Nowi radni zaczynają pracę

95

Dziś kończy się kadencja władz samorządowych, a już w przyszłym tygodniu rady miejskie, gminne, powiatowe, a także sejmiki zbiorą się po raz pierwszy w nowym składzie, zaś wybrani przez mieszkańców 21 października prezydenci, burmistrzowie i wójtowie złożą ślubowanie. Być może poznamy też nowych starostów i marszałków. Wszystkie sesje będzie można obejrzeć na żywo w internecie.

Sesja lubińskiej rady miejskiej minionej kadencji

W samorządach to będzie bardzo pracowity tydzień. We wszystkich po raz pierwszy spotkają się nowi radni. Skąd ten termin? Zgodnie z przepisami, pierwszą sesję zwołuje komisarz wyborczy w pierwszym tygodniu po upływie kadencji, która kończy się właśnie dzisiaj, czyli w piątek 16 listopada.

W naszym regionie jako pierwsi, już w poniedziałek, 19 listopada spotkają się radni województwa dolnośląskiego. Złożą wówczas ślubowanie. Podczas sesji wybrany zostanie też przewodniczący sejmiku. Jako ciekawostkę warto dodać, że dopóki nie zostanie wybrany, obrady będzie prowadził najstarszy z radnych. Tak jest również w przypadku rad niższego szczebla.

Choć nie ma tego w programie najbliższej sesji, radni województwa dolnośląskiego będą też musieli wybrać pięcioosobowy zarząd województwa, w tym marszałka województwa i nie więcej niż dwóch wicemarszałków. Mają na to trzy miesiące, liczone od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Wszystko wskazuje na to, że marszałkiem zostanie Cezary Przybylski. Szanse na to daje mu umowa koalicyjna, jaką w tym tygodniu podpisali Bezpartyjni Samorządowcy z Prawem i Sprawiedliwością.

Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego minionej kadencji

We wtorek, 20 listopada spotka się nowa lubińska rada miejska. Zarówno radni, jak i prezydent złożą ślubowanie. Ponadto radni wybiorą ze swojego grona przewodniczącego. Jego zadaniem niezależnie od tego, czy przewodzi radzie miejskiej, gminnej, powiatowej czy sejmikowi, jest organizowanie pracy oraz prowadzenie obrad. Co ważne, każda z rad spotyka się na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

W kolejnych dniach odbędą się pierwsze sesje rad: gminy Lubin – 21 listopada, a także Ścinawy oraz Rudnej – 22 listopada. Wszystkie będą wyglądać podobnie. Radni oraz wójtowie i burmistrz złożą ślubowanie. Następnie wybrani zostaną przewodniczący oraz wiceprzewodniczący poszczególnych rad. Dodatkowo w Rudnej nowi rajcy od razu zdecydują, jakie wynagrodzenie będzie pobierał wójt oraz powołają komisje rady. W Ścinawie także radni zajmą się stałymi komisjami.

Na zakończenie tygodnia, w piątek 23 listopada, po raz pierwszy spotkają się nowi radni powiatu lubińskiego. Tu również na początek zaplanowano ślubowanie radnych, później wybrani zostaną przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących. Rajcy zajmą się też komisjami rady. Co ważne, w programie obrad pierwszej sesji jest również wybór starosty, wicestarosty oraz członka zarządu powiatu. Czy stanowisko szefa tego samorządu nadal będzie pełnił Adam Myrda, trudno stwierdzić. Dokładnie tyle samo mandatów w radzie mają bowiem przedstawiciele Lubin 2006 oraz Prawa i Sprawiedliwości – po 10. Decydujący głos może więc należeć do Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna, która ma trzech radnych.

Jeśli w piątek nie uda się wybrać starosty oraz zarządu powiatu, rada powiatu będzie miała na to jeszcze trochę czasu. Tak jak sejmik musi to zrobić w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów.

Sesja powiatu lubińskiego kończącej się kadencji

Tym razem kadencja samorządowa trwać będzie nieco dłużej, bo nie cztery, a pięć lat. A to nie koniec zmian. Nowym obowiązkiem będzie też transmisji obrad. Będzie ona prowadzona w internecie, w BIP-ach poszczególnych samorządów. 

Głosowania na sesjach rad oraz sejmików mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli będzie to niemożliwe z przyczyn technicznych, należy przeprowadzić głosowanie imiennie. Wykazy głosowań należy niezwłocznie upublicznić. Obywatele będą więc teraz mogli łatwo sprawdzić, jak pracują i głosują wybrani przez nich radni.

Źródło: redakcja i www.kurier.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY