Ostatni taki klub w mieście

320

Miniprzedszkole, zajęcia artystyczne dla najmłodszych i wycieczki dla nieco starszych, szkółka szachowa, karnety na basen czy lodowisko – Klub Osiedlowy „Ustronie IV” ma w swojej ofercie propozycje dla wszystkich mieszkańców.

klub-osiedlowy032

Powstałe w latach 80 XX wieku osiedle Ustronie liczy ok 10 tys. mieszkańców. Niemal od początku działa tu klub osiedlowy, a wielu z tych, którzy niemal 30 lat temu korzystali z jego oferty, dziś przyprowadza tu swoje dzieci. To ostatnie takie miejsce na mapie Lubina.

– Zależy nam, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o nas, bo mamy dla naszych lokatorów naprawdę ciekawe propozycje. Organizujemy zajęcia artystyczne i sportowe, krajowe i zagraniczne wycieczki, współpracujemy m.in. z „Muzą”, dzięki czemu możemy zaoferować tańsze bilety na wiele spektakli i kulturalnych wydarzeń – wymienia Magdalena Wiśniewska, kierownik klubu

Przez cały rok w klubie coś się dzieje. Obchodzone są tu Mikołajki, Andrzejki, organizowane są ferie i wakacje. Bogata działalność została opisana nawet w pracy magisterskiej Wioletty Biały „Monografia Klubu Osiedlowego „Ustronie IV”.

– Działalność klubu wykracza daleko poza nasze osiedle. Integrujemy mieszkańców, zapewniamy im łatwiejszy dostęp do wydarzeń kulturalnych, do zajęć sportowych, do wycieczek. Zaczynaliśmy 27 lat temu, jeszcze w poprzednim ustroju, a teraz staramy się tamte dobre praktyki przenosić w nowe realia. Otrzymujemy dużo słów poparcia od mieszkańców, a swoje uznanie dla działalności klubu wyraził nawet sam prezydent Lubina – mówi Paweł Dec, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ustronie IV.

Klub prowadzi m.in. miniprzedszkole, codzienne zajęcia świetlicowe dla dzieci trzy- i czteroletnich, szkółkę szachową i zajęcia tenisa stołowego. Cztery razy w tygodniu odbywają się tu lekcje j. angielskiego. Klub współpracuje z biurami turystycznymi i wraz z nimi organizuje każdego roku 4-5 wycieczek, tak krajowych jak i zagranicznych. Dzięki temu lokatorzy mogą za mniejsze pieniądze zwiedzić świat – w tym roku były to m.in. Kopenhaga i Włochy. Klub dopłaca także do karnetów na basen, lodowisko czy kręgielnię.

Z wielu atrakcji można korzystać za darmo, inne są częściowo odpłatne. Nie są to jednak duże pieniądze, bo klub nie działa dla zysku, a utrzymuje się z odpisów na fundusz społeczno-wychowawczy oraz dzięki sponsorom. Miesięczna opłata na rzecz klubu i prowadzonej przez niego działalności społeczno-wychowawczej zawarta jest w czynszu i wynosi 6 gr od m2

Oferta klubu nie jest skierowana wyłącznie do mieszkańców osiedla. W ramach dostępnych miejsc, może z niej skorzystać każdy. Zainteresowani mogą śledzić klubowe aktualności w witrynach na klatkach schodowych, na Facebooku lub w siedzibie klubu na ul. Kamiennej 5.


POWIĄZANE ARTYKUŁY