Raczyński: Przestańcie łupić tę ziemię, ona już krwawi

– Dość! Naprawdę wystarczy! Rząd już się nasycił i powinien zrezygnować z tych pieniędzy, pozwolić nam budować tę firmę tutaj, na miejscu – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński, uruchamiając dziś licznik pokazujący, ile podatku miedziowego zapłaciła Polska Miedź. Za kilka dni suma pobranej przez Skarb Państwa w ciągu pięciu lat daniny sięgnie 10 miliardów złotych!

Włodarz Lubina nie rezygnuje, bo jak pisze w ostatnim liście do posłanek i posłów, „wciąż nie dopuszcza myśli, że były to puste obietnice i (…) liczy na zdecydowane działania w Sejmie”. Przypomina zjazd przedstawicieli PiS w Lubinie w 2012 roku i składane przez nich obietnice zniesienia podatku od niektórych kopalin, który mocno uderza w KGHM. Wspomina także wizytę w mieście w 2015 roku Beaty Szydło i projekt ustawy wstrzymującej pobór owej daniny, który wtedy zaprezentowała mieszkańcom. Od tamtych wydarzeń, mimo że Prawo i Sprawiedliwość przejęło rządy w kraju, nic się nie zmieniło. Miedziowa spółka wciąż musi płacić.

– Za jedenaście dni kwota wpłaconych z tej ziemi do skarbu państwa pieniędzy sięgnie 10 mld zł – wskazuje prezydent Raczyński, prezentując licznik, który od teraz będzie można zobaczyć również na ekranie umieszczonym na lubińskiej hali widowiskowo-sportowej i specjalnie utworzonej stronie internetowej.

– Rząd od kilku lat prowadzi politykę informującą nas, jakoby miał dużo pieniędzy, więc wciąż szuka kierunków ich wydatkowania. My apelujemy, żądamy wręcz, by przestał łupić tę ziemię, bo ona już krwawi – stwierdza Robert Raczyński. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja finansowa kombinatu nie jest ciekawa. Ciągłe zmiany zarządu pośrednio wynikają też z tego, że nikt nie jest w stanie zbudować programu naprawczego bez wsparcia rządu. A ten wciąż go odmawia tej ziemi i naprawy Polskiej Miedzi. Nie widzimy żadnej inicjatywy od ponad pięciu lat, która służyłaby odejściu od gospodarki rabunkowej – dodaje.

Prezydent Lubina liczy, że apele do rządzących krajem w końcu pomogą. Podkreśla, że nie występuje tylko w swoim imieniu, ale prawie wszystkich burmistrzów i wójtów z regionu, marszałka województwa dolnośląskiego oraz półmilionowej społeczności Zagłębia Miedziowego.

– W ciągu najbliższych miesięcy i lat da się jeszcze Polską Miedź uratować. Jednak kiedy politycy w Warszawie, posłowie i senatorowie się opamiętają, może być już po prostu za późno – mówi Robert Raczyński. – Dzisiaj naprawa KGHM wymaga zaniechania pobierania pieniędzy, a za dwa, trzy lata będzie potrzebne wsparcie kilkudziesięcioma miliardami, żeby uratować te prawie 100 tys. miejsc pracy, które są pośrednio źródłem życia na terenie Dolnego Śląska – dodaje. – Żeby nie doprowadzono do takiej sytuacji, jak 30 lat temu na południu Polski z zagłębiem wałbrzyskim. Nie chcemy nowego wałbrzyskiego na terenie Dolnego Śląska – podkreśla prezydent.

Według szacunków władz Lubina, region stracił przez podatek miedziowy – licząc wpływy z CIT czy zarobki poszczególnych firm – co najmniej 3,5 mld zł.

Dla wszystkich zainteresowanych problemem daniny, którą zmuszona jest płacić Polska Miedź, stworzono stronę internetową podatek-miedziowy.pl.

– Nasza przyszłość jest uzależniona od tego, czy obecnie pracujący będą mieli tutaj pracę w przyszłości. Wartość Polskiej Miedzi spadła o 4 mld zł. 4 mld zł wyparowały – podkreśla powagę sytuacji prezydent Lubina.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Alepo
Alepo
8 miesięcy 30 dni temu

Bardzo dobrze że Raczyński zwraca PiS uwagę na to co głosili w kampanii. Oni po prostu oszukali wyborców.

ateista
ateista
9 miesięcy 8 dni temu

grunt, że kler co roku miliardy wyciąga

HueHue
HueHue
9 miesięcy 8 dni temu

Pan Raczyński prowadzi kampanię, a Państwo (czyli Wy mieszkańcy Lubina) nadal głosujecie jak owce na PiS i PO od kilkudziesięciu lat, więc nie możecie mieć pretensji, bo to Wasza wina. Pana Prezydenta zapraszam pod Archanioła, a Państwa do urn i proszę o świadomy wybór.

Xcx
Xcx
9 miesięcy 8 dni temu

Kiedy płacą kwartalną na sierpolu

Jan Prawda
Jan Prawda
9 miesięcy 9 dni temu

Ziemia jest własnością RP !!! A nie sitw !!! Pier…e o Szopenie !!! Kiedy jakaś strefa ekonomiczna w Lubinie ?! Kampania wyborcza ma się dobrze jak widać ale mam nadzieję że ludzie w końcu zaczęli myśleć i przy urnach wystawią odpowiednią opinię.

mieszkaniec Polski
mieszkaniec Polski
9 miesięcy 9 dni temu

O co ten raban? Miedz jest dobrem wszystkich Polaków i mają prawo z tego dobra korzystać!

Jaro
Jaro
9 miesięcy 9 dni temu

Jak dobrze pamiętam to ta chciwa kobieta, co krzyczało że premie się im należą coś w Lubinie obiecywała. Czyżby znowu kłamstwo?

KGHM ma nowego rzecznika: Roberta Raczyńskiego!
KGHM ma nowego rzecznika: Roberta Raczyńskiego!
9 miesięcy 9 dni temu

Ależ roszady w tym KGHM! Zmieniają prezesów, dyrektorów, rzeczników i to tak szybko, że człowiek nie wie kto jest kto…
Jako głos mieszkańców zacytuję Pańskie ostatnie zdanie idealnie pasujące przed wyborami jesienią: „Nie widzimy żadnej inicjatywy od ponad 15 lat, która służyłaby odejściu od gospodarki rabunkowej”

Nowa82
Nowa82
9 miesięcy 9 dni temu

Przed wyborami Prezydent się obudził a przez ponad trzy lata nie interesował się miastem

KGHM ma nowego rzecznika: Roberta Raczyńskiego!
KGHM ma nowego rzecznika: Roberta Raczyńskiego!
9 miesięcy 9 dni temu

W tej kadencji 3 i pół. I tak za każdej: 3,5 roku olewania i własnych kwiatków i pół roku obiecanek i kiełbasy z disco polo.

Jaro
Jaro
9 miesięcy 10 dni temu

Brudne kopidoły możecie sobie na zmianę skomleć i ujadać do woli. Nie macie prawa niczego się domagać, a rządząca partia może zrobić wszystko na co ma ochotę.

młotkowy
młotkowy
9 miesięcy 9 dni temu

Buc o IQ gwoździa….

Rypka
Rypka
9 miesięcy 10 dni temu

I bardzo dobrze Panie Prezydencie. Niech pan tej całej PiSowskiej Chołocie pokaże gdzie Raki zimują.

Autsajder
Autsajder
9 miesięcy 9 dni temu

Co to jest Rypka? Jeżeli to jest to co ja myślę a Ty wiesz to ja jestem chętny…

Sygnalista1
Sygnalista1
9 miesięcy 10 dni temu

Sygnalisto, jeszcze jedno. Dla rozróżnienia pozwolę sobie zostać tym pierwszym 😉
A moż by tak powiesić tablice z wynagrodzeniami prezesów miejskich spółek i porównać z np. Kosztem wody?
No nie. Nie popieram działań RR, moze z małymi wyjątkami 😉

Sygnalista
Sygnalista
9 miesięcy 10 dni temu

Drogi Sygnalisto, ależ oczywiście, że potrafię. Niestety ostatnio odnoszę wrażenie, ze wszystko to tylko kampania. Podoba mi się i dziękuję za Park Wrocławski. Świetnym rozwiązaniem jest skupienie inwestycji „sportowych” takich jak hala, basen, nowobudowane strzelnica w jednym, dobrze skomunikowanym miejscu. Postawienie natomiast niczemu niesłużącego ogrodzenia za 1 milion zł. (Pewnie po wyborach zacznie służyć) uważam za bezmyślność. Brak informacji na temat całkowitych kosztów budowy rynku (wywłaszczenie, projekt, pierwszy wykonawca, drugi wykonawca) za totalne ignorowanie mieszkańców 🙂
Tablica z podatkiem = kampania

I like PKS
I like PKS
9 miesięcy 10 dni temu

Enfield kolego, trochę się mylisz. To tak jakby powiedzieć że pasażerowie autobusu nie mają prawa protestować w sytuacji gdy kierowca jedzie 180km/h przez środek miasta, bo właścicielem autobusu jest PKS. Poświęć proszę chwilę na refleksję zanim następnym razem coś tu naskrobiesz.

Azok
Azok
9 miesięcy 10 dni temu
A czy wybuch wulkanu to destrukcja czy kreacja? Zależy od punktu widzenia, tak jak wycięcie drzew pod infrastrukturę ZOO czy drogę. Na pytanie, czy zwracanie przez Raczyńskiego uwagi na niegodziwość PiS która ma OGROMNY wpływ na ekonomiczną przyszłość naszego regionu (optyka w Warszawie jest inna) jest osobistym lansem czy próbą wykorzystania przedwyborczego czasu aby wymóc na PiS zniesienie podatku (bo po wyborach jak sami widzimy będzie zdecydowanie za późno) każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam. Ja osobiście ogromnie cenię Raczyńskiego że robi w tej kwestii co może. Stawką jest ekonomiczna przyszłość nas wszystkich. A mamy pełne prawo czuć się oszukani,… Czytaj więcej »
Obiektyw
Obiektyw
9 miesięcy 10 dni temu
Do: Ja -oczywiście że kosztów bezpłatnej komunikacji, czy różnicy w zmniejszonych wpływach do budżetu wynikających ze zniesienia podatku od nieruchomości Raczyński nie finansuje z własnej kieszeni i nie jesteś odkrywcą pisząc że finansowane jest to z budżetu miasta. Korzyść jednak wynika z tego, że koszty administracji związane z egzekucją należności fiskalnych, czy też produkcją, dystrybucją, kontrolą biletów i ściganiem gapowiczów zostały zlikwidowane. Pokażę Tobie również na czym polega mądrość Raczyńskiego na dwóch przykładach jakie podałeś tzn. bezpłatnej komunikacji i wysokiej cenie wody. Efektem wprowadzenia bezpłatnej komunikacj był dwukrotny wzrost liczby pasażerów (można domniemywać, że wiąże się z tym również spadek… Czytaj więcej »
Bezpłatna komunikacja?? ;)
Bezpłatna komunikacja?? ;)
9 miesięcy 9 dni temu

I. Skoro bezpłatna, to dlaczego młodzież szkolna musi mieć przy sobie bilety miesięczne?? Tako to właśnie transparentność decyzji RR. II. „Korzyść jednak wynika z tego, że koszty administracji związane z egzekucją należności fiskalnych, czy też produkcją, dystrybucją, kontrolą biletów i ściganiem gapowiczów zostały zlikwidowane. „- bzdura. Te koszty to było ponad 3,5 milina DOCHODU do budżetu co rok z którego po prostu zrezygnowano. III. Podatek od mieszkańców to dil w zamian za głosy na wyborach. Rekompensuje to właśnie ceną za grunt, podatkiem za grunty, ceną za śmiecie, wodę i innymi kosztami, które są wyższe niż w W-wie!

eme
eme
9 miesięcy 10 dni temu

Mądrego to i przyjemnie posłuchać(poczytać).

as
as
9 miesięcy 10 dni temu

Ale piekna kampania …dajcie te kase mi krzyczy a zabetonuje caly kraj jak rynek ja bezpartyjny ja ja ja uratuje kopalnie tylko mnie wybierzcie

sarles
sarles
9 miesięcy 11 dni temu

Panie Raczynski,przestan Pan biadolic.Pan zostal przyslany do Lubinia w teczce i obraza to miasto mowiac ze bylo wioska przed miedzia.W d—e Pan byl i g—o Pan widzial.

Ja
Ja
9 miesięcy 11 dni temu
A przepraszam , czym Raczyński się różni od partii które łapią i łupiły KGHM? On łupi bardziej i omamia ludzi – niestety !!! DARMOWa komunikacja? Fikcja – płacimy za nią w cenie wody i śmieci – i nieważne czy jeździmy autobusem czy nie , zniesiony podatek od gruntów czy nieruchomości? ?? – patrz wyżej. …koszty fanaberII rr i jego świty ???? Narazie nie do wyliczenia w kwotach – niestety. ..dziura w rynku, setki wyciętych drzew, brak spójnej długofalowej polityki rozwoju miasta itd itd , dewastacja terenów rekreacyjnych. …i tak można wymieniać i wymieniać. ..niestety przez 9 miesięcy NIE DA SIĘ… Czytaj więcej »
Enfield
Enfield
9 miesięcy 11 dni temu

Dziwią mnie tego typu nawoływania… właścicielem( większościowym) KGHM jest skarb państwa. Tylko i wyłącznie decyzja leży po stronie rządu co zrobi z zyskami swojej spółki. Przestańcie więc ujadać i dopominać się czegoś co wam się nie należy. Macie wynagrodzenie za swoją prace, pakiet socjalny, emerytury po 25 latach i docencie to… reszta należy się całemu narodowi, krótkowzroczni, dysfiunkcyjni górniole!

olaboga
olaboga
9 miesięcy 11 dni temu

te pieniądze pójdą na pewno na nowe pomniki katastrofy smoleńskiej i leszka kaczynskiego… w kazdym miescie i w kazdej wiosce.. pozdr dla pisiorkow

ROCKY
ROCKY
9 miesięcy 11 dni temu

Boże zachowaj Lubin od ognia piekielnego i „Dobrej Zmiany”

zwykły górnik dołowy
zwykły górnik dołowy
9 miesięcy 11 dni temu

Fajnie że chociaż prezydent Lubina wspiera górników i domaga się zniesienia podatku dla KGHM. Aż strach pomyśleć, co by było gdyby PiS przejęło władzę w Lubinie. Te ciągłe waśnie i zwady są straszne. I straszna jest również obłuda i dwulicowość PiS.

mysli nieuczesane
mysli nieuczesane
9 miesięcy 11 dni temu

Łódka płynie, Księżyc świeci, kaska z KGHMu leci, Na Trapezie, Trapeziku, wisi Polska na Haczyku, PiSiorki z Fundacją Narodową się zmówiły, Polskę na Haku powiesiły.

Sygnalista
Sygnalista
9 miesięcy 11 dni temu

Sygnalisto – nie popierasz jego wszystkich działań, tak dla zasady jak totalna opozycja Schetyny i Petru, czy jednak rozdzielasz te fajne działania (jak np przypominanie pisowi wyborczych obietnic) od tych może mniej fajnych (jak np angażowanie się w politykę ogólnopolską)? Mnie stać na przyznanie komuś racji, pomimo mojej awersji.

niko
niko
9 miesięcy 11 dni temu

„vox populi vox dei”- głos ludu głosem Boga …. mądre słowa…. przez PIS artykułowane…do czynów ni jak się mają…to tylko słowa, słowa, słowa…

dziewczyna z Lubina
dziewczyna z Lubina
9 miesięcy 11 dni temu

„Ministrowie i ich zastępcy przekażą pieniądze z nagród na dziłałność Caritas – oznajmił Jarosław Kaczyński. Oprócz tego prezes PiS zapowiedział redukcje pensji posłów i senatorów o 20 proc. oraz redukcje uposażenia dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Prezes dodał, że naród nie zaakceptował nagród „vox populi vox dei”-Jeśli społeczeństwo tego chce, to my się przychylamy do tej decyzji i będziemy ponosić finansowe straty dla dobra ojczyzny – podsumował Kaczyński, podkreślając, że po wprowadzeniu zmian będzie „dużo skromniej niż dotychczas”. JAK TO SIĘ MA DO KGHM???????????????????????????? TO ZAKRAWA NA ROZDWOJENIE JAŹNI!!!!!!!!!!!!!!

Kum
Kum
9 miesięcy 11 dni temu

Obudził się, sapomniał kto jest właścielem spółki lubin to nie Polska, róbcie przestań dzielić Polaków na tych z zagłębia i resztę

śpiewnik ludowy
śpiewnik ludowy
9 miesięcy 11 dni temu

Płynie PiS, płynie Po polskiej krainie, Zobaczył KGHM, Pewnie go nie minie. Zobaczyły KGHM pisiorki Wnet go pokochały A w dowód miłości kasę z kont zabrały. 😀

kalra
kalra
9 miesięcy 11 dni temu

no i ma wreszcie PIS władzę… dzieli i rządzi…i co z tego… oni nie mają idei… żal

Sygnalista
Sygnalista
9 miesięcy 11 dni temu

Ej, Sygnalisto! Nie podszywaj się po de mnie. Ja nie popieram działań RR. Ja uprzejmie sygnalizuję o wszelkich moich wątpliwościach. Sypnę nimi we wrześniu 🙂

klara
klara
9 miesięcy 11 dni temu

„– Dość! Naprawdę wystarczy! Rząd już się nasycił i powinien zrezygnować z tych pieniędzy…” – Dość! Naprawdę wystarczy! …ale RZĄD SIĘ NIE NASYCIŁ I NIE NASYCI, powinien zrezygnować z tych pieniędzy ale RZĄD NIE ZREZYGNUJE Z TYCH PIENIĘDZY!!! – TRZEBA O TYM PRZYPOMINAĆ JAK PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ OKAZAŁA SIĘ NIEPRAWA I NIESPRAWIEDLIWA… WIĘCEJ TAKICH RACZYŃSKICH!

Gość
Gość
9 miesięcy 11 dni temu

Nareszcie jest ktoś kto mówi o tym głośno! Nazywa czyny po imieniu ! A górnika interesuje tylko to , by była wypłata, zyski , Barbórka. Gratuluję odwagi!

Do Rocky
Do Rocky
9 miesięcy 11 dni temu

Skończ już pajacu z tym co było. Od dwoch lat z KGHM-u wyciągana jest taka kasa przez dojną zmianę że tamte 8 lat to pikuś. Ludzie w tym kraju są tumanieni obietnicami rzadu a wiadomo, że wszystkim i tak trzęsie zwykły poseł z Żoliborza. Obawiam się że ze smrodem jaki teraz robią to i dwa pokolenia sobie nie poradzą

Sygnalista
Sygnalista
9 miesięcy 11 dni temu

Fajnie by było gdyby teraz inni samorządowcy Zagłębia Miedziowego (Głogów, Polkowice, Legnica) przyłączyli się do tej akcji zapoczątkowanej przez Prezydenta Lubina. Zbliżają się wybory, więc jest super czas że być może PiS się wystraszy i coś w kwestii podatku zrobi. Mam nadzieję, że nasi lokalni samorządowcy dobrze tę sytuację wykorzystają, bo gra idzie o przyszłość naszego regionu.

Rocky
Rocky
9 miesięcy 11 dni temu

Jak to możliwe że z tak złotej lokomotywy-KGHM-u tylko w ciągu 8 lat wyklepano taką drezynę a z zielonej wyspy – wyspę węży,, Dzięki wyborcom PiS-u i Kukiza uratowano kraj przed rozbiorem.Niech smród warszawski będzie przestrogą dla obecnego i przyszłego pokolenia.

do Rocky
do Rocky
9 miesięcy 11 dni temu

spadaj na drzewo

Były Pis
Były Pis
9 miesięcy 11 dni temu

Goń się

lokalny polityk
lokalny polityk
9 miesięcy 11 dni temu

Wybaczcie drodzy wyborcy nie mam czasu zając się Podatkiem…. mam masę imprez do odwiedzenia, pełno pomników gdzie muszę kwiaty złożyć…już ledwo daje radę…
Dobrze że mam pomocników.

dars
dars
9 miesięcy 11 dni temu

To wystąpienie Raczyńskiego powinno dotrzeć do każdego domu w naszym regionie!!! Brawo Prezydencie!!!

kolo
kolo
9 miesięcy 11 dni temu

PIS obcina pensje posłom, każe oddać nagrody ministrom rządu Szydło…szok jak ta źle rozumiana zresztą sprawiedliwość ma się do łupienia pieniędzy z kghm..bezczelność w najwyższej formie!!!

Wyborca
Wyborca
9 miesięcy 11 dni temu

Popieram!!!!Mamy mądrego Prezydenta !!! Brawo!!!!Brawo!!!

ara
ara
9 miesięcy 11 dni temu

UCZCIE SIĘ AROGANCI OD RACZYŃSKIEGO, KOLEJNE ODWAŻNE, MĄDRE, PRAWDZIWE SŁOWA RACZYŃSKIEGO – MĄŻ STANU…. SZACUNEK!

nazwisko
nazwisko
9 miesięcy 11 dni temu

Fajnie popieram wiecej dla nas górników

mlody gornik
mlody gornik
9 miesięcy 11 dni temu

Pracuje w kopalni , mam jeszcze 22 lata do emerytury , dorobie??

Jurand
Jurand
9 miesięcy 11 dni temu

Beata „te pieniądze im się należały” Szydło

Radek
Radek
9 miesięcy 11 dni temu

Pomysł godny poparcia przez wszystkich ludzi z Lubina, wybory to szansa na zniesienie tego podatku, Ci z Warszawy teraz mogą nas posłuchać.

Anna
Anna
9 miesięcy 11 dni temu

Brawo P. Prezydencie, tylko dlaczego na tej tablicy brak Kukiz 15??? Skoro jest PO i PSL to teraz Kukiz powinien być razem z Pisem. Przecież oni tylko dużo krzyczą, przeważnie nie na temat a łapki podnoszą w większości tak jak Pis

stop
stop
9 miesięcy 11 dni temu

czekajcie czekajcie nie piszcie jeszcze… prezes jarus k. jeszcze spi – dajcie mu szanse, on tez chcial tu popisac 😀

pytam?
pytam?
9 miesięcy 11 dni temu

dlaczego nikt nie pisze o zawiadomieniu zlozonym do cba przez solidarnosc zg lubin na zarzad kghmu? o dublowaniu stanowisk dyrektorskich – 8 dyr na zg lubin? czy to jest ta „dobra zmiana”?

dron
dron
9 miesięcy 12 dni temu

Panie Prezydencie, tylko nie liczni wiedzą, że za kuluarami poparliście Pana Posła Kubowa – jest Pan podobnym hipokrytą jak cały ten PiS. Postaw Pan sobie POMNIK.

Lubinianin
Lubinianin
9 miesięcy 12 dni temu

Mamy projekt ustawy znoszącej podatek miedziowy. Jest to gotowa ustawa, która będzie wprowadzona w życie – mówiła na początku października 2015 r. Beata Szydło. Pisiory to kłamczuchy!!

wpDiscuz