Rekrutacja do przedszkoli i szkół. Miasto sprawdzi, czy rodzice nie kłamią

1328

W Lubinie ruszyła rekrutacja do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych. W obu rodzajach placówek rodzice mogą zapisywać swoje dzieci do 15 marca. Jednak w tym roku, miasto zwróci szczególną uwagę na to, czy rodzice we wnioskach piszą prawdę. – Z powodu nieprawdziwych danych o miejscu zamieszkania, z budżetu miasta ucieka około 5 milionów złotych rocznie – wskazuje Marcelina Falkiewicz, rzeczniczka prasowa prezydenta Lubina.

Fot. Pixabay

Przedszkola na razie sprawdzają, które dzieci będą nadal do nich uczęszczać. Rodzice maluchów do 25 lutego muszą złożyć deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

Dopiero 26 lutego ruszy właściwa rekrutacja – dla dzieci, które nie chodzą jeszcze do przedszkoli. Tak jak w poprzednich latach, miasto uruchomi specjalną stronę internetową (www.lubin.przedszkola.vnabor.pl), na której rodzice znajdą wniosek do wypełnienia. Uzupełniony dokument wraz z załącznikami trzeba będzie wydrukować i złożyć do przedszkola pierwszego wyboru, choć – jak zwykle – można będzie aplikować maksymalnie do trzech placówek.

W tym roku rekrutacja będzie przebiegać podobnie jak w ubiegłym, kryteria są identyczne. W pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmowane będą oczywiście dzieci mieszkające na terenie Lubina. Rodzice, żeby uzyskać dodatkowe punkty, muszą przedstawić kopię pierwszej strony swojego PIT-u za rok 2018. 

– W tym roku miasto zwróci szczególną uwagę na weryfikację danych zawartych we wnioskach – przyznaje Marcelina Falkiewicz, rzeczniczka prezydenta Lubina. – Powodem są rodzice, którzy podają nieprawdziwe dane związane z rzeczywistym miejscem zamieszkania dzieci, aby uzyskać więcej punktów w rekrutacji – mówi.

Fot. Pixabay

Lubiński magistrat skorzysta z danych Urzędu Skarbowego, MPWiK czy policji.

– Po raz pierwszy chcemy sięgnąć po te narzędzia. Jednocześnie przypominamy, że podawanie nieprawdziwych danych jest obłożone sankcją karną – informuje Falkiewicz. 

Wydział oświaty Urzędu Miejskiego w Lubinie szacuje, że z powodu nieprawdziwych danych o miejscu zamieszkania, z budżetu miasta ucieka około 5 milionów złotych rocznie.

– Dzieje się tak, ponieważ urząd musi dopłacać do dzieci, które uczęszczają do przedszkoli w Lubinie, a w rzeczywistości mieszkają poza miastem, np. w Osieku i Oborze lub w którymś z innych sołectw gminy wiejskiej Lubin – tłumaczy rzeczniczka prezydenta.

Fot. Pixabay

Podczas przyjęć do lubińskich przedszkoli obowiązują też kryteria ustawowe, czyli liczą się między innymi wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata, rodzica albo rodzeństwa, samotne wychowywanie dziecka czy objęcie pieczą zastępczą.

Dodatkowe punkty podczas rekrutacji można również dostać, gdy oboje lub jedno z rodziców pracuje, studiuje albo się uczy, a także gdy rodzeństwo malucha ubiegającego się o miejsce już uczęszcza do jakiegoś miejskiego przedszkola.

28 marca przedszkola wywieszą listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, a do 3 kwietnia rodzice będą mieli czas, by potwierdzić, że chcą, aby ich dziecko uczęszczało do danej placówki. 15 kwietnia ruszy rekrutacja uzupełniająca. Obok publikujemy szczegółowy harmonogram.

W Lubinie jest 13 przedszkoli publicznych, w których uczy się 2,3 tys. maluchów. Co roku część z nich, około 600, kończy naukę i idzie dalej, do szkoły, a na ich miejsce przyjmowane są nowe dzieci. Obecnie samorządy muszą zagwarantować miejsce w przedszkolach nie tylko 4-, 5- i 6-latkom, ale również wszystkim chętnym 3-latkom.

W naszym mieście trwa także rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych. Rodzice do 15 marca muszą zgłosić swoje dziecko w szkole właściwej dla miejsca zamieszkania – tzw. obwodowej. Wnioski do wypełnienia można znaleźć w podstawówkach, większość z nich publikuje je też na swoich stronach internetowych.

Jeżeli ktoś wybierze szkołę poza obwodem, w którym mieszka, również musi złożyć wszelkie niezbędne dokumenty do 15 marca. Jednak do takiej placówki ma szanse zostać przyjęty, jeśli zostaną wolne miejsca.

28 marca wywieszone zostaną listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do poszczególnych szkół. Do 3 kwietnia rodzice będą musieli potwierdzić, że ich dziecko będzie uczęszczać do placówki, do której się dostało. Rekrutacja uzupełniająca ruszy zaś 15 kwietnia. Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram.


POWIĄZANE ARTYKUŁY