, lub 24. w przypadku osób niepełnosprawnych. Poprzez to świadczenie rząd chce ulżyć rodzicom, dla których wyprawka szkolna jest dużym obciążeniem. W przypadku tego programu nie ma żadnych progów finansowych – rodzice otrzymają pieniądze na każde dziecko uczące się w podstawówce lub szkole średniej.

Trzeba jednak złożyć wniosek. Od 1 lipca będzie to można zrobić on-line, poprzez strony empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Natomiast od 1 sierpnia będzie też można złożyć wniosek w formie papierowej. Wnioski będą przyjmować te same urzędy i instytucje, które przyjmują wnioski na „Rodzina 500 plus”.

W przypadku naszego miasta papierowy druk będzie można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie. Jak nam mówi dyrektor placówki Stanisława Lewandowska, lubinianie już teraz pytają o dodatkowe pieniądze dla uczniów.

– Mieszkańcy wiedzą o programie, ponieważ informacja bardzo często pojawia się w mediach – zaznacza dyrektor MOPS. – Nasi pracownicy już od jakiegoś czasu przygotowują się do tego programu. Zresztą to właśnie na nasz wniosek rząd umożliwił też mieszkańcom składanie wniosku poprzez bankowość elektroniczną, ponieważ z naszych obserwacji wynika, że z tej formy on-line najchętniej korzystają mieszkańcy – dodaje.

Pracownicy MOPS zachęcają lubinian, by skorzystać właśnie z możliwości złożenia wniosku przez internet, co pozwoli znacznie rozładować kolejki w urzędzie, w ten sposób szybciej otrzymamy wspomniane 300 zł. Z drugiej strony placówka przygotowuje się do przyjęcia wniosków od mieszkańców.

– Na naszej stronie zamieścimy broszurę z Ministerstwa Rodziny, w której znajdują się ważne informacje na temat programu, dodatkowo oddelegowujemy pracowników z innych działów, by od sierpnia mieszkańcy mogli składać wnioski w dogodnych warunkach i nie musieli stać w kolejkach – podkreśla dyrektor Lewandowska.

Pieniądze mają być wypłacane maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy, dlatego im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy świadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczny termin mija 30 listopada.

A jak „Dobry start” oceniają lubinianie? Zdania są podzielone. Ci, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, są jak najbardziej zadowoleni. – Te 300 zł na pewno się przydadzą. Nie będzie już tych stresów skąd wziąć pieniądze na nowe buty czy plecak – zauważa jedna z mam.

Ale mieszkańcy, którzy dzieci nie mają, albo ich pociechy są już pełnoletnie, nie są już tak entuzjastyczni. – Dają już po 500 zł na dzieci, teraz kolejne 300 zł. Skąd rząd weźmie na to pieniądze? Oczywiście z kieszeni nas, podatników. Ale cóż, wybory się zbliżają – dodaje jeden z przechodniów.

Według szacunków rządu, z programu skorzysta około 4,6 mln polskich dzieci, w tym dzieci przebywające w pieczy zastępczej.

Więcej o programie, w tym wzór wniosku, można znaleźć TUTAJ.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość