Rodzicom za wolne w pracy przysługuje zasiłek

1721

Rodzice, którzy będą musieli zająć się dziećmi podczas strajku nauczycieli, mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. ZUS przypomina, jakie prawa przysługują pracującym rodzicom i co trzeba zrobić, aby wziąć wolny dzień na dziecko.

Fot. Pixabay

Zasiłek opiekuńczy na dziecko to rozwiązanie, z którego może skorzystać osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub która prowadzi własną firmę.

 

– Każda osoba może złożyć do swojego pracodawcy wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8. roku życia, czyli takie dziecko, które w momencie złożenia wniosku nie obchodziło jeszcze swoich ósmych urodzin – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać każdy pracownik, np. w sytuacji, gdy niespodziewanie zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza jego dziecko. Wniosek o zasiłek opiekuńczy należy złożyć u pracodawcy.

– Do tego wniosku trzeba dołączyć oświadczenia o tym, że placówka, w której dziecko się uczy lub przebywa w przedszkolu jest w tym momencie zamknięta – dodaje rzecznik ZUS-u.

W ciągu całego roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Kodeks pracy gwarantuje rodzicom także m.in dwa dni w roku opieki na dziecko zdrowe. Z tego prawa może skorzystać tylko jeden z rodziców i za czas opieki przysługuje pełne wynagrodzenie.

AUTOR: AT/TV Regionalna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY