Rząd chce zabrać miedziowym gminom po kilka mln zł!

 

Rząd obiecał jego zniesienie, ale słowa nie dotrzymał. Podatek miedziowy nadal rujnuje nasz region, pochłaniając co roku około półtora miliarda złotych z budżetu KGHM! Teraz rządzący chcą sięgnąć po kolejne pieniądze – tym razem z miedziowych gmin. Gotowa jest już ustawa o powstaniu Państwowej Agencji Geologicznej, na podstawie której gminy będą musiały się dzielić wpływami z opłaty eksploatacyjnej.

Tylko za 2017 rok (dane do listopada – przyp. red.) Polska Miedź zapłaciła do budżetu państwa 1,628 mld zł z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin! Tak duże zobowiązanie to mniej środków na inwestycje spółki, a także – jak podkreślają związkowcy – mniejsze wpływy do kieszeni górników.

I choć obecna ekipa rządząca obiecywała zniesienie tego podatku, od kilku lat nic się w tej sprawie nie zmieniło. Przed planowaniem kolejnego budżetu kraju ministrowie obiecują, że może w przyszłym roku, że może chociaż podatek zmniejszą… Ale póki co nic się nie zmienia. Od 2012 roku – kiedy podatek został wprowadzony – KGHM odprowadził do budżetu państwa ponad 9 mld zł!

Wygląda na to, że miedziowa danina to dla rządu za mało. Gotowy jest już projekt ustawy powołującej Państwową Agencję Geologiczną (PAG), podległą ministerstwu środowiska. Według zapisów ustawy ma ona m.in. prowadzić prace w zakresie utrzymywania i pozyskiwania bazy surowcowej kraju, weryfikować zasoby złóż kopalni czy zapobiegać nielegalnemu wydobyciu kopalin ze złóż.

PAG ma mieć rozbudowaną całą sieć strukturalną – od prezesa i jego zastępców, przez oddziały terenowe aż po nowe spółki kapitałowe „w celu poszukiwania, rozpoznawania lub wydobywania kopalin ze złóż”. Na to potrzebne jest też finansowanie. Budżet PAG mają m.in. zasilać gminy Zagłębia Miedziowego. Lubin, Polkowice, Jerzmanowa czy gmina wiejska Lubina, na terenie których znajdują się kopalnie, a tym samym prowadzone jest wydobycie kopalin, otrzymują zadośćuczynienie w postaci tak zwanej opłaty eksploatacyjnej. Te pieniądze wydawane są na inwestycje w danych gminach, na przykład remonty dróg.

Dziś okazuje się, że spora część tych środków zostanie gminom odebrana. – Z 5 mln zł, które otrzymuje nasze miasto, stracimy 2 mln zł – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

– Rząd postępuje jak każdy poprzedni – pomnaża biurokrację. Zabrać pieniądze samorządom i utrzymywać kolejnych urzędników. To jest recepta każdego rządu i jak widać, tego też. Nic się nie zmienia – komentuje prezydent Lubina Robert Raczyński.

Wiele straci całe Zagłębie Miedziowe. Gmina wiejska Lubin straci 1,8 mln zł, Radwanice – 2,8 mln zł, gmina Jerzmanowa – 9 mln zł, a sąsiednie Polkowice aż 13,5 mln zł.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Ja.
Ja.
11 miesięcy 3 dni temu

Ciekawe czy w śród oceniających wypowiedzi są też pracownicy tego portalu . Bo jeśli są to znaczy to tylko tyle , że manipulują opinia publiczną w celu zaskarbienia jak największej liczby wyborców swojemu pracodawcy .

Rocky
Rocky
11 miesięcy 3 dni temu

A Rostek mówił,,,I tak Górnicy Region może mówić o wielkim szczęściu

Luzak
Luzak
11 miesięcy 3 dni temu

Pisiaki mięli walczyć z dużymi sieciami handlowymi i korpo, a póki co walczą z rodzimym KGHM-em, wyciągając coraz więcej kasy z podatków miedziowych itp. Sprzedaliście swoją firmę za 500+.

VIP
VIP
11 miesięcy 3 dni temu

Wojciecu Ch!Przez nas to przez kogo?!Takie to PISowskie!Jakośdobiera się tylko do kasy KGHM i regionu a wielkie korporacje zostawił (podatkowo) w spokoju!A ta kasa,widzę,że idzie tylko na nagradzanie swoich!!!

Junk
Junk
11 miesięcy 3 dni temu

Chcieliście PiS górnicy? To teraz was będą dymać z roku na rok co raz bardziej. Jeszcze niech wam zyski zabiorą i będzie komplet.

gosc
gosc
11 miesięcy 4 dni temu

Akurat to popieram, gdyż takiego marnotrawstwo środków publicznych jak w Lubinie nie uswiadczysz w całym kraju

myślący
myślący
11 miesięcy 4 dni temu

Do Tomato. Może masz rację, nie wiem nie jestem pracodawcą, ale wiem jedno kilkoro moich znajomych, mieszkańców Lubina pracuje w Polkowicach i Środzie Śląskiej. Jestem przekonany, że woleliby w Lubinie ale niestety nie ma tutaj żadnej przyzwoitej (pieniądze) pracy dla mężczyzny nie górnika, nie wspominając już o kobietach. No chyba, że jako prezes spółki miejskiej, ale to fotele obsadzone od 20 lat tymi samymi ludźmi.

Wojciech Ch.
Wojciech Ch.
11 miesięcy 4 dni temu
Przedwyborczej kiełbasy siąg dalszy . Rząd to nie jest jakaś tam odrębna struktura , która coś Ci zabiera bądź kradnie . Rząd to ludzie przez nas wybrani , nasza elita , którą wyznaczamy aby dobrze zarządzała kasą , którą każdego dnia wypracowujemy w formie podatków . Kasa ta idzie na nasze bezpieczeństwo , drogi , szpitale , naukę dla dzieci , pomoc ubogim , wypłaty dla urzędników państwowych , prezydentów miast , wszelkiego rodzaju włodarzy , sędziów , senatorów ……Więc Ci którzy nas mogą w tym systemie okradać to niepłacący podatków przedsiębiorcy , bogate korporacje niewykazujące zysków w Polsce bądź… Czytaj więcej »
jajaja
jajaja
11 miesięcy 4 dni temu

Zainteresowanym chciałem przypomnieć,że strefa w Legnicy powstała tylko dlatego, że te tereny były kolo autostrady A4. Więc może teraz będzie łatwiej. Bo Krzaku, Raku mogli tylko uzbroić te tereny, reszta roboty to Rząd

Tom2409
Tom2409
11 miesięcy 4 dni temu

przez 8 ostatnich lat Lubinianki i Lubinianie byli ignorowani i grabieni przez Tych PiS-siorków z LGOM-u – to mówiłam ja Beata

kryt
kryt
11 miesięcy 4 dni temu

ciekawe co na to mafia z Polkowic rzadząca od ponad 20 w tej wsi .. skad wezma kasę na te przekrety inwestycyjne …

Tomato
Tomato
11 miesięcy 4 dni temu
O czym Wy wszyscy piszecie, bezrobocie spadło, jako pracodawca mam problemy z osobami chętnymi do pracy, a nawet jak są to…Bardzo dużo firm, firemek, prywatnych działalności, itd. Strefa, nie zawsze może być, trzeba jako mikroregion spełniać wiele kryteriów, m.in. poziom bezrobocia, średni dochód itd. Przestańcie już wałkować to samo, bo od razu widać że nie macie konkretnych argumentów. Tylko rynek i strefa, strefa i rynek. Ten podatek o którym wyżej, to kolejna danina która zabija nasz KGHM. A prominentni, prosze poczytać w mediach biorą ogromne nagrody, premie, odprawy. A co stać Ich, kosztem naszego zysku bądź inwestycji. A kto na… Czytaj więcej »
Tomcio Sopecki
Tomcio Sopecki
11 miesięcy 4 dni temu

Akurat strefa już jest od 20 lat. Więc nikt jej nie musi jej w nic wpisywać. Infrastruktura drogowa ? Lepsza jest w Lubinie niż w Nowej Soli, Środzie Śląskiej i Polkowicach. Bogactwo regionu ?. Jesteśmy biedniejsi i mamy większe bezrobocie niż Polkowice w których jest kilka firm inwestycyjnych na strefie.
Skoro piszesz, że Państwo zabija KGHM to właśnie przyciągnięcie na strefę inwestorów jest najlepszą alternatywą Reasumując, jaki Prezio tacy jego poplecznicy. Mimo nakazu pisania przez urzędników pozytywów na swojego „GURU” i tak WAM to nie wychodzi.

MAREK
MAREK
11 miesięcy 4 dni temu

„RR chce zabrać Lubinianom kolejne tereny zielone za zł !” Lepiej by pasowało. Kończ Pan..

VIP
VIP
11 miesięcy 4 dni temu

Rozbójnicze rządzenie!Kto i za co będzie usuwał skutki eksploatacji górniczej ?!Kto i za co będzie remontował drogi,budynki i inną infrastrukturę uszkodzoną na skutek eksploatacji górniczej?!Czas im powiedzieć DOŚĆ!!!

widze ze Mariola lubi ścisk
widze ze Mariola lubi ścisk
11 miesięcy 4 dni temu

gratuluje oszczędności miejsca z prawej strony zdjęcia. Umiejętność naprawdę godna pozazdroszczenia.
uwaga rozkodowuje: „Tylko za 2017 rok (dane do listo” .

Sławomir
Sławomir
11 miesięcy 4 dni temu

W zasadzie to chyba Lubin najbardziej musi się martwić bowiem został najbardziej uzależniony od kopalni. Przemysł w Lubinie nie istnieje, większe zakłady leżą. Nie tak jak u sąsiadów. Trzeba było myśleć wcześniej i perspektywicznie a nie płakać nad rozlanym mlekiem. Wszędzie w koło były budowane zakłady a w Lubinie? Parki, hale sportowe i markety! Zgroza.

MO
MO
11 miesięcy 4 dni temu

Gdy w Legnicy powstawala strefa u nas nie bylo czasu, bo trzeba bylo poobsadzac spolki i posiedziec nad przetargami.

maria
maria
11 miesięcy 4 dni temu

tak na pomniki smolenskie zabrać

moon
moon
11 miesięcy 4 dni temu

Widocznie aż z Warszawki widać że nie ma kto kasą rozumnie zarządzić 😀

Bezczel
Bezczel
11 miesięcy 4 dni temu

Ale buta i bezczelność kRRólu.. kto jak kto ale Ty nie powinieneś się w ogóle odzywać..

wpDiscuz