Nowy obowiązek dla mikroprzedsiebiorców

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie informuje, że od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy, będący czynnymi podatnikami podatku VAT, będą mieli obowiązek przesyłania danych podatkowych w formie tzw. jednolitego pliku kontrolnego.

W celu ułatwienia wypełnienia nowego obowiązku, Ministerstwo Finansów przygotowało i udostępniło na swojej stronie internetowej między innymi program służący do generowania i wysyłania plików, a także instrukcję skierowaną do podatników niekorzystających z usług profesjonalnych biur rachunkowych lub programów księgowych.

Obecnie Ministerstwo Finansów zachęca mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej objętych odwrotnym obciążeniem do wcześniejszego rozpoczęcia wysyłania plików JPK VAT. Mikroprzedsiębiorca, który działa w branży budowlanej i chce otrzymać zwrot podatku VAT w terminie 15 dni powinien:

– dobrowolnie przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku,

– przesłać deklarację VAT drogą elektroniczną.

Skrócenie terminu realizacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy w tym terminie zostanie zweryfikowana prawidłowość tego zwrotu. Nowe zasady będą obowiązywać w rozliczeniu za sierpień bieżącego roku.

Informacje z zakresu JPK Ministerstwo Finansów dostępne są TUTAJ

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz