PeBeKa rozpoczęła barbórkowe świętowanie

185

To już tradycja, że PeBeKa rozpoczyna uroczystości barbórkowe w Zagłębiu Miedziowym. Dziś w Centrum Kultury Muza odbyła się tradycyjna akademia, podczas której uhonorowano pracowników firmy, wręczając 51 odznaczeń i 18 medali, nadając wyższe stopnie górnicze oraz najwyższe wyróżnienie, czyli Honorową Szpadę Górniczą. Podsumowano miniony rok, ale sporo mówiono również o przyszłości przedsiębiorstwa.

Tradycyjnie najważniejszym punktem Akademii Barbórkowej było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych pracowników PeBeKa. Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymało 12 osób, a Srebrne i Brązowe Medale – sześciu pracowników.

Tytuł Zasłużonego dla Górnictwa RP trafił do Henryka Janisio. Ponadto czterech pracowników wyróżniono Odznaką Zasłużonego dla KGHM, a 46 osób otrzymało Odznakę Zasłużonego Pracownika PeBeKa, w tym jedną złotą, sześć srebrnych i 39 brązowych.

Nadano też stopnie górnicze Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia dla prezesa PeBeKa Mirosława Skowrona, siedem dyplomów Inżyniera Górniczego oraz Honorową Szpadę Górniczą, którą otrzymało 30 osób.

Podziękowano również matkom, których co najmniej trzech synów jest zatrudnionych w górnictwie. W tym roku w tym gronie znalazło się 11 kobiet. Ze specjalną dedykacją dla nich na scenie wystąpiła para artystów: Gabriela Nowak i Kamil Osiński z utworem z repertuaru Wojciecha Młynarskiego pt. „Nie ma jak u mamy”.

Ponadto w tym roku jubileusz 35-lecia pracy górniczej obchodziło sześciu górników, czterech górników świętowało 25-lecie, a 20 osób 25-lecie pracy zawodowej.

– Jestem także przekonany, że właśnie teraz – w czasach niespotykanego do tej pory rozwoju technologii – to właśnie górnicy, inżynierowie PeBeKa będą tymi, którzy po raz kolejny wyznaczą kierunki rozwoju branży – mówi prezes PeBeKa Mirosław Skowron, który podziękował zasłużonym górnikom i pracownikom firmy za miniony rok. – Wielokrotnie w ponad półwiecznej historii firmy pracownicy PeBeKa wdrażali pionierskie rozwiązania technologiczne, korzystając z najnowocześniejszych w danym czasie osiągnięć nauki i inżynierii. Nie mam wątpliwości, że właśnie tym torem potoczy się przyszłość PeBeKa – dodaje.

Jednym z ważniejszych projektów wykonywanych przez firmę w ostatnich dwunastu miesiącach była między innymi modernizacja pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów I. PeBeKa zajmowała się też zbiciem chodników dla kopalni O/ZG Polkowice-Sieroszowice. Umożliwiło to eksploatację nowego obszaru górniczego złoża Głogów Głęboki Przemysłowy.

Zaś spośród planowanych przedsięwzięć najważniejsza dla przedsiębiorstwa będzie kompleksowa budowa kotłowni szczytowej w Elektrociepłowni Żerań. Budowa kotłowni wodnej gazowej o mocy około 390 MWt wraz obiektami powiązanymi będzie realizowana w formule EPC i stanowi kluczową inwestycję z punktu widzenia PGNiG Termika S.A.

Fot. KW


POWIĄZANE ARTYKUŁY