Położenie

Terytorialnie mianem Lubina określa się powiat, miasto i gminę wiejską. Miasto Lubin, będące stolicą powiatu lubińskiego (zamieszkałego przez ponad 100 tysięcy mieszkańców), położone jest w południowo-zachodniej części Polski, na obszarze Wysoczyzny Lubińskiej (będącej częścią Niziny Śląsko-Łużyckiej). Jest jednym z ośmiu miast "prezydencki" Dolnego Śląska.

 

Swoją atrakcyjną lokalizację (22 km od Legnicy, 69 km od Wrocławia, 76 km od Zielonej Góry, 165 km od Poznania, 304 km od Szczecina, 430 km od Warszawy – pozostałe odległości przedstawia rycina powyżej) Lubin zawdzięcza początkom średniowiecza. Już wtedy bowiem stanowił ważny punkt na mapie szlaków handlowych z Kijowa do Magdeburga, dzięki czemu mały gród kasztelański rozwijał się w prężnie działający ośrodek.

Odległość Lubina do granicy:

– z Czechami w Jakuszycach wynosi 115 km,
– ze Słowacją w Chyżnem wynosi 450 km,
– z Niemcami w Zgorzelcu wynosi 111 km,
– z Litwą w Trakiszkach wynosi 895 km,
– z Białorusią w Terespolu wynosi 672 km,
– z Ukrainą w Medyce wynosi 728 km.

Przez Lubin przebiega droga krajowa nr 3 w ciągu drogi międzynarodowej E-65 (Świnoujście – Jakuszyce), z którą łączy się droga nr 371 prowadząca do przejścia granicznego w Lubawce. W odległości 25 km od miasta przebiega autostrada A4 łącząca przejście graniczne z Niemcami w Olszynie z przejściem granicznym z Ukrainą w Medyce. Z autostradą A4 łączy się droga E40 prowadząca do przejścia granicznego w Zgorzelcu i Jędrzychowicach.

Na terenie miasta funkcjonuje Międzynarodowy Port Lotniczy z radiolatarnią i utwardzonym pasem startowym długości 1000 m, który ma obsługiwać przede wszystkim niewielkie samoloty. Pełni ono także funkcję lotniska sportowego Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Najbliższy port lotniczy obsługujący loty międzynarodowe znajduje się we Wrocławiu, z którego istnieją regularne połączenia do Warszawy, Frankfurtu nad Menem, Kopenhagi, Monachium i Wiednia.

W odległości 15 km od Lubina (w Ścinawie) oraz 35 km (w Głogowie) znajdują się porty rzeczne na Odrze.