Prawie 170 tysięcy osób złożyło online wniosek o dowód osobisty

20

W tym roku niemal 1,5 miliona osób będzie musiało wymienić dowód osobisty z powodu kończącej się ważności tego dokumentu. Jednak, jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, nie trzeba iść do urzędu, by zawnioskować o nowy dokument.

Fot. Pixabay

Powodów wymiany dowodu jest wiele – zmiana nazwiska, zbliżający się termin dziesiątej rocznicy wydania tego dokumentu, jego niespodziewana utrata… Niezależnie od tego co się stało, jeśli potrzebujesz nowego dokumentu tożsamości, wniosek możesz złożyć online.

– To jedna z najważniejszych e-usług, jakie uruchomiliśmy i jednocześnie jedna z najbardziej popularnych. Do dzisiaj skorzystało z niej dokładnie 166.351 osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko w tym roku 1.489.700 osobom kończy się ważność dowodu osobistego. Tysiące nastolatków skończą 18 lat. Zachęcam do wnioskowania o nowy dokument online – dodaje szef Ministerstw Cyfryzacji

Podobnie jak w przypadku innych e-usług, aby zawnioskować online o dowód osobisty, potrzeba Profilu Zaufanego. Można założyć go online, w ciągu kilku minut. Jak go założyć można przeczytać TUTAJ.

Jeśli już mamy Profil Zaufany, trzeba wejść na stronę www.gov.pl. Wybrać sekcję „Obywatel”, po czym kliknąć w okienko „Dokumenty i dane osobowe”, tam wybieramy kategorię „Uzyskaj dowód osobisty”. Ostatnie kliknięcie – to wybór opcji „Przez Internet”. Co dalej?

1. Zaloguj się na swój Profil Zaufany.

2. Wybierz powód ubiegania się o dowód.

3. Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dokument.

4. Dołącz zdjęcie. WAŻNE! Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.

5. Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dokumencie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, data urodzenia, płeć).

6. Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny adres e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.

7. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

Po złożeniu wniosku, otrzymasz numer sprawy. Dzięki niemu, sprawdzisz czy twój dowód jest już gotowy do odbioru. Jak to sprawdzić? Online.

Krok 1: wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl,

Krok 2: wybierz zakładkę „Dokumenty i dane osobowe”, a następnie sekcję „Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest gotowy”

Krok 3: wpisz numer w dedykowanym polu i kliknij „Sprawdź”.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość