Przeleją krew dla Niepodległej

114

Ta akcja ma dwa główne cele: rozpropagować ideę krwiodawstwa oraz uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w poniedziałek, 5 listopada, w Lubinie odbędzie się zbiórka krwi pod hasłem „Krew dla Niepodległej”. – Przyłączyć może się każda pełnoletnia osoba, która oczywiście spełnia pewne medyczne warunki – zachęca Alicja Siwak, jedna z organizatorek przedsięwzięcia.

SpoKREWnieni, czyli Alicja Siwak, Agata Beźnic, Grzegorz Czyrniański i Marek Dzedzej

Zbiórka krwi odbędzie się w II Liceum Ogólnokształcącym, bo tu uczą się jej inicjatorzy, czyli Alicja Siwak, Agata Beźnic, Grzegorz Czyrniański i Marek Dzedzej. Przedstawiciele lubińskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będą czekać na tych, którzy chcieliby oddać krew, od godziny 10 do 14.

Młodzi zaprosili między innymi sportowców z naszego miasta, radnego Tomasza Górzyńskiego oraz komendant policji. Zaś między innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych zapraszają wszystkich mieszkańców Lubina i okolic.

– Sami nie możemy jeszcze oddać krwi, bo nie mamy skończonych 18 lat, ale zamierzamy zostać dawcami w przyszłości – zapewnia Alicja. – Teraz skupiamy się na promocji idei honorowego krwiodawstwa. Wszędzie, gdzie się pojawiamy i opowiadamy o naszej akcji, spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem – przyznaje. – Chcielibyśmy, żeby taka zbiórka krwi odbywała się w II LO co roku w listopadzie i na stałe wpisała się w życie naszej szkoły i miasta – dodaje.

Więcej o poniedziałkowej zbiórce krwi można przeczytać TUTAJ.

Pomysł na zorganizowanie akcji – jak przyznaje Alicja – pojawił się spontanicznie i wyszedł od nauczyciela historii. Alicja, Agata, Grzegorz oraz Marek postanowili go zrealizować, a potem wszystko poszło bardzo szybko.

– Właściwie wszystko zrobiliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Działamy dość prężnie – uśmiecha się licealistka.

Oprócz zbiórki krwi, licealiści zdążyli już także zorganizować w swojej szkole spotkanie z kierownik lubińskiego oddziału RCKiK Joanną Jarmolińską. Maturzyści mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat krwiodawstwa i zadać nurtujące ich pytania.

– Naszym celem jest propagowanie idei krwiodawstwa oraz określenie zależności między stanem wiedzy społeczeństwa, a byciem dawcą. Chcemy też zaznajomić ludzi z procesem donacji i korzyściami, jakich dostarcza honorowe krwiodawstwo – piszą na swoim FB Alicja, Agata, Grzegorz i Marek. – Nasze działania mają za zadanie obalić mity, które funkcjonują w naszym otoczeniu. Czy można się zarazić oddając krew? Czy każdy może ją oddać? Według badań z 2017 r. jedynie 1,5% społeczeństwa regularnie oddaje krew, dlatego też podejmujemy się edukowania młodzieży w tym zakresie i zachęcamy, by w przyszłości stali się honorowi dawcami. Chcemy zbudować świadomość ludzi i przełamać ich negatywne nastawienie, co do oddawania krwi – czytamy dalej.

SpoKREWnieni z Joanną Jarmolińską, kierownik lubińskiego RCKiK

Czwórka licealistów działa w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Swoją grupę nazwali SpoKREWnieni. Jak mówią, ma to podwójne znaczenie. Po pierwsze łączy nas krew, po drugie pochodzenie i jedna ojczyzna, która właśnie świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.

Poniedziałkowa zbiórka krwi to główny i najważniejszy projekt SpoKREWnionych, ale nie zakończą oni na tym swojej działalności. W planach mają między innymi wywiady ze znanymi mieszkańcami, autorytetami, które mogłyby zachęcić innych do zostania honorowymi dawcami krwi.

Fot. SpoKREWnieni


POWIĄZANE ARTYKUŁY