Pracują nad strukturą rozwiązywania problemów

26

Od maja trwają prace nad Gminną Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych w gminie Rudna, obejmującą lata 2017-2022. Ma być gotowa w listopadzie.

Urząd Gminy w Rudnej

Działania na rzecz rozwiązywania problemów społecznych i zapewniania mieszkańcom wysokiej jakości życia wymagają zaangażowania wielu różnych instytucji. W gminie Rudna za rozwiązywanie takich problemów odpowiada Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ale także inne instytucje publiczne i współdziałające z nimi organizacje pozarządowe przyczyniają się do realizacji założeń w tej sferze.

Opracowywana Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych stanowi narzędzie nowoczesnej pomocy społecznej, wspierające długofalowe planowanie i realizację celów w zakresie rozwiązywania problemów społecznych w skali lokalnej.

Na ostatnim spotkaniu wójt gminy Rudna Władysław Bigus, dyrektor GOPS Dorota Wojtun-Koblańska oraz przedstawiciele urzędu gminy, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych z zaangażowaniem analizowali temat istniejących programów pomocy.

W ramach prac nad dokumentem przedstawiono diagnozę sytuacji społecznej w gminie. Wskazano na pozytywną sytuację gminy w sferze społecznej, zwłaszcza korzystną strukturę demograficzną, gdzie gmina Rudna na tle powiatu, województwa i Polski jawi się jako gmina młoda ( ludzie młodzi stanowią tu 20 % mieszkańców), chociaż wykazano również, że problem starzenia się społeczeństwa nie ominie naszej gminy.

Zebrane materiały potwierdziły również wysoki poziom infrastruktury społecznej w gminie, bardzo wysoko oceniono gminę pod względem oświaty o szerokiej ofercie, bezpłatnym dowozie uczniów, dostępności i wolnych od opłat przedszkolach. Ponad średnią oceniono gminę również w sferze kultury, sportu i rekreacji. W tym kontekście nie dziwi przedstawiony przez prowadzącą diagnozę Dorotę Moroń, eksperta z Uniwersytetu Wrocławskiego, fakt że gmina Rudna posiada pozytywny współczynnik migracji, co oznacza, że chętnie osiedlają się tutaj nowi mieszkańcy. Ekspert mówiła też o dobrej sytuacji gospodarczej gminy i stabilności na rynku pracy.

Pozytywnie oceniono dotychczasową działalność w zakresie rozwiązywania problemów społecznych i postulowano skoncentrowanie działań w tych obszarach, gdzie problemy społeczne są najbardziej dotkliwe.

Z przeprowadzonych analiz środowiskowych wynika, że do kluczowych problemów społecznych w najbliższych latach należeć będą: ubóstwo, problemy związane z niepełnosprawnością, długookresowe bezrobocie, bezradność rodzin w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego. Wśród głównych działań pomocy znajdą się również uzależnienia oraz problemy związane z ciężkimi i długotrwałymi chorobami.

Podczas roboczej części spotkania wiele uwagi poświęcono na trudną sytuację osób chorych, niepełnosprawnych oraz seniorów, szczególnie tych, którzy pozbawieni są wsparcia najbliższej rodziny.

Dalsze prace nad dokumentem określą społeczną misję gminy, cele strategiczne i zadania do realizacji. Spotkanie konsultacyjne w tej sprawie odbędzie się w październiku. Gotowa strategia przyjęta zostanie przez radę giny w listopadzie 2017 roku.

Źródło: CKwR/ rudna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY