Rabusie z piwnic – kradną nawet słoiki

Kradzieże z piwnic czy klatek schodowych to zmora wielu mieszkańców. Policja zwraca uwagę, że często sami prowokujemy złodziei łatwym łupem.

Problem jest powszechny i dotyczy każdego osiedla. Włamania do garaży i piwnic to już plaga. W weekendy jest najgorzej. Już nie wiemy co robić – zwracają się do nas poszkodowani mieszkańcy, tym razem wskazując na osiedle Zalesie.

Policja przestrzega właścicieli piwnic przed włamywaczami i apeluje o dobre zabezpieczenie swojego mienia. – Włamania do piwnic i garaży rzeczywiście się zdarzają, ale problem nie jest powszechniejszy niż w ubiegłych latach – informuje asp. szt. Jan Pociecha, oficer prasowy lubińskiej policji.

Często sami ułatwiamy rabusiom kradzież, nie zabezpieczając odpowiednio naszego mienia. Łupem złodziei pada niemal wszystko: rowery, elektronarzędzia, sprzęt wędkarski, a nawet słoiki z przetworami czy wino.

Jeśli trzymamy w piwnicy jakieś cenniejsze rzeczy, typu elektronarzędzia, drogie rowery czy koła samochodowe, zainwestujmy wówczas w dobre drzwi, przez które złodziej nie dostrzeże, co się w piwnicy znajduje. Sprawdzajmy również czy kłódki nie są nadpiłowane.

Warto także pamiętać, by nie wpuszczać na klatkę schodową żadnej obcej osoby. Drzwi do klatki schodowej powinny być zamknięte na klucz. – Nie ma stuprocenotwej metody na złodzieja, ale nasza ostrożność i czujność zawsze odstraszą potencjalnych sprawców kradzieży. Zwracajmy uwagę na ludzi, którzy chodzą po klatkach schodowych. – Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać przypadkowych osób, które używając domofonu próbują dostać się na klatkę. Należy kierować się dużą rozwagą. Rabusie często podszywają się pod znajomych, roznoszących ulotki czy dozorców – przestrzega Jan Pociecha.

Policja zachęca, aby zgodnie żyć z sąsiadami i liczyć na ich czujność. To oni najlepiej zatroszczą się o nasze mieszkania i piwnice podczas naszej nieobecności. – Zwracajmy uwagę na dochodzące z piwnic odgłosy, które mogą świadczyć o włamaniu. Pamiętajmy, że nasza postawa może uchronić przed startą nie tylko nas, ale i naszych sąsiadów – tłumaczy oficer prasowy lubińskiej policji.

– Zdarza się, wszczęte w sprawie kradzieży postępowanie zostało umorzone. Nie jest to jednak równorzędne z zamknięciem sprawy. Bywa, że w danej chwili mamy za mało materiałów dowodowych, ale sprawa cały czas jest w toku. Jeśli coś zwróci naszą uwagę, wówczas wracamy do sprawy. Czasami, nawet po kilku latach, udaje się nam namierzyć i złapać włamywacza – informuje Jan Pociecha.

Jeśli coś wzbudza nasze podejrzenia, należy powiadomić policję – 997 lub 112.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

9 komentarzy do "Rabusie z piwnic – kradną nawet słoiki"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
słuchacz
Gość
słuchacz
11 dni 15 godzin temu

Jeśli policji nie stać na monitoring miasta, to każda ze spółdzielni powinna zadbać o to sama i zrobić monitoring dla bezpieczeństwa własnych mieszkańców którzy płacą NIE MAŁE CZYNSZE w razie takich wypadków okradania bloków to nie są jakieś ogromne wydatki a skończyły by się kradzieże, bardzo łatwo było by rozpoznać złodzieja albo ustalić gdzie się udał z łupem i czym się poruszał. Ale po co lepiej brać do swojej kieszeni….

Ula
Gość
Ula
11 dni 4 godzin temu

Jaki monitoring? Po Co? Na przeciwko budynku w którym mieszkam jest monitoring, złodzieje weszli ,wzięli co chcieli,wyszli,a policja co? Śladów nie zebrała, monitoring niewyraźny,sprawa umorzona i nikogo nie interesuje, że cię okradli nawet sasiada, który tylko czeka aż ktoś źle zaparkuje by od razu zadzwonić na policję. takie życie.

Rocky
Gość
Rocky
11 dni 18 godzin temu

Czy ktoś gdzieś kiedyś słyszał aby Górnik obrobił piwnicę altankę czy podobną instytucję,,,blokują a czekający czkający popadają w patologię

Sławomir
Gość
Sławomir
11 dni 20 godzin temu

Lubin to bogate miasto, tyle że trochę pracy brak. Żeby plaga takich kradzieży? Chyba społeczeństwo się pauperyzuje 🙁

prawda
Gość
prawda
11 dni 20 godzin temu

Lubińska policja potrafi jedynie: kroić mandaty, czekać na dary (najlepiej w postaci samochodów tajniackich do krojenia), oraz umarzać sprawy. Chyba każdy wie kto coś zgłaszał (jak to wyglądało a przede wszystkim jaki był efekt) !

SeaQuest
Gość
SeaQuest
11 dni 9 godzin temu

to zrób im na złość i jedź zgodnie z przepisami

Gosc
Gość
Gosc
12 dni 5 godzin temu

Przecież lubinska policja nic nie może. Przedawnione sprawy są wynikiem braku skutecznego działania owych służb. Stracone mienie znika bezpowrotnie w naszym miescie. Kolejne auta im dajcie to może wtedy coś się zmieni, a nie przeciez to już było i nic nie dalo. Mieszkancy mają juz dość bezsilności naszej lubinskiej policji.

Magister Saksofon
Gość
Magister Saksofon
12 dni 7 godzin temu

Lubin. Miasto monitorowane. He, he.

Mieszkaniec Lubina
Gość
Mieszkaniec Lubina
12 dni 9 godzin temu

Ostatnio w biały dzień okradli mieszkanie na Grabowej

wpDiscuz