Pół miliona do rozdania na zabytki

Remont kościoła w Zimnej Wodzie

Do końca lutego gmina Lubin przyjmuje wnioski o dotacje na remonty zabytków. Do rozdania jest pół miliona złotych.

W 2017 roku gmina Lubin udzieliła prawie 550 tysięcy zł. dotacji na renowacje zabytków. Przekazano je na osiem projektów. Największą kwotę, prawie 130 tysięcy złotych pochłonął remont zabytkowej dzwonnicy w Czerńcu. Pieniądze przyznano także m.in. na ołtarz w kościele w Szklarach Górnych, wymianę okien i witraży w kościele w Raszowej i Pieszkowie, fasady kościoła w Zimnej Wodzie, czy też remont dachu w kościele w Miłoradzicach.

W roku 2018 w planach budżetowych na remonty zabytków przeznaczono 500 tysięcy złotych. Wnioski o te pieniądze mogą składać właściciele zabytkowych budowli, którym zależy na utrzymaniu, bądź przywróceniu świetności reliktom. Termin składania wniosków upływa 28 lutego. Dotyczą one zabytków, które znajdują się na terenie gminy, są ogólnodostępne dla mieszkańców i turystów oraz posiadają istotne znaczenie historyczne, artystyczne, naukowe lub kulturowe. Mogą one być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.

Dotacje są udzielane osobom posiadającym tytuł prawny do zabytku. Wnioskodawca może równocześnie wystąpić z kilkoma wnioskami o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy więcej niż jednym zabytku.

Wnioski o udzielenie dotacji można pobrać drogą elektroniczną lub osobiście w urzędzie gminy w referacie oświaty, kultury, kultury fizycznej i sportu, pokój nr 8 w budynku 6A. Zainteresowani uzyskają tam także dodatkowe informacje. Kontaktować się można także telefonicznie, pod nr: 76 84 03 125.

Komplet dokumentów należy złożyć w kancelarii ogólnej Urzędu Gminy w Lubinie, przy ul. Łokietka 6, najpóźniej do 28 lutego.

Źródło: SR/ug.lubin.pl

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Pół miliona do rozdania na zabytki"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
zen
Gość
zen
8 miesięcy 3 dni temu

MS, a kiedy droga na Kochanowskiego??????????

hehehe
Gość
hehehe
8 miesięcy 4 dni temu

W rejestrze zabytków woj. dolnośląskiego zamieszcza się 176 zabytkowych nieruchomości położonych tylko na obszarze powiatu lubińskiego. Wychodzi 2841 zł na każdą z nich. Porównanie tej sumy do innych wydatków budżetowych gminy mówi samo za siebie. Każdy zdaje sobie sprawę ile można za takie pieniądze zrobić. Podana informacja to raczej powód do wstydu niż chwały 😀

hehehe
Gość
hehehe
8 miesięcy 4 dni temu

Autopoprawka : Na terenie gminy Lubin zarejestrowano 69 zabytkowych nieruchomości i suma do podziału wynosi w tym układzie 7246 zł. na zabytek, nadal jest powód do wstydu.

cała kasa tylko na dla kleryków a inne zabytki
Gość
cała kasa tylko na dla kleryków a inne zabytki
8 miesięcy 4 dni temu

ubogi

wpDiscuz