Dzień polskiego kina

52

11 listopada świętuje nie tylko państwo polskie, ale również polskie kino, które w tym roku obchodzi 110. urodziny – najstarszym polskim filmem jest bowiem pochodząca z 1908 r. „Pruska kultura”. Z tej okazji lubińskie kino Muza przygotowało specjalne seanse filmowe. Dla naszych Czytelników mieliśmy cztery podwójne bilety.

Muza jako kino należące do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – najlepszych kin w Polsce wychowujących następne pokolenia wytrawnych kinomanów – zaprasza wszystkich widzów do uczczenia tych dwóch wyjątkowych dat w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie. Przygotowano dwa wyjątkowe seanse polskich filmów, na które bilety kosztują tylko 11 zł.

W niedzielę, 11 listopada, o godzinie 13 wyświetlona zostanie produkcja „Republika. Narodziny legendy”, zaś o godzinie 13.30 – „Twój Vincent”.

Organizatorem ogólnopolskiego wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Więcej na temat wydarzenia na stronie www.ckmuza.eu.

Dla naszych Czytelników mieliśmy dwa podwójne bilety na film „Republika. Narodziny legendy” oraz tyle samo wejściówek na produkcję „Twój Vincent”.

Otrzymały je osoby, które jako pierwsze dodzwoniły się do naszej redakcji dziś (8 listopada) o godzinie 12.30.

Bilety wygrali: Alina Szyposz, Ewa Kaczor i Adam Kaczor. Gratulujemy!

Jeden bilet wraca do kina Muza, ponieważ zadzwoniły jedynie trzy osoby. 

O filmach:

„Republika. Narodziny legendy”

Jest połowa lat 70. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. Młodzi ludzie rozwijają tam różne formy aktywności: powstają teatry, zespoły muzyczne, działają plastycy i performerzy. W tym artystycznym tyglu kilkoro znajomych zakłada grupę Res Publika, późniejszą Republikę. Tak zaczyna się film opowiadający o pierwszym okresie działalności zespołu, zakończonym jego rozpadem w 1986 roku.

W filmie wykorzystano ciekawe, mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia oraz różne interpretacje i omówienia wybranych utworów zespołu. Opowieść o rodzącym się fenomenie Republiki porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu, jakim było toruńskie środowisko studenckie.

„Twój Vincent”

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie.

O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.


Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez TVL Sp. z o.o. ich danych osobowych w następującym zakresie: w przypadku zwycięstwa zgadzają się na opublikowanie imienia i nazwiska na portalu Lubin.pl pod tekstem o konkursie oraz przekazanie imienia i nazwiska kinu Muza w Lubinie, które funduje zwycięzcom bilety.


POWIĄZANE ARTYKUŁY