Noś odblaski, nie daj się zabić!

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych – przypomina dolnośląska policja.

Jak tłumaczą mundurowi, osoba, która ma na sobie ciemne ubranie jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy z odblaskiem jest widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zawsze są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo. Wciąż jednak wiele osób lekceważy ten obowiązek i nie nosi odblasków.

Tymczasem z danych statystycznych wynika, że około 38 procent wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg dolnośląscy policjanci prowadzą cyklicznie różnego rodzaju działania na drogach naszego województwa, a także organizują wiele akcji prewencyjnych, których celem dotarcie do jak największej liczby kierowców oraz pieszych i rozmowy o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Funkcjonariusze przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Wszyscy powinni bezwzględnie przestrzegać tej zasady, ponieważ jak wiemy w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Z analiz wynika, że pomimo zróżnicowanej aury pogodowej, występującej niejednokrotnie na drogach Dolnego Śląska, spowodowanej m.in. ukształtowaniem terenu, najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa.

Analogicznie porównując zdarzenia, do których doszło z winy pieszych, najczęstsze przyczyny, to nieostrożne wejście przed jadący pojazd oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Pamiętajmy! Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 złotych.

Źródło: dolnośląska policja

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz