Płaca minimalna idzie w górę

Od 1 stycznia pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. W 2018 roku płaca minimalna wyniesie 2 100 złotych brutto, o 100 złotych więcej niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł, obowiązująca dla części umów cywilnoprawnych.

Kwota 2 100 zł  to rezultat kompromisu między rządem, pracodawcami a związkami zawodowymi. Resort pracy proponował, by wysokość minimalnej pensji wzrosła o 80 zł, strona związkowa proponowała wzrost do około 2 22o zł. Najmniejszą podwyżkę, 50-złotową, postulowali przedstawiciele pracodawców.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln osób. Według szacunków ministerstwa pracy, przyjęta wysokość podwyżki przełoży się na wzrost wydatków budżetu państwa w 2018 roku o około 164,2 mln zł w skali roku, a spowodowana będzie koniecznością finansowania niektórych wynagrodzeń, składek i świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
moon
moon
11 miesięcy 11 dni temu

Można było bardziej się postarać, i nie wińmy tutaj pracodawców ale system podatkowy państwa który tak pracownikom jak i pracodawcom daje równo do wiwatu. Nam niepotrzebne podwyżki, wystarczy że przestanie się kroić nasze faktyczne zarobki i obciążać nadmiernymi podatkami.

wpDiscuz