Rodzice poszukiwani

108

Problemy z nałogami, przemocą, zaniedbania, a zdarzają się nawet dzieci pozostawione w szpitalu – aż trzynaścioro małych dzieci trafiło w tym roku do pieczy zastępczej w naszym powiecie. Wśród nich są także noworodki, które przecież bezwzględnie powinny wychowywać się w rodzinach. Dla osób, które chciałyby poprawić los tych dzieci zostając rodzicem zastępczym, lubiński PCPR uruchamia dodatkowy punkt konsultacyjny.

dzieci pixabay
Fot. pixabay.com

– PCPR cały czas promuje rodzicielstwo zastępcze i poszukuje kandydatów do pełnienia tych ról. Powoli odchodzimy od opieki instytucjonalnej, na rzecz właśnie tej najbardziej naturalnej, rodzinnej – mówi Alina Tarczyńska, dyrektor PCPR w Lubinie. – W tym roku trafiło do nas bardzo dużo, bo aż 13 dzieci, są to w większości kilkulatki, często rodzeństwo, ale są też noworodki. Decyzję o ich losie ostatecznie podejmie sąd, ale zanim to się stanie, tymczasową opiekę powinny sprawować rodziny, nie instytucje – dodaje.

Kandydatów jednak ciągle brakuje, dlatego też uruchomiono specjalny punkt konsultacyjny. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach 10-18 urzędnicy będą spotykać się z mieszkańcami i wyjaśniać, na czym polega rodzicielstwo zastępcze, kto może zostać rodzicem zastępczym i na jakie formy wsparcia może liczyć.

– Wychodzimy naprzeciw tym, którzy pracują i nie mogą dotrzeć do nas w regularnych godzinach pracy centrum. Od marca będą mogli przyjść i bez czekania w kolejce porozmawiać z pracownikiem, który specjalizuje się w tym temacie i będzie do ich dyspozycji – zaprasza dyrektor.

Funkcję rodziny zastępczej mogą pełnić zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa. Mogą to być osoby spokrewnione, jak i niespokrewnione z dzieckiem. Jedna rodzina w powiecie zajmuje się dziećmi zawodowo i za swoją pracę dostaje wynagrodzenie. Ponadto mamy na terenie powiatu 33 rodziny zastępcze niezawodowe. Na naszym terenie działają też trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego.

– Mamy pod opieką 136 rodzin, w których wychowuje się 176 dzieci. Rodziny nie są pozostawione same sobie, pomaga im koordynator, prowadzimy także grupy wsparcia, zarówno dla rodzin zastępczych i rodziców biologicznych oraz dla usamodzielniających się wychowanków. Rodziny mogą też liczyć na świadczenia pieniężne, a także wsparcie z programu 500+ na każde dziecko do 18 roku życia – mówi Alina Tarczyńska.

Punkt będzie działał w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Składowej 3 w Lubinie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 10.00 do 18.00. Informacje można uzyskać również pod nr telefonu 76 847 96 91.


POWIĄZANE ARTYKUŁY