Nowości na dolnośląskim rynku pracy

141

Dolny Śląsk zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem nagromadzonego kapitału podstawowego w spółkach z udziałem kapitału zagranicznego. Na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonują cztery specjalne strefy ekonomiczne z 14 działających w Polsce. Czy brakuje rąk do pracy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Ewy Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

– Rąk do pracy zdecydowanie brakuje. Coraz częściej mówimy o tym, że powstaje rynek pracownika, a nie rynek pracodawcy. Rzeczywiście pracodawcy mają olbrzymie problemy z tym faktem, mimo tego że w Powiatowych Urzędach Pracy są osoby bezrobotne – mówi Ewa Grzebieniak.

Jak się okazuje, zarejestrowani bezrobotni nie są zainteresowani podjęciem zatrudnienia, a raczej ubezpieczeniem zdrowotnym. To powoduje duże zainteresowanie firm pracownikami zza wschodniej granicy. Pracownicy Urzędu obserwują już wyraźny wzrost zatrudnienia obywateli Ukrainy. – Dlatego podjęliśmy działania mające wspierać od przyszłego roku cudzoziemców, imigrantów, a także emigrantów, którzy wracają z emigracji np. „pobrexitowej” – mówi dyrektor DWUP.

Jedną z nowych form pomocy proponowanej przez DWUP – nie tylko dla cudzoziemców – jest ułatwienie dostępu do usług społecznych, obejmujące m.in. wsparcie dla asystentów osób niepełnosprawnych i opiekunów osób starszych.

Materiał filmowy:

Daniel Śmiłowski/regionfan.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY