Niezłomni – moda czy coś więcej?

203

W Polsce obecnie panuje swoista moda na żołnierzy wyklętych. Pytanie tylko, jak głęboko sięga, czy ci, którzy noszą ich wizerunki na koszulkach, cokolwiek o nich wiedzą? Okazuje się, że młodzi mieszkańcy powiatu lubińskiego z tym tematem radzą sobie całkiem nieźle, a przynajmniej ta grupa, która wzięła udział w konkursie zorganizowanym z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

– Wiedzieliśmy, kim byli żołnierze wyklęci. Jednak, żeby wziąć udział w konkursie, musieliśmy o wiele bardziej poszerzyć zakres swojej wiedzy – przyznają zgodnie Jakub Bajus, Marek Kurowski, Piotr Kołpa i Zachariasz Adamski, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Chłopcy przygotowali się dobrze, bo ów konkurs wygrali. Nie ukrywają, że byli nieco zaskoczeni, gdy ogłoszono wyniki.

– Stres towarzyszył nam do samego końca – mówi z uśmiechem Jakub. – Do konkursu przygotowywaliśmy się dwa tygodnie, czytając różne materiały o żołnierzach wyklętych – dodaje.

To nauczyciel zaproponował Jakubowi, Markowi, Piotrowi i Zachariaszowi, by spróbowali swoich sił i zmierzyli się z wiedzą o żołnierzach wyklętych. Wszyscy interesują się bowiem historią.

W konkursie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Lubinie wzięło udział pięć czteroosobowych drużyn z różnych szkół średnich.

– Ten konkurs jest przypomnieniem żołnierzy wyklętych, którzy byli zapomniani przez wiele, wiele lat. Teraz wracają do naszej, polskiej historii. Chwała wam za to, że chcieliście się pochylić nad tym trudnym tematem. Dziękuję wam i waszym pedagogom – zwrócił się do uczestników konkursu starosta lubiński Adam Myrda.

Nie wszyscy wiedzą tyle o żołnierzach wyklętych, co uczestnicy konkursu. Jednak jak przyznaje Jerzy Rudnicki z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej, widać, że młodzi chcą o tym słuchać.

– Jestem zaskoczony przede wszystkim liczebnością młodzieży i ich odbiorem prezentowanego filmu – mówi historyk, który dziś wprowadzał młodzież w temat przed prezentacją filmu „Zapora”. – Widać, że jest to dla nich temat nowy, ale odbierany bardzo emocjonalnie. Widać, że te fakty, które są prezentowane z historii najnowszej Polski, są dla nich czymś ważnym – dodaje Rudnicki.

Historyk spotkał się dziś z młodzieżą z powiatu lubińskiego trzy razy. Tyle bowiem seansów filmu „Zapora” odbyło się w kinie Muza. Uczniowie dopytywali się o działalność żołnierzy niezłomnych na Dolnym Śląsku, próbując połączyć ich z dziejami swoich rodzin.

Produkcja „Zapora” opowiadająca o losach oddziału majora Hieronima Dekutowskiego, pseudonim Zapora, pokazany zostanie w lubińskim kinie Muza jeszcze raz – w najbliższą niedzielę, 4 marca, o godzinie 14. Wstęp na seans jest bezpłatny. Trzeba jednak wcześniej odebrać wejściówkę w kasie Muzy, ponieważ liczba miejsc w sali jest ograniczona.


POWIĄZANE ARTYKUŁY