Pszczoły „osaczyły” lubińskie zoo

1478

Propagowanie i wspieranie pszczelarstwa tradycyjnego i naturalnego, popularyzowanie zasad ochrony środowiska, a także warsztaty dla najmłodszych związane z pszczołami i pszczelarstwem – lubińskie zoo po raz drugi wzięło udział w obchodach międzynarodowego święta pszczół. Wydarzenie to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko ze strony najmłodszych. 

– Oficjalnie Światowy Dzień Pszczół odbywa się u nas po raz drugi, ale wcześniej organizowaliśmy już podobne wydarzenie poświęcone tym pożytecznym owadom – mówi Iwona Skrypin, specjalistka ds. edukacyjnych w Centrum Edukacji Przyrodniczych w Lubinie. 

Z tej okazji na trawniku przy Wiejskiej Zagrodzie odbyły się ciekawe warsztaty dla dzieci związane z tematyką dzisiejszego święta. – Robimy tzw. ekopszczoły, a wcześniej dzieci wykonywały hotele dla zapylaczy. Jest naprawdę bardzo duże zainteresowanie – dodaje Iwona Skrypin. 

Przy stoisku obok odbywał się pokaz sprzętu pszczelarskiego prowadzony przez członków Stowarzyszenia Bartnictwa LGOM. Bartnictwo to dawna forma pszczelarska leśnego polegająca na chowie pszczół w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach. Szczytowy rozwój tej profesji przypada w Polsce na wiek XVI i XVII, a zanikła ona w XIX wieku. Zbieraniem miody zajmowali się dawniej bartnicy, zwani także bartodziejami. 

Konrad Bajger, prezes Stowarzyszenia Bartnictwo LGOM

– Chcielibyśmy, żeby pszczoły wróciły do lasów, bo to jest ich naturalne środowisko. U siebie mamy dwie kłody bartne. Taki miód różni się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ponieważ powstaje on z wielu roślin, jakie rosną w lasach. Pozyskuje się go raz do roku.  Z jednej barci można otrzymać ok. 10-15 litrów miodu – tłumaczy Konrad Bajger, prezes Stowarzyszenia Bartnictwa LGOM.

– Bardzo się cieszymy, że tak licznie nas dziś odwiedzano. Rozdaliśmy dziś ok. 100 sadzonek drzew miododajnych i nie tylko. Dużym powodzeniem cieszyły się również saszetki z mieszanką kwiatową. Mamy nadzieje, że wszystkie posadzone – dodaje Bajger. 

Ponadto każdy chętny mógł też kupić pyszny miód z pasieki „Zuzia” z Domaszkowa koło Lubiąża, której właściciele bardzo często odwiedzają nasze miasto. Przy innym stanowisku do nabycia były torby, koszulki, skarpety czy inne części odzieży z nadrukowanym motywem pszczelim.

O godz. 20 w budynku edukacyjnym wyświetlono pełnometrażowy film edukacyjny „Łowcy miodu”.

Fot. Szymon Kwapiński, Stowarzyszenie Bartnictwo LGOM via Facebook


POWIĄZANE ARTYKUŁY