Niezłomni – moda czy coś więcej?

W Polsce obecnie panuje swoista moda na żołnierzy wyklętych. Pytanie tylko, jak głęboko sięga, czy ci, którzy noszą ich wizerunki na koszulkach, cokolwiek o nich wiedzą? Okazuje się, że młodzi mieszkańcy powiatu lubińskiego z tym tematem radzą sobie całkiem nieźle, a przynajmniej ta grupa, która wzięła udział w konkursie zorganizowanym z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

– Wiedzieliśmy, kim byli żołnierze wyklęci. Jednak, żeby wziąć udział w konkursie, musieliśmy o wiele bardziej poszerzyć zakres swojej wiedzy – przyznają zgodnie Jakub Bajus, Marek Kurowski, Piotr Kołpa i Zachariasz Adamski, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Chłopcy przygotowali się dobrze, bo ów konkurs wygrali. Nie ukrywają, że byli nieco zaskoczeni, gdy ogłoszono wyniki.

– Stres towarzyszył nam do samego końca – mówi z uśmiechem Jakub. – Do konkursu przygotowywaliśmy się dwa tygodnie, czytając różne materiały o żołnierzach wyklętych – dodaje.

To nauczyciel zaproponował Jakubowi, Markowi, Piotrowi i Zachariaszowi, by spróbowali swoich sił i zmierzyli się z wiedzą o żołnierzach wyklętych. Wszyscy interesują się bowiem historią.

W konkursie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Lubinie wzięło udział pięć czteroosobowych drużyn z różnych szkół średnich.

– Ten konkurs jest przypomnieniem żołnierzy wyklętych, którzy byli zapomniani przez wiele, wiele lat. Teraz wracają do naszej, polskiej historii. Chwała wam za to, że chcieliście się pochylić nad tym trudnym tematem. Dziękuję wam i waszym pedagogom – zwrócił się do uczestników konkursu starosta lubiński Adam Myrda.

Nie wszyscy wiedzą tyle o żołnierzach wyklętych, co uczestnicy konkursu. Jednak jak przyznaje Jerzy Rudnicki z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej, widać, że młodzi chcą o tym słuchać.

– Jestem zaskoczony przede wszystkim liczebnością młodzieży i ich odbiorem prezentowanego filmu – mówi historyk, który dziś wprowadzał młodzież w temat przed prezentacją filmu „Zapora”. – Widać, że jest to dla nich temat nowy, ale odbierany bardzo emocjonalnie. Widać, że te fakty, które są prezentowane z historii najnowszej Polski, są dla nich czymś ważnym – dodaje Rudnicki.

Historyk spotkał się dziś z młodzieżą z powiatu lubińskiego trzy razy. Tyle bowiem seansów filmu „Zapora” odbyło się w kinie Muza. Uczniowie dopytywali się o działalność żołnierzy niezłomnych na Dolnym Śląsku, próbując połączyć ich z dziejami swoich rodzin.

Produkcja „Zapora” opowiadająca o losach oddziału majora Hieronima Dekutowskiego, pseudonim Zapora, pokazany zostanie w lubińskim kinie Muza jeszcze raz – w najbliższą niedzielę, 4 marca, o godzinie 14. Wstęp na seans jest bezpłatny. Trzeba jednak wcześniej odebrać wejściówkę w kasie Muzy, ponieważ liczba miejsc w sali jest ograniczona.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
sprawiedliwy
sprawiedliwy
9 miesięcy 8 dni temu

Najlepiej co wychodzi pisuarom to „bale, gale i medale”, pomiędzy „kabarecik martyrologiczno-historyczny” (w swoistej i subiektywnej interpretacji zdarzeń), oraz zabawa sądami i służbami. Lecz najlepsi są w napuszczaniu jednych na drugich i skłucaniu rodzin. Oszołomstwo, a cichcem wyciąganie grubej kasy ze spółek skarbu państwa.

kleks
kleks
9 miesięcy 9 dni temu

Najlepsi niezłomni to kibole 😉

Rafał
Rafał
9 miesięcy 9 dni temu

Lolek, jesteś żałosnym resortowym trepem , niegodny być Polakiem.

Lolek
Lolek
9 miesięcy 10 dni temu

Ot i jest nowa historia pisowska, która zawróciła młodym w głowach, ale tak naprawdę prawdziwej historii to oni nie znają a już nie mówiąc o realiach wojny, świadomości tych co walczyli w różnych armiach tamtych czasów. Nie krzywdźmy tych żołnierzy co walczyli dla Polski a dzisiaj zostali zapomniani lub potępieni dla idei pisu która wyróżnia tylko tzw.żołnierzy wyklętych o wątpliwej reputacji i historii ich poczynań w tamtych czasach!

rena
rena
9 miesięcy 10 dni temu

..dlaczego klikając na łapke zieloną dodaje głosy na tak, ale równocześnie dodaje przy łapce czerwonej o kilka

hahaha
hahaha
9 miesięcy 10 dni temu

Widocznie komuś na tym zależy, nic nie dzieje się bez powodu 😀

Zagończyk
Zagończyk
9 miesięcy 10 dni temu

W styczniu 1945 roku żołnierze AK dostali rozkaz Naczelnego Dowódcy, w skrócie mówiąc: „Idźcie do domu”. Za niewykonanie rozkazu w czasie wojny jest kara, zgadnijcie jaka? To proste, a teraz wciąga się jeszcze głupiutką młodzież w to bagno, przykro.

mariol
mariol
9 miesięcy 10 dni temu

Uzupełnij swoją wiedzę bo to co piszesz świadczy o dużych brakach w temacie.

Ktoś
Ktoś
9 miesięcy 10 dni temu

19 stycznia 1945 roku do żołnierzy AK został wysłany ostatni rozkaz mówiący o faktycznym zajęciu Polski przez ówczesny ZSRR bez zamiaru wprowadzenia ustroju sprzed II WŚ. Żołnierze z AK zostali zwolnieni z przysięgi oraz poinformowani że muszą prowadzić walkę na własną rękę w formie bardziej politycznej i społecznej aniżeli zbrojnej. Gdyby Pan/Pani poświęcił/a trochę czasu by zgłębić temat a nie kierować się własnym „widzi-misie” to uchroniło by Pania/Panią przed pisaniem tak głupich komentarzy. Pozdrawiam

abc
abc
9 miesięcy 10 dni temu
Dopiero teraz czuje sie powiew wolności. Nie ma już dyrektyw z Moskwy, co prawda UE (czytaj niemcy) chce narzucić nam jak zwykle swoją wolę i ujarzmić, co leży w ich interesie. Polska dotychczas merdała ogonkiem i wykonywała rozkazy. Wreszcie przestała merdać, podniosła się z kolan i zrobił się raban: Polska śmie mieć wlasne zdanie, buntuje się!!!. Zdrajcy, którzy rozszabrowali i sprzedali Polskę, własnie krytykują dzisiejsze Wielkie Święto tych, którzy w przeciwieństwie do zdrajców i sprzedawczyków oddali swoje życie po to, aby Polska była wolna i niepodległa i nie merdała ogonkiem na pstryknięcie rosji czy niemiec. Jak się ktoś urodził Judaszem,… Czytaj więcej »
Jaro
Jaro
9 miesięcy 11 dni temu

Kto urządził ten spęd dzieciaków w czasie lekcji? Kto odpowiada za takie instrumentalne traktowanie naszych dzieci?

Rocky
Rocky
9 miesięcy 11 dni temu

Od 2 lat na wysokiej już wolnej fali doceniany jest patriotyzm

hahaha
hahaha
9 miesięcy 11 dni temu

To nie jest moda, to budzący się patriotyzm, godność, honor i duma Polaka.. coś o czym wielu nawet będąc na świecznikach zapomina.

Dago
Dago
9 miesięcy 11 dni temu

Gratuluję chłopaki! Młodzież naszą przyszłością.

Plastusiowy pamiętnik
Plastusiowy pamiętnik
9 miesięcy 11 dni temu

potępiam przemoc a ludzi walczących z niedolą bardzo pochwalam. Mam nadzieję że za kilka lat nikt nie będzie pluł nam w twarz

NSZ
NSZ
9 miesięcy 11 dni temu

Nie żadna moda, tylko nasza historia i tożsamość.
Oczywiście nie dla wszystkich.
Ci, których korzenie tkwią głęboko w MO, SB, UB, KBW, PZPR i WSI – wolą gloryfikować swoich bohaterów – morderców, zdrajców i złodziei.
Genetycznie uszkodzeni …

wpDiscuz