Prezydent do premiera: KGHM już nie jest złotą kurą!

Prezydent Lubina Robert Raczyński stanął w obronie KGHM, a tym samym całego regionu. Włodarz skierował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwraca uwagę, że obecna sytuacja miedziowego holdingu jest bardzo trudna i pora, by PiS zrealizował swoją obietnicę wyborczą – zniósł podatek miedziowy.

„Wciąż nie dopuszczam myśli, że były to puste obietnice i – jak wszyscy mieszkańcy Zagłębia Miedziowego – liczę na zdecydowaną decyzję Pana Premiera” – pisze w liście prezydent Lubina Robert Raczyński.

Prezydent nie kryje, że dalsze płacenie przez Polską Miedź daniny na rzecz skarbu państwa, może doprowadzić do zubożenia całego regionu.

– Sytuacja w KGHM nie jest najlepsza, co jest związane z wyłączeniem na kilka tygodni pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Boli nas to lokalnie, w związku z tym apelujemy do rządu, żeby poważnie się przyjrzał zarządzeniom, które zostały wydane kilka lat temu – mówi prezydent Lubina, wskazując na nałożony na kombinat podatek od wydobycia niektórych kopalin.

Włodarz przypomina, że już w 2012 roku, kiedy rząd PO obciążył KGHM nowym podatkiem, PiS piętnował ten pomysł. Podczas specjalnego posiedzenia PiS w Lubinie Mariusz Błaszczak mówił: „My chcemy poprzez ten pozytywny nacisk wpłynąć na rządzących, żeby ze złych pomysłów się wycofali”. Posłowie PiS mówili też o „próbie zarżnięcia kury znoszącej złote jaja” i zapowiadali zniesienie podatku w przypadku utworzenia rządu PiS. Przed wyborami przygotowali nawet stosowny projekt ustawy, który w Lubinie prezentowała była premier Beata Szydło.

Minęło ponad pięć lat, a podatek nadal obowiązuje. – W tej chwili kombinat nie jest już złotą kurą, tylko sam ma problemy. Uważam, ze należy pomóc, czyli odciążyć spółkę od tej daniny podatkowej. Ja rozumiem, że rząd ma wydatki i wszędzie szuka pieniędzy, ale w obecnej sytuacji należy wykorzystać nadwyżki finansowe, którymi rząd ciągle się chwali – zauważa prezydent Raczyński. – Jeśli premier Morawiecki nie potrafi wycofać tego podatku, to niech go chociaż zawiesi – dodaje na koniec.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
jupiter
jupiter
11 miesięcy 24 dni temu

Dawno przewidziana taktyka „obrońcy regionu”. List lubińskiego kRRóla wprowadzi zamęt w ławach rządowych, na pewno zostanie odczytany, przeanalizowany i zaraz zostaną podjęte zmiany, dobrze, że Robciu uświadamia władze centralne w jakim stanie jest KGHM, niech jeszcze prześle ten list do Domagalskiego, ależ ten nasz Prezydent mądry i obrotny … listy pisze! … komedia.

uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
11 miesięcy 24 dni temu

Wstał raz kRRól po ciężkiej nocce
lekko go na bełta zbiera
myśli co by tu dziś zrobić
wyślę pismo do premiera.

Pisze pismo, cięzko idzie
walnął by jakiegoś klina
może skrobnę o podatku?
to górnikom zrzednie mina!

Wezmę ich postraszę trochę
jako pan i władca miasta
może kupi to lud ciemny
i znów wygra moja KASTA!

I tak skleił pismo całe
wyszła z tego niezła szopka
lecz mieszkańcy juz zmądrzeli
i pogonią tego chłopka!

ala
ala
11 miesięcy 25 dni temu

„Zamienimy kRRóla swego
na innego – obrotnego.” – tzn. na kogo?

Roman Kozlowsky
Roman Kozlowsky
11 miesięcy 25 dni temu

kRRól setki listów napisał
nikt mu jednak nie odpisał
Zagadywał Szydło Broszkę
że podatek duży troszkę.
Ona jednak głucha była
I podatku nie zmniejszyła

Gdy Matusz Premierem został
Robert żądania mu swe dosłał.
Podatek, to nie złota kura !!
wręcz to jedna wielka bzdura !!

Morał się nasuwa taki
po co miejsca pracy tworzyć ?
lepiej sobie pogaworzyć.
Pisać wszędzie gdzie popadnie
Byle by nie zostać na dnie.

W wolnym czasie w puzon brzdąka
Słychać jakby puścił bąka.

Listy pisze, pisma płodzi
by mieszkańcom swym dogodzić.
Oni jednak dosyć mają
do wyborów już czekają.

Lada chwila przy jesieni
życie miasta się odmieni.
Zamienimy kRRóla swego
na innego – obrotnego.

przerażony
przerażony
11 miesięcy 25 dni temu

Jeśli padnie KGHM to z taką polityką RR (od lat) całkowicie padnie Lubin. Zresztą kopalnie oddalają się od Lubina. Ostatni zgasić światło. Mądre samorządy już dawno zaczęły poszukiwać alternatyw dla KGHM z sukcesem zresztą a w Lubinie dalej klika i degręgolada.

Onek
Onek
11 miesięcy 26 dni temu

Nagle misiek obudził się ze snu zimowego?!

eh
eh
11 miesięcy 26 dni temu

Wygooglujcie sobie Witold Gadowski KGHM.

hehehe
hehehe
11 miesięcy 26 dni temu

Mały przykład jak szanuje się publiczne pieniądze.. iluminacje świąteczne w pełnej krasie, do następnych świąt czekają ? Ktoś powinien z własnej kieszeni zapłacić za marnowanie pieniędzy podatników.
Miedziowe królestwo nie jest takie biedne jak widać 😀

Misio
Misio
11 miesięcy 26 dni temu

kRRólu !!!!! Gdyby nie KGHM, to byś po pierwszej kadencji poleciał. Drżysz o własne cztery litery i stąd ten list. Skup się na zarządzaniu miastem, bo KGHM należy do Państwa a nie do miasta i nic tu nie masz do gadania

Rocky
Rocky
11 miesięcy 26 dni temu

Opozycja pod i w Sejmie a także TVE-n nie są zainteresowane zniesieniem tego podatku – bo im to lotoo.W Regionie a także wśród Górników i emerytów górniczych są POPIERACZE tego nieszczęścia który wprowadził to zło,,szkodząc tym samym Firmie i Regionowi – wygląda na to jakby sr,,,,,, w swoje gniazdo.Każdy moment czas jest odpowiedni jeżeli działa przeciw złu – dzięki Panie Prezydencie

marazm
marazm
11 miesięcy 26 dni temu

Jechałem dziś przez Środę Śląską (zapadła dziura do Lubina). Matko ile fabryk tam się buduje, a ile już stoi. A u nas? wiatr hula po parkach i halah gimnastycznych 🙁 A może by tam naszego RR na szkolenie wysłał. Przestal by podklejac się pod KGHM i sam by coś zaciągnął do tego miasta 🙂

hehehe
hehehe
11 miesięcy 25 dni temu

To prawda, takiej pipidówce jak Środa Śląska pod względem rozwoju i możliwościom zatrudnienia Lubin do pięt nie dorasta. Znam temat bo sporo mojej rodzinki tam pracuje. Nasze władze samorządowe opierają się ze wszystkim na KGHMie który pomału staje się kolosem na glinianych nogach a wokół niego jakoś pustawo, sprzedajemy surowce a najlepszą cenę mają półfabrykaty albo gotowe wyroby w tym przypadku z miedzi lub srebra. Od takich producentów powinno się wokół zaroić.. a od lat cicho i głucho. Niech inni zarabiają, my chyba nie chcemy 😀

jazzman
jazzman
11 miesięcy 27 dni temu

Ale sweterek nie dorównuje sweterkom Czarzastego ! Po za tym lewica jest już dawno passe !

olo
olo
11 miesięcy 26 dni temu

Co niby łączy Lewicę z Raczyńskim? a passe,to jest populistyczna prawica 🙂

Misiek
Misiek
11 miesięcy 27 dni temu

Słuchaj robi co aires w tym roku kombinuje pali ci się grunt pod nogami masz armię klakierów w magistracie to graty;já ci uśpione uratujâ,

prezyściemniacz
prezyściemniacz
11 miesięcy 27 dni temu
A niech mnie a ten dalej o kopalni tylko. wcześniej było, że duzych firm tu nie mozna ściągnąć bo ludzie za dobrze zarabiają ale Polkowice obaliły ten mit. Potem ktoś nie chciał odrolnić gruntów, ten argument też upadł bo grunty odrolniono. Pojawiło się wtedy kolejne tłumaczenie że musi ruszyć droga S3 która była wtedy w niepewnych planach. Droga ruszyła i co? I nic Panie nieformalny rzeczniku KGHM RR czekamy na kolejną wymówkę. a tym czasem starzy ludzie uciekają stąd bo nie mają gdzie pracować a mlodzi nie widzą perspektyw. Zrobiłeś człowieku grajdoł z tego miasta, nie dociera do ciebie że… Czytaj więcej »
(niepo)radny Lody 2006
(niepo)radny Lody 2006
11 miesięcy 27 dni temu

Aż dziwne, że jeszcze słowo „Wierszokleta” na tym śmiesznym portalu nie dali jako wulgarne 🙂 Pytanie do RR, czy T. Kielan to jeszcze jest ‚nasz’? Bo nie wiem czy mogę na niego oddać głos.

Makler
Makler
11 miesięcy 27 dni temu

Bezzębny Jaruś swoich uśmiechem prezesa pokazał „gest Kozakiewicza” mieszkańcom zagłębia miedziowego w kwestii podatku miedzowego więc nie liczcie na to że przy tej ekipie rządzących „fachowców” coś się zmieni w tej sprawie – pamiętajcie o tym przy następnych wyborach …

Logika
Logika
11 miesięcy 27 dni temu

No tak, bo najlepiej zagłosować na tych, którzy ten podatek wymyślili i nawet im nie w głowie, żeby go zmniejszyć lub zlikwidować, wręcz przeciwnie.

Kghm
Kghm
11 miesięcy 27 dni temu

Robercie, najlepiej to skieruj … siebie do dymisji. Przestales dbac o mieszkancow i ich potrzeby, a zaczales o kolesi. Wszystko ma swoj koniec.

Winter is coming
Winter is coming
11 miesięcy 27 dni temu

Hehe. Przypomniało się RR. Dobre.

Tomasz Sopecki
Tomasz Sopecki
11 miesięcy 27 dni temu

Odwal się Pan od KGHM. Wybory idą i szukasz Pan poklasku. Skoro Pan jesteś taki cwany i odkryłeś Amerykę, że KGHM nie jest złotą kurą, to bądź Pan taki mądry i zaproponuj Pan alternatywę w postaci nowych inwestorów w mieście. 16 lat Pan rządzisz, a na strefie ekonomicznej zamiast hal produkcyjnych i hangarów logistycznych to trawa rośnie. Jesteś Pan jak krowa która dużo ryczy a mało mleka daje.

Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
11 miesięcy 27 dni temu

Panie prezydencie jeśli pan myśli, że tyle lat udało się panu robić te wały na mieszkańcach i dalej to przejdzie, to się pan myli. Proszę nie puszczać dymnych granatów na zależnym od siebie portaliku, tylko się pakować! Gdy skończymy w miastach wojewódzkich czas przyjdzie na małe gminy i średnie miasta! Jest Pan pierwszy na liście do założenia kajdanek. Pozdrawiam cieplutko!

hehehe
hehehe
11 miesięcy 27 dni temu

Już kiedyś pisałem że KGHM to skrzyżowanie dojnej krowy z kurą znoszącą złote jajka.. jak nie da się udoić to zawsze można coś podskubać 😀 O złotej kurze pierwszy raz słyszę, jakaś wena twórcza kogoś dopadła ? 😀

PUEX
PUEX
11 miesięcy 27 dni temu

KGHM jest złotą kurą i tyle.

mix
mix
11 miesięcy 27 dni temu

Raczyński opowiedz nam remoncie ulicy Odrodzenia sprzed kilku lat! Jakie powiązania mają twoi ludzie z firmą wykonującą i dlaczego remont ulicy był DROŻSZY NIŻ CENA RYNKOWA AŻ O 30 PROCENT? GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE?

wierszokleta nie śpi
wierszokleta nie śpi
11 miesięcy 27 dni temu
Wielka panika i strach ogromny na dworze zapanował Rzekł kRRól: taktykę nową natychmiast mi opracować!! Ludzie ze dworu to fakt niezbity, wciąż chcą mieć życie klawe, Rzucili wszystko na jedną szalę i powołali konklawe. W ciemnej izdebce, przy świetle świecy, niczym papiescy biskupi, Grzebią w otchłaniach umysłów swoich: Co jeszcze lud glupi kupi? Jedni się modlą, większość zasnęła, cześć tylko w skupieniu siedzi. I kiedy rozpacz do drzwi już puka: Uderzmy w ton polskiej miedzi!!!! Choć wiemy, że władza w mieście to ciągle pasmo wpadek, i że na brać miedziową król dawno już wypiął królewski zadek, gdy nowi zaczną węszyć… Czytaj więcej »
MiastoZmarnowanegoPotencjalu
MiastoZmarnowanegoPotencjalu
11 miesięcy 27 dni temu

Ale butny i bezczelny gosc. Wytyka komus niespelnione obietnice wyborcze a sam zapomnial o swoich juz 20 lat temu. Martwisz sie kRRolu o KGHM bo zdajesz sobie sprawe jak bardzo uzalezniles Lubin i swoja świte od jednej firmy. Problem w tym ze zniesienie podatku od kopalin NIE poprawi sytuacji najmniej zarabiajacych w tej firmid. Dodatkowa kasa zostanie przejedzona przez „gore” i politycznych pociotków. Bylem tam i widzialem jak dzialaja te mechnizmy. A teraz Misiu powiedz kiedy masz zamiar UNIEZALEZNIC Lubin od KGHM??? Tak jak to zrobily chociazby Polkowice. Taczka juz na Ciebie czeka! Wierszokleto do dzieła!

śpiący królewicz
śpiący królewicz
11 miesięcy 27 dni temu

Uuuuuuu prezio RR wyraźnie powatpiewa w twoją kolejną reelekcję na stołku. Coraz wyraźniej szykuje sobie nową ciepłą posadkę. RR żebyś ty tak walczył i zabiegał o inwestorów w tym mieście jak się martwisz kopalnią. Spójrz na Polkowice nie muszą się martwić bo mają nie tylko kopalnie (choć te mają dookoła)!

Kiko
Kiko
11 miesięcy 26 dni temu

Powątpiewa?
A jakich ma konkurentów?

Lubin__
Lubin__
11 miesięcy 26 dni temu

Komorowski też miał 70% poparcia i żadnych konkurentów…

Do Lubin
Do Lubin
11 miesięcy 27 dni temu

Wiesz gdzie PiS ma Zagłębie Miedziowe???… i nie jak zrobi…bo już dawno zrobił.Podatek miał być zniesiony jak tylko wygrają wybory.. i co???jajo he he he

Rocky
Rocky
11 miesięcy 27 dni temu

Jedyne co,,,diabełki z tego rządu mogą szykować to podniesienie podatku. Żenadą jest to że, tak daliście się zrobić w jajo i uwierzyliście że Pisekta zniesie podatek. Pan Prezydent widząc, że „posły” nic w tym temacie nie robią bo boją się wychylić, sam wziął się do roboty to zaraz będziecie tworzyć takie właśnie „sensacje” jak Rumburak, ŻENADA

Rumburak
Rumburak
11 miesięcy 27 dni temu

Wspomnicie moje słowa. Najprawdopodobniej rząd coś szykuje względem podatku, obniżenie, zawieszenie itp. RR dostał jakiś cynk i napisał list, że dobry gospodarz, że się marwti itd. A potem to już z górki. Lubin.pl będzie trąbić, że to dzięki RR, taki dobry prezydent. list napisał, przekonał hahahahaha
Żenada.

Lubin__
Lubin__
11 miesięcy 27 dni temu

Jest tak jak mówisz, PIS wie że jak zrobi z gęby cholewe, to nie mają co szukac w Zagłębiu Miedziowym w następnych wyborach samorządowych i parlamentarnych, więc zmniejszą podatek,a wtedy wjeżdza na białym koniu raczyński krzycząc,że to on załatwił.

wpDiscuz