Ogromny mural powstaje na ścianie wieżowca

4

Na jednym z wieżowców na Przylesiu powstaje ogromny mural. Jeśli dzieło spodoba się mieszkańcom, być może podobne malunki ozdobią też inne budynki.

Fot. KD

Na 350 metrach kwadratowych ściany bocznej wieżowca malowany jest żuraw. – Mural idealnie dobrany do miejsca – stwierdza prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa Stanisław Halicki. Malowidło ozdobi ścianę 10-piętrowego bloku przy ulicy Żurawiej 37. Dostojnego ptaka w całej okazałości będzie można podziwiać już od najbliższego weekendu. Firma, która go tworzy, ma bowiem skończyć do soboty.

– To Starostwo Powiatowe zwróciło się do nas z propozycją stworzenia takiego muralu. Szukaliśmy odpowiedniej, dobrze wyeksponowanej ściany i padło na budynek przy Żurawiej. Sam jestem ciekawy efektu. Jeśli spodoba się mieszkańcom, być może podobne murale stworzymy też na pozostałych ulicach – zastanawia się na głos prezes Halicki.

Mural z żurawiem powstaje w ramach projektu Proeko prowadzonego przez powiat lubiński, na który pozyskano dofinansowanie z województwa dolnośląskiego. Choć działań będzie znacznie więcej, to ogromny malunek z pewnością jest najbardziej spektakularnym z nich. Zapłaci za niego powiat z dotacji, którą otrzymał.

– Chcemy tym muralem uświadomić mieszkańcom, że wokół nas jest piękna przyroda i nie trzeba nigdzie daleko jechać, aby ją zobaczyć. Wystarczy wsiąść na rower. A żuraw właśnie jest jednym z tych pięknych ptaków, który żyje również na terenie naszego powiatu – mówi starosta lubiński Adam Myrda.

Oprócz wizerunku ptaka, na budynku pojawi się także krótki opis.

– Żurawie można zobaczyć nie tylko w naszym zoo. Żyją też na tym terenie, w miejscach podmokłych. Można je spotkać na polach, gdzie właśnie zebrana została kukurydza. Teraz co prawda szykują się do odlotu w ciepłe rejony, ale będą u nas jeszcze do końca listopada. Wrócą w drugiej połowie lutego. Żurawie są pierwszym zwiastunem wiosny – mówi Andrzej Łużyński, pracownik lubińskiego zoo i wielki pasjonat ptaków, który jest pomysłodawcą muralu i brał udział w przygotowaniach jego projektu.

Mural tworzy firma Good Looking Studio z Warszawy, która specjalizuje się w ręcznie malowanych reklamach outdoorowych, muralach artystycznych i grafikach ściennych. To będzie pierwsze malowidło na tę skalę w Lubinie.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość