Piknik ekologiczny w Brodowie

57

W Brodowie w gminie Rudna, podczas ekologicznego pikniku, dzieci i młodzież poznały podstawowe zasady dbania o środowisko.

Fot. UG Rudna
Fot. UG Rudna

– Najważniejsze jest segregowanie odpadów oraz oszczędne korzystanie z energii elektrycznej i wody. Równie ważne jest powtórne wykorzystanie materiałów czyli tak zwany recykling – mówi Renata Halilović z Centrum Kultury w Rudnej, które było organizatorem pikniku.

Najmłodsi poznali także zasady utylizowania baterii, używania produktów ekologicznych czy też zastępowania foliowych opakowań ekologicznymi torbami. Systematyczna edukacja przekłada się na liczby, potwierdzające wysoki poziom sortowania odpadów i ich recyklingu. W gminie Rudna wszystkie odpady biodegradowalne oraz budowlane są zagospodarowywane, podobnie jak papier, szkło, tworzywa sztuczne czy opakowania metalowe.

– Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła osiągnął poziom niemal 70 procent. Ten wynik stawia nas w czołówce gmin w Polsce i pokazuje wysoki poziom świadomości ekologicznej mieszkańców – informuje Elżbieta Olszewska-Filip z referatu ochrony środowiska, gospodarki wodnej, rolnictwa i leśnictwa Urzędu Gminy Rudna.

W ubiegłym roku w gminie Rudna zebrano łącznie 2 715 ton odpadów, z czego prawie połowę stanowily zmieszane odpady komunalne. Zebrano również między innymi 163 tony opakowań z tworzyw sztucznych, 184 tony opakowań szklanych, 235 ton gruzu i innych odpadów budowlanych oraz 256 ton kamieni i ziemi z wykopów.

źródło: UG Rudna


POWIĄZANE ARTYKUŁY