Pocztówki sprzed lat – okolice Lubina

225

Tym razem pocztówki spoza Lubina. Jak co tydzień prezentujemy kilka obrazków sprzed lat. Zapraszamy w krótką wyprawę w przeszłość.

Widokówki i opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Rudna

Czteroobrazkowa pocztówka z przedwojennej Rudnej. Z lewej strony u góry widoczny jest kościół katolicki, z prawej zaś kościół ewangelicki pw. św. Katarzyny (obecnie prawosławny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego). Na fotografiach dolnych widoczne są fragmenty rynku z ratuszem w roli głównej.

Gogołowice – Gugelwitz

Wieś położona około 15 km od Lubina, przy drodze krajowej nr 36 do Wrocławia. Prezentowana pocztówka to typowy „trojaczek”. W widocznym po lewej, w kółku, kościele z trudem można rozpoznać dzisiejszy kościół filialny pw. świętej Katarzyny. Strzelisty hełm dzwonnicy, widoczny na pocztówce, dziś nie istnieje. Dzwonnica przykryta jest niskim, czterospadowym dachem. Ta zmiana to efekt przetaczającego się przez wieś frontu i walk z tym związanych. Pozostała bryła kościoła powstała w trakcie przebudowy z początku XVIII wieku. Na prawo widzimy skromny budynek szkoły podstawowej. Po środku na dole widnieje piekarnia i sklep spożywczy Meiera.

Księginice – Kniegnitz

Pocztówka ukazująca pałacowe wnętrze z czasów jego świetności. Widoczny na niej obszerny westybul, czy jak byśmy powiedzieli dzisiaj – hall, świadczy najlepiej o zamożności, a jeszcze bardziej o dobrym guście jego ówczesnego właściciela, Hansa von Wiednera. Mimo że swoją pocztową drogę do adresata w Monachium nasza pocztówka odbyła 31 lipca 1915 r., nie można oprzeć się wrażeniu, że mimo upływu bez mała stu lat wnętrze takie bez trudu mogłoby funkcjonować harmonijnie i dzisiaj.

Szklary Górne – Ober-Gläsersdorf

Ciekawa karta pocztowa ukazująca Szklary Górne, wykonana w formie dwóch grafik. W okienku głównym grafika pałacu oraz pałacowego stawu. Widoczny na grafice dolnej kościół pw. św. Piotra i Pawła szczęśliwie przetrwał wojnę i pozostaje do dziś w niezmienionym kształcie. Autorem obu tych grafik był hrabia Heinrich Manzano.


POWIĄZANE ARTYKUŁY