Rok w pigułce

12

Wybory prezydenckie i parlamentarne, polityczne burze, długo wyczekiwane inwestycje i wypadki, które poruszyły całą opinię publiczną… Pierwsze dni stycznia to nie tylko czas na układanie listy noworocznych postanowień. To także najlepszy moment na wspomnienie minionych dwunastu miesięcy, które przyniosły wiele ciekawych wydarzeń. Początek 2015 roku był spokojny, ale z upływem kolejnych tygodni w naszym regionie działo się coraz więcej, a emocjonujące chwile towarzyszyły nam niemal do ostatnich dni grudnia.

STYCZEŃ
Lubin pobił swój rekord w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze i wspierające akcję instytucje zebrały ponad 75 tysięcy złotych – prawie dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji.

Niestety początek roku przyniósł też tragiczne zdarzenia – w ciągu kilku dni na drodze między Lubinem i Osiekiem zginęło dwóch kierowców. Do dziś jest to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na terenie całego powiatu.

LUTY
Władze Lubina podpisały porozumienie o współpracy z zarządem Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Jeden z pierwszych wspólnych projektów to technikum lotnicze, kształcące przyszłych mechaników lotnictwa. Bliskość aeroklubu i zarazem portu lotniczego to atuty, które będą lepiej służyły miastu i regionowi.

Jego mieszkańców znacznie bardziej poruszyło jednak inne zdarzenie – na terenie gminy Rudna zatrzymano mężczyznę, który skatował swojego psa. Ciężko ranne, wygłodzone i wycieńczone zwierzę udało się odratować. Tu też pomogli życzliwi ludzie.

MARZEC
Ochotnicy z Lubina zbierający podpisy pod kandydaturą Pawła Kukiza zapoczątkowali kampanię przed wyborami prezydenckimi. Jego postulaty, obejmujące między innymi wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, poparło też ugrupowanie Bezpartyjni Samorządowcy, na czele którego stanął prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Chwilę później cała Polska mówiła o innej lubiniance – 14-letnia Weronika Szuszkiewicz jako jedyna pasażerka autobusu udzieliła pomocy mężczyźnie choremu na epilepsję.

KWIECIEŃ
Lubin stał się miastem cyfrowym – za sprawą 29 kilometrów światłowodów, 30 radiowych stacji bazowych, bezpłatnych hotspotów i infokiosków mieszkańcy zyskali powszechny dostęp do Internetu.

„Gwarkowie” skończyli 30 lat. Zespół, który od dawna jest już częścią historii Lubina, uroczyście świętował swój jubileusz. Przez trzy dekady śpiewu i tańca uczyły się w nim tysiące mieszkańców powiatu lubińskiego.

MAJ
Tematem numer 1 wszystkich rozmów, debat i spekulacji były wybory prezydenckie. 60 procent lubinian oddało swoje głosy na – jak się okazało – zwycięskiego kandydata, Andrzeja Dudę. W Lubinie mieścił się także sztab wyborczy Pawła Kukiza, który przyczynił się do jego spektakularnego sukcesu – polityczny debiutant z ponad 20-procentowym poparciem zajął w wyborach trzecie miejsce. To również w naszym mieście w hali widowiskowo-sportowej odbył się wieczór wyborczy Kukiza – pierwszy raz w historii kandydat na prezydenta kraju zorganizował go poza Warszawą.

Z sukcesu cieszyli się też kibice i zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin – drużyna Piotra Stokowca w świetnym stylu wróciła do ekstraklasy.

CZERWIEC
Polski sektor lotniczy będzie się rozwijał w Lubinie. Kilkanaście podmiotów, w tym miasto i Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powołały do życia Dolnośląski Klaster Lotniczy. Nasz region będzie miejscem dedykowanym całej branży lotniczej, od firm badawczych i rozwojowych po zakłady produkcyjne.

Paweł Kukiz kontynuował podbój polskiej sceny politycznej – na jego wiec wyborczy hali widowiskowo-sportowej w Lubinie przyjechali ludzie z całego kraju. To spotkanie oficjalnie zapoczątkowało też kampanię przed ogólnopolskim referendum m.in. w sprawie JOW.

LIPIEC
Słup czarnego dymu przez kilka dni unosił się nad składowiskiem odpadów w Kłopotowie, gdzie wybuchł gigantyczny pożar. Z ogniem walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej, a akcja dogaszania zajęła kilka dni.

Upalne lato sprawiło, że lubinianie z radością przyjęli informację o rozpoczęciu budowy kompleksu basenów miejskich przy Regionalnym Centrum Sportowym. A żółte autobusy zaczęły za darmo przewozić mieszkańców niemal całego powiatu. Do projektu wspólnej miejsko-gminnej komunikacji nie dołączyła tylko gmina Rudna.

Bezpartyjni Samorządowcy i Ruch JOW, zawiedzeni politycznymi wyborami Pawła Kukiza, podjęli decyzję o samodzielnym starcie w wyborach do parlamentu.

SIERPIEŃ
Mieszkańcami Lubina wstrząsnęła skandaliczna reklama wódki „Żytnia”. Wykorzystano w niej słynną fotografię Krzysztofa Raczkowiaka, ukazującą śmiertelnie rannego Michała Adamowicza, ofiarę Zbrodni Lubińskiej. Reklama opublikowana na Facebooku wywołała też powszechne oburzenie wśród internautów. Jej autorka, historyk z wykształcenia, stanie przed sądem.

Zawrzało także w gminie Lubin, a to za sprawą decyzji radnego Marcina Nyklewicza o przejściu do grona zwolenników wójta Tadeusza Kielana. Ugrupowanie „Nasza Gmina” zyskało tym samym większość głosów w radzie i możliwość realizowania wszystkich projektów inicjowanych przez zarząd gminy.

WRZESIEŃ
Ogólnopolskie referendum przeszło bez echa. Ponad 80 procent mieszkańców powiatu opowiedziało się w nim za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, ale nie pozwoliła na to frekwencja na poziomie około 8 procent – w regionie i całym kraju.

Koniec lata przyniósł dwie dobre wiadomości dla kierowców – w Lubinie otwarto tzw. małą obwodnicę, a tuż za osiedlem Ustronie pojawiły się ekipy budujące od dawna wyczekiwaną drogę ekspresową S3.

PAŹDZIERNIK
Na krótko przed wyborami parlamentarnymi i objęciem fotela premiera w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło odwiedziła Lubin. Pokazała jego mieszkańcom m.in. gotowy projekt ustawy, uwalniający KGHM od podatku miedziowego. Ponad 44 procent mieszkańców naszego powiatu poparło PiS, a w parlamencie reprezentują ich dziś senator Dorota Czudowska i poseł Krzysztof Kubów.

Sam KGHM odwiedzili funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na zlecenie prokuratury zabezpieczyli dokumentację dwóch dużych inwestycji, przy których mogło dojść do wyrządzenia firmie znacznych strat finansowych.

Mieszkańców żywo zainteresowała też uchwała miasta i gminy Lubin inicjująca przygotowania do utworzenia strefy przemysłowej oraz rozpoczęcie budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Regionalnym Centrum Zdrowia.

LISTOPAD
Dzięki głosom widzów lubinianka Liliana Iżyk dotarła do finału emitowanego przez TVN programu „Mam talent”. Wprawdzie nie zajęła pierwszego miejsca, ale jej piękny głos zachwycił jurorów i publiczność.

Wróciły emocje wokół projektu budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego – Ministerstwo Środowiska opublikowało „Białą księgę ochrony złóż kopalin”, która nadawała strategiczną rangę miejscowym zasobom.

Pod koniec roku wrócił też smutny temat wypadków na drogach. W 2015 roku zginęło w nich aż czterech pieszych.

GRUDZIEŃ
Jak co roku górnicza brać bawiła się podczas karczm i combrów. W tym roku władze Lubina postanowiły w inny niż zazwyczaj sposób uhonorować pracowników Polskiej Miedzi. Na bezpłatnym koncercie w hali Regionalnego Centrum Sportowego wystąpiła Doda i zespół Top One.

Radość z Barbórki szybko ustąpiła jednak rozczarowaniu – wbrew przedwyborczym deklaracjom rząd nie usunął z projektu budżetu na rok 2016 wpływów z podatku od wydobycia niektórych kopalin. Z tego tytułu KGHM wciąż będzie oddawał fiskusowi około 1,5 mld złotych.

Grudzień przyniósł zakończenie w głośnej sprawie Beaty Grzelińskiej – byłej dyrektorki Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie. Za ugodzenie nożem podwładnego została skazana za rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 3 tys. zł grzywny.

Ostatni dzień 2015 roku był też ostatnim dniem działalności Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego. Od Nowego Roku wraz z Dolnośląską Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach przeistoczyła się w Uczelnię Jana Wyżykowskiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY