Rusza budowa parku linowego

1594

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już pod koniec lipca lubinianie będą mogli korzystać z parku linowego, który powstanie w parku Leśnym. Wczoraj miasto podpisało umowę z firmą, która ma wykonać projekt, a następnie wybudować to miejsce do zabawy dla dzieci i dorosłych.

Wizualizacja parku linowego, który ma powstać w Lubinie (źródło UM Lubin)

– Urząd Miejski rozpoczął prace związane z przygotowaniem i wybudowaniem parku linowego w parku Leśnym w Lubinie. W tym momencie wyłoniliśmy wykonawcę. Jest to firma Project Outdoor Polska z Bielska-Białej, która ma ogromne doświadczenie w tego typu pracach, ponieważ budowała takie parki w Niemczech, ale również w Bielsku-Białej, w Zielonej Górze – mówi Marcelina Falkiewicz, rzecznik prezydenta Lubina.

Wczoraj podpisano umowę z wykonawcą. Od tej chwili ma on dokładnie 110 dni na wykonanie projektu na podstawie wizualizacji wybranej przez miasto oraz wybudowanie parku.

Lubiński park linowy będzie się składał z dwóch tras. Pierwsza będzie się znajdować na wysokości 4 metrów, druga na wysokości 6 metrów. Każda będzie miała po 130 metrów długości i będzie posiadała przeszkody o różnym stopniu trudności. Na końcach każdej z tras staną wieże ze zjeżdżalniami. Całość będzie wyposażona w siatki bezpieczeństwa.

– Obiekt będzie bezobsługowy, to znaczy, że mieszkańcy sami będą mogli z niego korzystać. Będzie zabezpieczony w taki sposób, dzięki siatkom bezpieczeństwa, że nawet jeśli komuś zdarzyłoby się przewrócić w czasie przechodzenia przez poszczególne przeszkody, to nie ma mowy o żadnym wypadku. Całość będzie naprawdę bardzo bezpiecznie skonstruowana – dodaje Falkiewicz. – Oczywiście park linowy będzie bezpłatny dla mieszkańców. Będą mogli z niego korzystać w godzinach otwarcia parku. A przeznaczony będzie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – zapewnia.

W okolicach tego miejsca ma powstać park linowy

Oprócz parku linowego powstanie również plac zabaw dla mniejszych dzieci w kształcie wielkiego krokodyla, do wnętrza którego będzie można wejść.

– Jeżeli mieszkańcy są ciekawi postępu prac, to jedna z kamer została obrócona w taki sposób, że można na bieżąco śledzić co się dzieje, do czego serdecznie zachęcamy – mówi rzecznik prezydenta Lubina.

Jednocześnie w parku Leśnym pracuje lubińskie Muzeum Historyczne. To miejsce będzie modernizowane „modułowo”, jak mówi dyrektor muzeum Marek Zawadka. Inaczej niż na przykład park Wrocławski, który został od początku do końca od razu w całości zaprojektowany i przebudowany.

– Pracujemy obecnie nad dwoma wystawami. Jedna jest zlokalizowana w tzw. transzejach, a druga w starych bunkrach. Prezentacja tych obu wystaw będzie miała miejsce podczas Nocy Muzeów, zapraszamy mieszkańców serdecznie – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. – Jednocześnie czekamy na ekspertyzę, co z budowlami militarnymi, czy da się je przywrócić do używalności, bo, według architektów, grożą zawaleniem. I to jest to, czym zajmuje się Muzeum Historyczne w parku. Mamy tam na razie niewielki kawałek do zagospodarowania. Czekamy na inwestycje w postaci czegoś fajnego dla dzieci i młodzieży, a później powoli do przodu. To nie będzie park jak Wrocławski, czyli przygotowany pod igłę, od początku do końca. Park Leśny będzie modernizowany modułowo – dodaje.

Na razie Muzeum Historyczne zaprasza mieszkańców do parku na Noc Muzeów. To wydarzenie odbędzie się w Lubinie w maju (od 17 do 19 maja).

– To duży będzie projekt, bo od Wzgórza Zamkowego poprzez ratusz, rynek i po park Militarny (park Leśny – przyp. red.). Myślę, że jeśli ktoś zaplanuje sobie cztery, pięć godzin, to może być za mało na to, by zobaczyć wszystkie atrakcje – stwierdza Zawadka.

O szczegółach Nocy Muzeum napiszemy bliżej tego wydarzenia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY