O rynku powinni decydować tylko mieszkańcy rynku?

Czy o tym, co będzie się działo w lubińskim rynku powinni decydować wyłącznie mieszkańcy rynku? – tak przynajmniej twierdzą członkowie Stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców. Jego działacze zorganizowali dziś happening w sercu miasta, by oficjalnie dokonać jego otwarcia.

– Skoro władze miasta nie dokonały oficjalnego otwarcia rynku, my to zrobimy – podkreślali działacze stowarzyszenia. Zadbali o przecięcie czerwonej wstęgi i bezalkoholowego szampana.

Stowarzyszenie zorganizowało spotkanie w rynku, by przedstawić swoją opinię na temat rewitalizacji tego placu. Choć ta opinia nie jest do końca jednoznaczna. Z jednej strony zarzucają miastu, że nie liczy się ze zdaniem mieszkańców co do zagospodarowania tego placu, a z drugiej krytykują internetowy plebiscyt, w którym lubinianie mogli decydować o imprezach, jakie będą się odbywać w sercu miasta. – O tym co się będzie działo w rynku nie powinni decydować mieszkańcy Przylesia czy Zalesia. Powinni zdecydować wyłącznie mieszkańcy rynku, bo oni tutaj mieszkają – odpowiadają działacze stowarzyszenia.

Jak jest więc pomysł na rynek organizatorów happeningu? – Festiwale muzyczne to na pewno nie, bo będzie za głośno dla mieszkańców rynku. Ale już jarmarki świąteczne to dobry pomysł – uważają, co pokrywa się z propozycjami władz miasta.

Stowarzyszenie uważa też, że w sercu miasta jest za mało zieleni i cała inwestycja była za droga. – Cieszymy się, że nie ma już dziury w rynku, ale czy wydanie tylu pieniędzy było zasadne? – pytają.

Miasto przypomina, że rewitalizacja rynku nie jest jeszcze zakończona. – Jak już informowaliśmy, to dopiero początek rewitalizacji rynku. Wiosną prezydent przedstawi mieszkańcom kilka wariantów na zagospodarowanie rynku w obrębie murów historycznych miasta. Chcemy, aby to lubinianie zdecydowali czy na przykład chcą wyburzenia starych bloków PRL-owskich – tłumaczy Damian Stawikowski, sekretarz Lubina.

Urzędnicy dodają też, że kiedy tylko zrobi się cieplej, rynek na pewno się zazieleni. – Przypominamy, że po obu stronach rynku zasadzono już kilkadziesiąt drzew. Natomiast wiosną pojawi się tam kilkanaście klombów z kwiatami, zima to nie jest dobry czas na sadzenie roślin – uzupełnia sekretarz. – Natomiast, jeśli chodzi o koszt tej inwestycji, cena nie była zależna od nas. Ogłosiliśmy przetarg, czekaliśmy na oferty. Wybraliśmy najkorzystniejszą, ceny dyktuje dziś rynek budowlany – dodaje.

Happeningowi, który odbył się dziś w rynku przysłuchiwali się też przechodnie. Opinie były różne, większość lubinian wstrzymuje się jednak od ostatecznej opinii. – Skoro miasto mówi, żeby poczekać do wiosny, że wtedy to miasto ożyje, to ja wolę poczekać – mówi jeden z lubinian.

– A ja powiem tak – nic wam nie pasuje. Kamieniczek nie chcieliście, galerii nie chcieliście, to najlepiej sobie kościół zbudujcie – kwituje na koniec inny, zwracając się do organizatorów spotkania.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Sławomir
Sławomir
11 miesięcy 3 dni temu
Przechodząc zatrzymałem się przy imprezie(na foto widz w czerwonej czapce) i mam kilka spostrzeżeń.Materiał kamienny nowopołożony na Rynku nie jest tradycjnie i historycznie granitem dolnośląskim od wieków w Lubinie w budownictwiestosowanym np. w 16-tym wieku z takiego granitu zbudowano podziemia Dużego Kościoła.Być może granit pochodzi z Chin lub Indii skad tanim transportem jako balast oceanicznych statków potrzebny do przeplynięcia oceanów i i mórz znalazł się w jakimś dużym porcie europejskim a następnie dotarł do Lubina.Bardzo prawdopodobne jest ,że w swej historii wczesniej gdzieś został zabudowany następnie zerwany,mechanicznie wyczyszczony i odzyskany.Dokładna obserwacja szczegółów o tym świadczy.Dobre zasady rekonstrukcji i odnowy zabytków… Czytaj więcej »
tubylec
tubylec
11 miesięcy 3 dni temu

Jaki generał, takie wojsko. Problem w tym, że generał nie kieruje się logiką, a własnym samouwielbieniem i nieomylnością. A wojsko służy mu jako mięso armatnie.

taki jeden
taki jeden
11 miesięcy 3 dni temu

To jest Polska. Jakie to smutne. Typy różnej maści próbują wskoczyć na polityczną trampolinę i wykorzystać byle jaką okazję. Tylko co takiego mają oni do zaoferowania mieszkańcom oprócz szampana bezalkoholowego i trochę jazgotu? Jeszcze nie wiadomo co w rynku będzie organizowane, ale oni już wiedzą że im się to nie będzie podobać. Chyba lepiej by było gdyby dalej była dziura w rynku. Widząc co się dzieje utwierdzam się w tym że Raku jest najlepszym rozwiązaniem dla Lubina.

mieszkanka rynku
mieszkanka rynku
11 miesięcy 3 dni temu

ja też mieszkam w rynku i mam to gdzieś co tam się będzie dziać, grunt żeby było organizowane to z głową to czemu nie ,a te niektóre moje sąsiadki i sąsiedzi ze zdjęcia to wystarczająco już dali popalić sąsiadom w bloku i na zebraniach wspólnoty u niektórych to prl w głowach się zatrzymał , strach się bać jakby mieli decydować o rynku, (jedyne uciążliwe jest brak parkingu i śmierdzący śmietnik)

Wiesław
Wiesław
11 miesięcy 3 dni temu

Może te koncerty czy „festiwale” organizować na małomicach?Najlepiej w sąsiedztwie pana Roberta…kto jest za ?

tubylec
tubylec
11 miesięcy 3 dni temu
Gdyby Prezydent traktował mieszkaców Lubina z szacunkiem, napewno w sprawie Rynku pytałby o ich zdanie, przedstawił kilka projektów i wtedy większością głosów zdecydowalibyśmy, jak ma wygladać Rynek lubiński i co ma w nim być. Pan RR nigdy nie szanował mieszkańców, czego dowodem jest brak rozmów z Nimi do dnia dzisiejszego. A gdy już zaspokoił swoje ego, dla picu pyta nas, jakoby była demokracja. I tak zrobi, co bedzie chciał. Błonia napewno idą pod młotek, bo dlaczego koncerty, które są bardzo uciążliwe w centrum miasta wśród bloków, mają sie własnie tu odbywać. Wiemy, jak głosno było na błoniach, ale tam to… Czytaj więcej »
Rocky
Rocky
11 miesięcy 3 dni temu

Istnienie i potrzeby mieszkańców Rynku trzeba uszanować bo swoje przeszli i o wielkim kwiku i waleniu mowy być nie może.Ale stawianie płotu szansie [z umiarem] na integracje wypoczynek rozrywkę historię itd. nie wypada – bo to jest jedno z Serc Lubina które bije dla wszystkich.

Kasandra
Kasandra
11 miesięcy 3 dni temu

Cztery lata temu w tym samym miejscu happeningi robili ci sami ludzie smażąc kiełbaski wyborcze i krzycząc, że nie chcą w rynku dziury tylko plac. Na szczęście dla mieszkańców „dziura” nie okazała się dla nich trampoliną ani do rady miasta, ani do powiatu, a tym bardziej na funkcję Prezydenta. Zmień Pan taktykę Panie Sobków. A przy okazji, odkąd nie pracuje Pan dla miasta, Pana upadek intelektualny jest porażający.

Aurelio
Aurelio
11 miesięcy 3 dni temu

Biedni ludzie!

słuchacz myślący
słuchacz myślący
11 miesięcy 3 dni temu

ale ludzie dajecie się łatwo manipulować ekipie rządzącej. Żaden z Was krytykujących pewnie nie był na tym happeningu. Im totalnie chodziło o coś innego, wystarczy wejść na inny portal (miedziowy) i sobie posłuchac skrótu. Ale po co skoro lepiej wylać wiadro pomyj na ludzi, którzy chcą coś zrobić w tym mieście. Włożono im w usta te brednie, które tu sie wypisuje. Sama akcja bardzo udana, BRAWO MDM!

Michał
Michał
11 miesięcy 3 dni temu

Nazwa tego bezalkoholowego szampana w pełni oddaje to, co pan prezydent i jego ekipa robili i wciąż robią w stosunku do mieszkańców. „Trele morele” to najlepszy komentarz.

Mieszkam na Rynku
Mieszkam na Rynku
11 miesięcy 4 dni temu
Nie 🙂 Nie zgadzam się, mieszkam na rynku i uważam, że do tego zazwyczaj są rynki, by coś się na nich działo, bo na razie Lubin to tak smutne miasto, że się nie chce w nim mieszkać. Nic tu nie ma, nic się nie dzieje, a niby bogate. Nawet ten ów „rynek”, to jeden wielki plac betonowy, że się rzygać chce jak się nań patrzy. Zero zielini, sama szarość betonu. Kto zatwierdził ten projekt, kto dał na niego te miliony? Oblecha, to niech się choć coś teraz dzieje na tym „placu”. Sądzę , że wszyscy protestujący pierwsi będą oglądać z… Czytaj więcej »
łośktoś
łośktoś
11 miesięcy 3 dni temu

Jeśli Lubin jest taki brzydki, to pojedz do Legnicy to zmienisz zdanie.

W.p.
W.p.
11 miesięcy 4 dni temu

A ja chciałbym przeczytać, chociażby w tym miejscu co członkowie MdM zaproponują alternatywnego a co zaakceptują wszyscy Lubinianie i ci z Przylesie, Ustronia i Rynku. Dzisiaj zademonstrowali kieliszki, kiczowate obrazki i alkohol. Poziom na miarę …

Mack
Mack
11 miesięcy 4 dni temu

I znowu żadnego konkretu, imprezy źle, plac źle, pora roku nie ta. Smutne to wszystko. Gdyby każdy decydował to na pewno byłoby dobrze, zwłaszcza że dwóch Polaków to trzy zdania. Rynek jest ok. Wiosna tuż,tuż. To ciągłe narzekanie wszystkim bokiem wychodzi. Zajmijcie się pracæ a nie happeningiem na miarę Palikota.

ja
ja
11 miesięcy 4 dni temu
Wyciągnięte z kontekstu słowa redaktorów… Na koncerty w tym mieście są inne miejsca – np hala RCS i teren wokół niej – Rynek aby „żył” musi być przyjazny dla użytkowników a ten betonowy plac będzie tylko jedną wielką kałużą, lodowiskiem albo patelnią w zależności od pory roku. Kiermasze – dobra sprawa, małe imprezy kulturalne – super – jakieś wystawy, happeningi itp. Problemem jest fakt, że po raz kolejny nie spróbowano nawet porozmawiać z mieszkańcami Rynku i całego Lubina – PRZED realizacją inwestycji – jaką mają wizję jako Ci którzy mieszkają obok – ale też Ci którzy bywają tam tylko sporadycznie.… Czytaj więcej »
Mieszkam na Rynku
Mieszkam na Rynku
11 miesięcy 4 dni temu

Ludzie wolą iść do galerii i żreć w galerii, bo to miasto nie ma żadnej klimatycznej restauracji, kawiarni a ni pabu. A na rynku porą wiosenno-letnią kto się zatrzyma? Nikt, bo tam nie będzie nawet milimetra cienia, a od betony będzie +10’C więcej. Porą jesienną też nikt się nie zatrzyma bo będzie tam basem z natryskiem z nieba, a zimową zimno w tyłek. Tyle w temacie 🙂

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy 4 dni temu

Kiedy kończy się żywot bloków w Rynku? Bo przecież gwarancja na nie wieczna nie jest.. 😉

Kamienicznik
Kamienicznik
11 miesięcy 4 dni temu

To co jest zrobione to wielka hała, Należało przystąpić do wyburzenia blokowiska i odbudować kamieniczki. W tym mieście nie ma serca. Wszystko co się robi do tej pory to prowizorka.Należy winnych rozliczyc za marnotrawienie pieniędzy.

Jadwiga Rynek
Jadwiga Rynek
11 miesięcy 4 dni temu
Ilu z was tutaj klikających miało odwagę uczestniczyć w happeningu aby wyrazić swój sprzeciw? Należy poprzeć mieszkańców bloków w rynku aby decydowali ci tam ma być. Jesteście wszyscy żałośni i powinniście się wstydzić. To nie był jakiś tam marsz KOD. Tu chodzi o to aby tylko obywatel mieszkający przy danej ulicy mógł o wszystkim decydować. A wy wszyscy tylko zza biurka krytykować potraficie. Dlaczego żaden z was nie przyszedł nas dzisiaj poprzeć. Wy tylko pisać potraficie że za mało zieleni w rynku. Zróbcie coś żeby zrobiś na rynku trawnik bo nie mam gdzie na spacer z moim psem wyjść. I… Czytaj więcej »
Mieszkam na Rynku
Mieszkam na Rynku
11 miesięcy 4 dni temu

Nie. Wstyd się pokazywać z taką bandą na rynku, bo brak wam dobrych argumentów do dyskusji. JAka odwaga? 😀 U kogo? U Was? Aha. Chyba przekupstwo, bo sprzeciw przeciwko Waszej pikiecie (czy co to miało być) skończyłby się kłótnią z lokalną geriatrią, która nie chce imprez na rynku ” bo nie i już” i chce klucze do miasta najlepiej, komuna Wam jeszcze z czaszki nie wyparowała i myślicie, że wszystko się Wam należy. Więc o jakiej odwadze kobieto piszesz, takie myślenie jest żałosne.

Kuba
Kuba
11 miesięcy 4 dni temu
Tak się wtrącę… Mało zieleni? Byliście w większych miastach na rynkach? Gdzie w Polskich miastach wojewódzkich są parki w rynku? Co do imprez, miasto rozwijające sję powinni kwitnąć życiem. Co może temu pomóc: inprezy. Nie chodzi mi tu nawet o jakieś pokroju wieczornych koncertów. Najlepiej, to byłoby jakby każde z ankietowych wydarzeń byłoby przynajmniej raz do roku. Ale rzeczywiście, skoro miasto nie stać na utrzymanie PKSu czy PKP to czego tu oczekiwać od miasta. Ogólnie nie jestem fanem tego w jaki sposób spożytkowano pieniądze na jego rewitalizację, ale liczę że w przyszłych latach zmienią wygląd okolicznych budynków, żeby chociaż w… Czytaj więcej »
Mieszkam na Rynku
Mieszkam na Rynku
11 miesięcy 4 dni temu

Plac Solny, Wrocław tuż przy Rynku- parking. Prosty przykład.

RomanP.
RomanP.
11 miesięcy 4 dni temu

A to żółte coś co stoi na postumencie – to co to jest? Łabędź? 🙂 Chyba nie? Jak myślicie? Co na to redaktor MS?

Obserwator
Obserwator
11 miesięcy 4 dni temu

I dodam jeszcze, że nie zrozumiałem wypowiedzi stowarzyszenia, że o Rynku mają decydować tylko jego mieszkańcy. Mówiła o tym, że nikt ich nie pytał o zdanie, a powinien bo tam jednak mieszkają. Mi w odróżnieniu od Was droga Redakcjo łatwo sobie wyobrazić co oznacza w takim miejscu koncert rockowy na który przecież jest miejsce na Błoniach, no chyba że Wasz pracodawca już je sprzedał.

Gior
Gior
11 miesięcy 4 dni temu

Żenada. Ośmieszyli się na maksa.

wierszokleta nie śpi
wierszokleta nie śpi
11 miesięcy 4 dni temu

Uprzedzając kolejne domysły…nie jestem z MdM i nie byłem na konferencji…

gangstawierszokleta nie śpi
gangstawierszokleta nie śpi
11 miesięcy 4 dni temu
no ale żeby o czytaniu poezji nie wspomnieć?? nono nieładnie, zły wierszokleta zamienia się w ganstawierszokletę 😉 Stowarzyszenie Dyzmy znów chce nam w oczy spojrzeć, Grama szczerości nie jestem w stanie dojrzeć. Kłamiąc z uśmiechem, każdy się stołka trzyma, Nie znajdziesz ciepła tam gdzie panuje zima. Wciąż po stronie ludzi, jestem waszym przeciwieństwem. Zamknięci w enklawach, Nie czujecie, co się święci cynicznie płynąc przez obłudy wielkie wody, Nadal ryba psuje się od głowy…. Ręka w rękę, ramię w ramię Dziś jestem z tobą, jutro cię okłamię. Niby koledzy, biało-czerwoni Bieg dla Wyklętych, łza za łzą goni. Gdy poszedł przelew, miedź… Czytaj więcej »
Obserwator
Obserwator
11 miesięcy 4 dni temu

Szanowna Redakcjo. Byłem na miejscu i słyszałem znacznie więcej opinii „za” Stowarzyszeniem niż „przeciw” więc dlaczego cytujecie tylko te przeciw. A zapomniałem, przecież propaganda na pierwszej linii frontu. Wstyd.

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy 4 dni temu

Chcemy, aby to lubinianie zdecydowali czy na przykład chcą wyburzenia starych bloków PRL-owskich – tłumaczy Damian Stawikowski, sekretarz Lubina. – no nie mogę, panie Stawikowski, pan chyba żartuje! to własnie nie kot inny, jak nasz pan prezydent wielokrotnie sam mowil, ze sam te bloki zburzy, nie pytajac mieszkancow o zadne zdanie i nagle pan mowisz, ze to mieszkancy zdecyduja? wez pan nie rób z ludzi debili, bo na to nie zasługują.

Jurek
Jurek
11 miesięcy 4 dni temu

Rynek jest dla mieszkańców całego miasta a także osób które Nasze miasto odwiedzają a nie tylko dla mieszkańców rynku. Nagle festiwale muzyczne przeszkadzają? A gdzie ludzie mają spędzić czas np. Wiosną czy latem? W galerii? Wiadomo że festiwale nie będą organizowane przez caly rok, siedem dni w tygodniu. Mam 47 lat i jestem za różnego rodzaju imprezami organizowanymi przez miasto. A jeżeli im to przeszkadza to równie mogą przeprowadzic sie na zalesie lub przylesie które tak szkalują i tam odnaleźć cisze i spokój których tak potrzebują.

sss
sss
11 miesięcy 4 dni temu

oj widać jakie tłumy przyszły na hapenning. co by nie zrobili w rynku czy gdziekolwiek, to zawsze znajdą się tacy co tylko będą krytykować i narzekać. marna próba zaprezentowania się mieszkańcom.

Bikiniarz
Bikiniarz
11 miesięcy 4 dni temu

Moher już zaczyna krzyczeć………?
Moher to nie: styl ubierania, wiek, wyznanie, płeć…….Moher to stan umysłu
Więc to może być każdy…….

Creed
Creed
11 miesięcy 4 dni temu

Tym ostatnim zdaniem, Szanowna Redakcjo, zaprezentowaliście swój poziom.

Creed
Creed
11 miesięcy 4 dni temu

„Chcemy, aby to Lubinianie zadecydowali…” Od kiedy ? Teraz wam się lampka zapaliła ? Jak zaczęło w sondażach spadać, a wybory tuż tuż ? Potem znowu będzie to samo.. Olśniło wielmożnego prezydenta, że na tym bożym świecie są jeszcze tacy ludzie jak mieszkańcy, którym służy (rzekomo) i przypomniało mu się, że to przecież są również wyborcy. Śmiech na sali

Garri
Garri
11 miesięcy 4 dni temu

Stare bloki z PRL-u to od 1990 luksusowe apartamentowce w szponach mafii.

gregggg tio
gregggg tio
11 miesięcy 4 dni temu

ze kto , że co? to te rudzielce? jak otto śpiewało ” po co na co , co do czego co, no i co do”/ Wstyd/
/

Kiko
Kiko
11 miesięcy 4 dni temu

„Stowarzyszenie uważa, że w sercu miasta jest za mało zieleni”. Proponuję więc wyburzyć bloki w Rynku i posiać na ich miejscu trawę 🙂

Bikiniarz
Bikiniarz
11 miesięcy 4 dni temu

Moher już zaczyna krzyczeć………?

wpDiscuz