Powalczą o tytuł Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej

221

Już po raz 11. samorząd województwa wybierze Najpiękniejszą Wieś Dolnośląską. Zainteresowane miejscowości mogą się zgłaszać do 25 kwietnia.

Fot. Biuro prasowe UMWD

− Na Dolnym Śląsku podziwiamy wiele malowniczych miejscowości, ale zapewne jeszcze wiele urokliwych zakątków regionu zostało nam do odkrycia. Dzięki naszemu konkursowi po raz kolejny pokażemy, jak piękna jest dolnośląska wieś i jak pielęgnowana jest jej tożsamość – mówi Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Konkurs, podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został przez urząd marszałkowski w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda Wiejska”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”. To jeden z elementów wsparcia, jaki urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.

W ubiegłym roku miano „Najpiękniejszej Wsi” przypadło wsi Uciechów w gminie Dzierżoniów. Temat przewodni wypłynął tu niemal naturalnie – od nazwy miejscowości i jej mieszkańców, którzy jak pokazuje Galeria Uśmiechu, czyli jeden z projektów wsi – potrafią cieszyć się z życia i tą radością dzielić się z przyjezdnymi.

Konkurs Piękna Wieś Dolnośląska niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Do ubiegłorocznej edycji zgłoszono ogółem 20 wsi z 13 gmin.

− W tym roku również serdecznie zapraszamy gminy do wzięcia udziału w naszym konkursie i zaprezentowaniu swoich osiągnięć w zakresie działań związanych z Odnową Wsi i szeroko rozumianym rozwojem obszarów wiejskich – zachęca wicemarszałek Marcin Gwóźdź.

Warunkiem uczestnictwa jest formalne zgłoszenie udziału przez gminę, poprzez przesłanie do urzędu marszałkowskiego wypełnionego formularza zgłoszeniowego. O wyborze laureatów zadecyduje komisja konkursowa powołana przez marszałka województwa dolnośląskiego.

Zgłoszenia przyjmowane są do 25 kwietnia. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej urzędu www.umwd.dolnyslask.pl w zakładce rozwój obszarów wiejskich.

Dla laureatów przygotowano nagrody finansowe, dzięki którym będzie można kontynuować działania wpływające na poprawę warunków życia na wsi, atrakcyjności miejscowości czy integracje mieszkańców.

Źródło: umwd.dolnyslask.pl

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość