Pocztówki sprzed lat, tym razem z okolic Lubina

245

Tym razem w naszym cotygodniowym cyklu prezentujemy stare pocztówki z okolic Lubina. Możecie na nich zobaczyć między innymi, jak kiedyś wyglądały Raszówka czy Buczynka. Zapraszamy do obejrzenia widokówek sprzed lat.

Pocztówki jak zwykle przygotował i opisał Henryk Rusewicz.

Raszowa Mała – Klein-Reichen

Wieś Raszowa Mała – Klein Reichen położona jest na południe od Lubina. Czteroobrazkowa pocztówka prezentuje u góry po lewej gospodę Fauhla. Przed gospodą zapewne właściciel w towarzystwie, jak widać zaprzyjaźnionej sarenki i psa. Po prawej stronie, znane i dzisiejszym wędkarzom, stawy rybne oraz czterech mężczyzn w dwóch łódkach pychowych. U dołu po lewej skromny pałacyk, a po prawej „Chata tajemniczej Olgi”.

Lubiński Las – Lűbenwalde

Po gospodzie Peukerta w Lubińskim Lesie trudno by dziś szukać śladu. Leżała ona przy głównym trakcie z Lubina do Polkowic, który był częścią linii poczty konnej Wrocław – Berlin. Na podstawie licznych rowerów, które stoją przed gospodą, można stwierdzić, że była ona często odwiedzana nie tylko przez pasażerów pocztowych dyliżansów, ale i przez okolicznych mieszkańców.

Buczynka – Bűchwaldchen

Buczynka – Bűchwaldchen to miejscowość położona w południowo-wschodniej części powiatu. Na prezentowanym „czworaczku” cztery motywy. W okienku u góry po lewej pałac, a przed nim niewielka sadzawka. Na górze po prawej szkoła i pozująca z nauczycielami liczna grupa dzieci. Pomnik po lewej to pamiątka po wojnie prusko-francuskiej 1870-1871. Po prawej na dole gospoda Augusta Reibera.

Pieszków – Petschkendorf

Początki obecnej miejscowości, której pierwotna nazwa brzmiała Presino, sięgają drugiej połowy XIII w. W 1287 roku wzmiankowana była jako Peschen, później Petschendorf – wieś Peczka. Wieś była położona przy głównej wówczas drodze z Lubina do Legnicy, która dzieliła ją na część Dolną i Górną, w których były dwa odrębne dobra rycerskie.

Pocztówka prezentuje trzy fragmenty wioski. Od góry po lewej stronie: gospoda Neumana, po prawej sklep wiejski Schrötera i na obrazku dolnym kościół.

Raszówka – Vorderheide

Ze względu na to, że miejscowość była położona w środku dużego kompleksu leśnego, miała swój specyficzny mikroklimat. W związku z tym w miejscowości tej powstawało dużo pensjonatów i domów wypoczynkowych dla mieszkańców pobliskiej Legnicy i innych śląskich miast. Na zdjęciu dom wypoczynkowy Villa Knebel.


POWIĄZANE ARTYKUŁY