Pamięć o Popiełuszce wiecznie żywa

Uroczysta msza święta z możliwością ucałowania relikwii i wyjątkowy koncert, do tego wystawa prac uczniów szkół podstawowych przedstawiająca postać księdza Jerzego Popiełuszki – w Parszowicach uroczyście uczczono 34. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza.

Pomysł uczczenia pamięci księdza Jerzego Popiełuszki zrodził się 13 lat temu. To właśnie w Parszowicach młody kapłan odprawił swoją pierwszą mszę po otrzymaniu święceń kapłańskich. Wtedy nikt nie myślał o tym, że ma przed sobą przyszłego męczennika i świętego. Dziś do Parszowic przyjeżdżają mieszkańcy z całego Zagłębia Miedziowego.

– Myślę, że to dobra idea czczenia pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Przyjeżdżał tutaj, do Parszowic z innymi księżmi, do swoich znajomych. Myślę, że ta tradycja będzie kontynuowana. Możemy i powinniśmy być z tego dumni – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

– Ksiądz Jerzy związał się z naszą parafią, z naszą miejscowością tuż po święceniach kapłańskich, kiedy przyjechał odwiedzić jednego ze swoich kolegów księży. To tutaj odprawił jedną z pierwszych mszy świętych w swoim życiu kapłańskich. I w zasadzie to był ten moment, w którym ksiądz Jerzy Popiełuszko zagościł tutaj u nas na stałe – mówi ksiądz Grzegorz Ropiak, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wielowsi.

W tym roku uroczystościom towarzyszyło wyjątkowe wydarzenie. Rondo w Parszowicach otrzymało imię błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie mieszkańcy Zagłębia Miedziowego wzięli udział we mszy.

– To dla nas wielka radość i wielkie wyróżnienie, bo niewiele jest miejscowości na Dolnym Śląsku, gdzie ksiądz Jerzy przebywał i odprawiał mszę świętą. Myślę, że to również dlatego jest ciągle żywy w pamięci mieszkańców. Czcimy jego osobę. Jest błogosławionym Kościoła. Wierzymy w to głęboko, że możemy o wiele łask prosić za jego wstawiennictwem – podkreślał proboszcz Ropiak.

W ramach tegorocznego świętowania zorganizowano ponadto uroczysty koncert. Wystąpiła kapela karkonoskiego Zespołu Folkowego Szyszak.

Przed kościołem można było również obejrzeć wystawę, przygotowaną przez uczniów lubińskich szkół podstawowych. Rysunki przedstawiały postać księdza Jerzego Popiełuszki.

Na przybyłych do Parszowic czekały również inne atrakcje, m.in. okazjonalny kalendarz jako pamiątka z uroczystości oraz ciepły poczęstunek.

AUTOR: AJ/TV Regionalna.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz