Rodziny z problemami pod skrzydłami gminy

33

Gmina Lubin otoczyła opieką rodziny, które mają trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Asystenci rodzinni pomagają łącznie 9 rodzinom z terenu gminy, w których wychowuje się 21 dzieci. Podopieczni mogą liczyć na wsparcie oraz pomoc w wychowywaniu dzieci. Program wspierania rodziny realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Księginicach.

Fot. Pixabay

– Nadrzędnym celem naszych działań jest dobro dzieci, które potrzebują szczególnej troski i pomocy ze strony dorosłych. Stąd ochrona i wsparcie dla środowiska rodzinnego, przeżywającego trudności w optymalnym i prawidłowym wypełnianiu ról rodzicielskich – mówi Bronisława Dul, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Księginicach.

Asystenci spotykają się ze swoimi podopiecznymi minimum raz na dwa tygodnie. Podczas wizyt omawiane są bieżące problemy w danej rodzinie. Opiekun motywuje i pomaga domownikom w szukaniu najlepszych rozwiązań.

W 2016 r. asystenci rodziny realizowali zadania wypracowane w latach ubiegłych w ramach „dobrych praktyk”, polegające m.in. na jednodniowych wyjazdach na basen w okresie wakacji, wyjściach do kina, wycieczkach do parku Wrocławskiego w Lubinie, a także organizacji paczek świątecznych dla dzieci oraz zakupie niezbędnych artykułów dla dzieci (typu: pościeli, kołder, koców, poduszek, ręczników, środków higieny, a także koszy na gry i zabawek w celu utrzymania porządku w kącikach zabawowo- edukacyjnych w domach dzieci objętych wsparciem asystenta rodziny).

– Na uwagę zasługuje fakt, że prawie każda z rodzin boryka się z trudnymi warunkami mieszkaniowymi, które uniemożliwiają trenowanie i wdrażanie do samodzielności społecznej w pełnieniu ról, nie ułatwiają pomocy w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, czasem wielopokoleniowych rodzin. Utrudniają także współpracę w przezwyciężaniu problemów alkoholowych i przemocy domowej – mówi Bronisława Dul.

Bezpośrednią pracę w rodzinach problemowych i dysfunkcyjnych w 2016 r. wykonywało dwóch asystentów rodziny, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w systemie zadaniowego czasu pracy oraz jeden na podstawie umowy zlecenie.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Księginicach realizuje także zadania z tytułu pieczy zastępczej. Do zadań wynikających z ustawy, zgodnie z art. 176 pkt 5 należy współfinansowanie pobytu dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

– Intensywna praca socjalna prowadzona z rodzinami zagrożonymi umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej w efekcie powoduje, że w pieczy zastępczej umieszczonych zostało dziewięcioro dzieci, co stanowi zaledwie 0,06% ogólnej liczby mieszkańców gminy Lubin – wyjaśnia dyrektor GOPS.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Księginicach odpowiedzialny za pracę z rodziną, utworzył Zespół do spraw Asysty Rodzinnej, zgodnie z Zarządzeniem Nr 5/2015 dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie z dnia 25 marca 2015 r. W skład zespołu wchodzą pracownicy ośrodka.

Realizacja zadań w 2016 r. zgodna była z założeniami zawartymi w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 r. i Programem Wsparcia Rodziny na lata 2016-2018. Łączny koszt obowiązków gminy wynikających z ustawy został zrealizowany na kwotę 127.401 złotych.

JW/GOPS / źródło: ug.lubin.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY