Po świętach nie wyrzucaj jedzenia. Można lepiej!

12

W całym kraju ruszyła akcja „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”. Jej organizatorzy zachęcają, by przy świątecznym ucztowaniu nie zapominać o osobach potrzebujących pomocy i przekazać im żywność, która często i tak trafia do kosza na śmieci.

Fot. Pixabay

W akcji bierze udział kilkadziesiąt jadłodajni z całego kraju. Na Dolnym Śląsku uczestniczy w niej 10 placówek. Niestety na liście nie ma Lubina, ale najbliżej naszego miasta jest jadłodajnia z Legnicy. To Schronisko dla Bezdomnych i Dom Samotnej Matki z Dzieckiem przy ul. Przemysłowej 5 (tel. 76 722 18 20). Placówka jest czynna przez całą dobę, a żywność można tu przywozić nie tylko po świętach, ale też przez resztę roku.

Pomóc można nie tylko przekazując jedzenie. Mile widziani są także wolontariusze, którzy przyjmą na siebie obowiązki dostawcy. Na stronie internetowej kampanii można zgłosić się do roli kierowcy. W całym kraju żywność odbiera od darczyńców i dowozi do jadłodajni około 350 osób. Oczywiście można posiłki dowieźć samodzielnie.

Kampania „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” potrwa do 28 grudnia. Więcej informacji na jej temat, w tym listę jadłodajni, można znaleźć na stronie internetowej Podzielmy się.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że statystyczny Polak wyrzuca 4 kg jedzenia miesięcznie. W grudniu ta ilość rośnie nawet trzykrotnie. Sylwia Majcher, autorka książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” wyjaśnia, że przed świętami Bożego Narodzenia kupujemy za dużo żywności na zapas, nie planując, ile naprawdę będziemy jej potrzebować. Podzielenie się posiłkiem z potrzebującymi jest zatem dobrym sposobem na to, by nie trafiło on do śmietnika.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość