Niezwykła lekcja historii

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Obejrzeli spektakl „Zawsze na przedzie”. To jedno z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Artyści scen warszawskich Joanna Pietrońska, Andrzej Krucz, Paweł Krucz, Wojciech Banaś zaprezentowali spektakl opowiadający o czasach dążenia do niepodległości i budowania państwa polskiego. Gościem specjalnym był dr Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” – to jeden z wielu cytatów z Józefa Piłsudskiego, jakie można było usłyszeć podczas występu.

Zaprezentowane przedstawienie to niecodzienna lekcja historii oraz literatury polskiej. Spektakl, oprócz wydarzeń historycznych, ukazywał także ówczesną rzeczywistość – normalność i codzienność polskiego szlacheckiego domu, w którym zawsze pamięta się o swojej przeszłości i często sięga się do najwspanialszych przykładów kultury i bohaterstwa wartych naśladowania. Domu, którego mieszkańcy są gotowi do poświęceń w imię wolnej Ojczyzny – zawsze na przedzie.

Tadeusz Samborski podkreślił, że jest to kolejna patriotyczna inicjatywa realizowana w Zespole Szkół nr 1, przede wszystkim dzięki wielkiemu zaangażowaniu Teresy Strzeleckiej. Realizowane przedsięwzięcia, wskazują uwagę młodzieży na wartości ponadczasowe i uniwersalne, jakimi są patriotyzm oraz miłość do ojczyzny.

AUTOR i FOT. Zespół Szkół nr 1 w Lubinie

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz