Przedwojenne pocztówki z okolic Lubina

298

Tym razem sięgnęliśmy po przedwojenne pocztówki nie z samego Lubina, ale z okolicznych miejscowości, a dokładnie z sąsiedniej gminy wiejskiej.

Wszystkie cztery pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Gogołowice – Gugelwitz

Wieś położona około 15 km od Lubina, przy drodze do Wrocławia. Na pocztówce prezentowane są cztery obiekty z miejscowości.

Na górze, po lewej stronie gospoda Cesarska, na prawo wiejski sklep Reimanna. U dołu po lewej pomnik poświęcony mieszkańcom wioski poległym na frontach I wojny światowej. Po prawej stronie kościół pw. św. Katarzyny. Strzelisty hełm dzwonnicy, widoczny na pocztówce, dziś nie istnieje. Dzwonnica przykryta jest niskim, czterospadowym dachem. Ta zmiana to efekt przetaczającego się przez wieś frontu i walk z tym związanych. Pozostała bryła kościoła powstała w trakcie przebudowy z początku XVIII wieku.

Miłoradzice – Műhlrädlitz

Jadąc z Lubina drogą w kierunku Wrocławia, po około 11 km, w miejscowości Miłosna skręcamy w prawo. Po przebyciu dalszych 3 km docieramy do malowniczo położonej pośród lasów wsi Miłoradzice – Mühlrädlitz, która położona jest w południowo-wschodniej części powiatu.

Trójobrazkowa pocztówka ukazuje nam panoramę miejscowości (u góry) oraz budynek szkoły i w oddali kościół (u dołu po lewej), a także sklep Sűndermanna (po prawej).

Składowice – Ziebendorf

Miejscowość położona około 7 kilometrów na północny wschód od Lubina.

Jak zwykle, na „czworaczku” zaprezentowano najbardziej charakterystyczne miejsca. U góry po lewej gospoda Gustawa Finstera, po prawej piekarnia i sklep kolonialny Alfreda Kaula. Na dole po lewej pałac, w którym od 1656 roku mieszkał i tworzył wybitny uczony, lekarz, historyk, przyrodnik i filozof – Jan Jonston. Po prawej pomnik pamięci poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców miejscowości.

Zimna Woda – Kaltwasser

Ujęcia z Zimnej Wody. U góry po lewej wiejski sklep Langnera, po prawej ówczesny kościół ewangelicki, który szczęśliwie przetrwał II wojnę światową prawie bez zniszczeń. Obecnie, prawie od zakończenia wojny jest to kościół prawosławny pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy. Na dole po lewej uliczka wiejska, a na jej końcu kościół katolicki, po prawej staw młyński.


POWIĄZANE ARTYKUŁY