Rowerem w poszukiwaniu skarbów

65

Jutro o godzinie 11 spod dworca kolejowego w Rudnej ruszy nietypowa wyprawa rowerowa. Poprowadzi ją Piotr Leciejewski – lider grupy „Geocaching Chobienia-Rudna” i pracownik lubińskiego nadleśnictwa. Celem będzie odkrycie skarbów schowanych na terenie gminy Rudna.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

17-kilometrowa trasa rajdu poprowadzi przez Starą Rudną, Juszowice, Rynarcice z powrotem do Rudnej. Żeby móc wziąć udział w zabawie, konieczne są: rower, odbiornik GPS lub smartfon z modułem GPS i aplikacją C:GEO (system Android) albo Geocaching (Windows Phone), ubranie odpowiednie dla trasy przełajowej, kondycja, dobry humor i gotowość do rozwiązywania zagadek. Przyda się też bank energii (tzw. powerbank).

Przy pałacu w Starej Rudnej (współrzędne N 51° 29.647 E 016° 17.222).uczestnicy rajdu dowiedzą się, na czym polega geocaching i jak wykorzystywać lokalizację GPS w terenie. Poznają ciekawostki z historii południowo-zachodniej części gminy Rudna, a potem dostaną za zadanie znalezienie dziesięciu skrytek. Sprostanie temu wyzwaniu przyniesie im odznakę „geocaching” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W programie zabawy przewidziano także zwiedzanie pałacowego parku, a następnie przejazd do drogi prowadzącej w kierunku Lubina, dojazd do Juszowic i zdobycie wzgórza Wenus. Dalszy etap to przejazd do Rynarcic i zwiedzanie otoczenia kościoła pw. św. Marcina. Rowerzyści dotrą też miejsca z widokiem na zbiornik poflotacyjny Żelazny Most, po czym zjadą do Rudnej, gdzie czeka ich zwiedzanie stadionu, rynku, cerkwi i okolic byłej płatkarni. W tym miejscu (N 51° 30.576 E 016° 16.337) trasa się zakończy.

Przewidywany czas trwania rajdu to około trzy godziny. Organizatorzy – Towarzystwo Przyjaciół Rudnej oraz Sekcja Rowerowa przy TPR – zastrzegają, że w przypadku deszczowej pogody wyjazd nie odbędzie się.


POWIĄZANE ARTYKUŁY