Pomalujmy ich świat na niebiesko

99

Dzisiaj rano, za sprawą przedszkolaków, w lubińskim rynku zrobił się niebiesko. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ale z racji drugiego dnia świąt przedszkola były nieczynne. Maluchy na znak solidarności z dziećmi autystycznymi, przyszły z niebieskimi akcentami, by odśpiewać wspólnie piosenkę i otworzyć tydzień świadomości o tym zaburzeniu.

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społeczeństwa, uwrażliwienie oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się dotknięci tym zaburzeniem i ich najbliżsi. Mowa tu m.in. o dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia.

Autyzm nie jest wypisany na twarzy. Bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego wiele osób z otoczenia, dzieci z autyzmem taktuje jako niegrzeczne lub źle wychowane. Według oficjalnych danych, autyzm diagnozuje się u 1 na 100 dzieci.

Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna Wiosna wysłała do wszystkich lubińskich przedszkoli informację o obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dziś rano, na znak solidarności – lubiński rynek zapełnił się grupą przedszkolaków.

Motyw przewodni Dni Autyzmu to kolor niebieski. Maluchy dostały zadanie – musiały zjawić się na rynku z niebieskim akcentem. Ograniczała je jedynie wyobraźnia. Były więc balony i pompony, kwiatki i okulary, wszystko utrzymane w niebieskim kolorze. Dzieci i opiekunowi wspólnie odśpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”, a potem wręczały niebieskie tulipany. Nasza redakcja również otrzymała taki upominek. 

– Zaczynamy tydzień świadomości autyzmu, który potrwa do piątku. Wiedza o tym zaburzeniu wciąż jest zbyt mała i chcielibyśmy to zmienić. Niby coraz więcej informacji dociera do ludzi, ale ostatecznie mało kto zdaje sobie sprawę czym jest to zaburzenie. W naszej placówce będą odbywać się darmowe konsultacje, prelekcje i wykłady dla rodziców, dzieci i wszystkich zainteresowanych tematem – informuje Dagna Bielak-Keklak, organizator wydarzenia z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Wiosna. – Chcieliśmy zaangażować w to więcej osób. Planowaliśmy wysłać informację do szkół, ale że te placówki mają dzisiaj ustawowo dzień wolny, stąd takie okrojone grono – dopowiada.

Takie akcje jak ta, mają uświadamiać oraz solidaryzować społeczeństwo. Wykłady poprowadzą specjaliści poradni Wiosna – będą m.in. psycholog, fizjoterapeuta.

Szczegóły wydarzenia oraz harmonogram spotkań na stronie organizatorów.
Więcej o autyzmie pisaliśmy TUTAJ.

2 kwietnia cała Polska świeciła się na niebiesko, czyli w kolorze tego zaburzenia. Od kilku lat do tej inicjatywy przyłącza się również Lubin. W tym roku zaświeciły się: ratusz, starostwo, MPWiK, hala widowiskowo-sportowa, Galeria Cuprum Arena, budynek KGHM, kopalniane szyby oraz Huta Miedzi Głogów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY