Pamiętają o odkrywcy złóż rudy miedzi i jego zespole

239

23 marca 1957 roku koło Sieroszowic zespół dr. Jana Wyżykowskiego odkrył pokłady rudy miedzi. Zmieniło to życie całego regionu. W przeddzień 62. rocznicy tego największego geologicznego odkrycia w Europie, przed obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie odbył się uroczysty apel.

Rocznicowe obchody odkrycia złóż rudy miedzi na sieroszowickich polach od 2002 roku organizuje miejscowe Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego. W przeddzień 62. rocznicy tego wydarzenia delegacje m.in. parlamentarzystów, samorządowców oraz KGHM Polska Miedź złożyły wiązanki kwiatów przed obeliskiem.

– Niedaleko znajduje się otwór, w którym doktor Wyżykowski stwierdził, że te złoża w rejonie Dolnego Śląska się znajdują – mówił Radosław Stach, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź. – To, trzeba podkreślić, było najważniejsze odkrycie w Europie i Dolny Śląsk stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie nie tylko Polski, ale także całego świata. Dążenie do odkrycia tych złóż przez doktora Wyżykowskiego, budowanie zespołu, mówiąc kolokwialnie, upartość w tamtych czasach doprowadziła właśnie do tego momentu, gdzie dzisiaj KGHM jest. Chcę podziękować wszystkim za to, że pamiętamy o tym dniu, jesteśmy tu.

Poza rocznicowymi apelami, w Sieroszowicach o odkrywcy i jego zespole pamięta się też na co dzień.

– Izba Pamięci jest jednym z elementów lokalnej historii nawiązującej do Jana Wyżykowskiego, do odkrycia – mówi Wanda Wdowiak, prezes Towarzystwa. – Mamy też Salę Miedziową oraz Miedziowe Znaki Czasu przy głównej drodze powiatowej. Jest tam szyb KGHM i są tablice informacyjne.

Po raz pierwszy w rocznicowych obchodach uczestniczyła delegacja Szkoły Podstawowej im. J. Wyżykowskiego w Haczowie, rodzinnej miejscowości odkrywcy.

Dodajmy jeszcze, że tradycyjnie już nie zabrakło też jaśkowych pierogów, ulubionej potrawy odkrywcy, gdy mieszkał w Sieroszowicach.

Źródło: RegionFan

https://www.youtube.com/watch?v=gbZZVBSFZfU


POWIĄZANE ARTYKUŁY