Polski plakat filmowy w lubińskiej galerii

115

W Galerii Zamkowej prezentowany jest właśnie fragment polskiej szkoły plakatu. Do końca lutego można tu obejrzeć unikatowe działa wybitnych artystów, takich jak: Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Jakub Erol, Eryk Lipiński czy Andrzej Krajewski.

sztuka plakatu 1

Na ścianach galerii zawisły polskie plakaty filmowe. Ekspozycja „Polska szkoła plakatu”, którą obecnie można podziwiać w Lubinie, zdobyła uznanie na całym świecie i zagościła w galeriach oraz muzeach sztuki. Plakat, tworzony przez artystów polskich do dziś jest różnorodny, przyciąga wybitne indywidualności, przybiera różne kształty i wciąż szuka nowych form wyrazu.

„Salonem plakatu jest ulica” – to lapidarne zdanie Henryka Tomaszewskiego w pełni oddaje fenomen polskiego plakatu. W szarej rzeczywistości powojennej Polski, na zburzonych ulicach pojawiły się kolorowe afisze filmowe. Wyświetlane po wojnie filmy dostały mistrzowską oprawę. Plakat tworzony przez wybitnych artystów został podniesiony do rangi sztuki. Kwiatkiem do kożucha nazwał go celnie Jan Lenica, paradoksalnie bowiem, plakaty nie reklamowały filmów do których były zamawiane, ale były dziełami sztuki, a ulica stała się ich salonem.

Wystawę „Polska szkoła plakatu” można oglądać w Galerii Zamkowej do 28 lutego. Wstęp jest bezpłatny.

Galeria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz w soboty i niedziele od godziny 10 do 16.


POWIĄZANE ARTYKUŁY